DIVERSITEIT..,. WELKE CULTUURASPECTEN VINDEN HEINEKEN-MEDEWERKERS BELANGRIJK? CULTUURASPECT TOP MIDDENKADER Persoonlijke ontplooiing 6,3 6,4 Gaat niet alleen om de verhouding mannen/ vrouwen in een bedrijf. Diversiteit betekent dat een bedrijf een afspiegeling wil zijn van de maatschappij, met vertegenwoordigers uit alle bevolkingsgroepen, dus ook allochto nen, ouderen, gehandicapten en jongeren. Heineken heeft diversiteit hoog op de agenda staan. Collegialiteit, samenwerking 6,2 6,2 Balans werk/privé 6,1 6,3 Participatie besluitvorming 5,8 5,7 Materiële beloning 5,5 5,3 Prestatiedruk 5,3 4,8 Diversiteit 5,2 5,3 Risico-oriëntatie 5,0 5,2 Competitie 4,9 4,6 Tijdsinzet, aanwezigheid 4,2 4,2 Status, hiërarchie 2,8 3,1 Anouk Willemsen (32) werkt sinds 2,5 jaar bij Heineken. Ze is manager Commercial Performance op het hoofdkantoor. Binnen een jaar wil ze graag doorgroeien naar een commer ciële functie bij een werkmaatschap pij. Ze heeft geen kinderen en werkt fulltime. Hoe belangrijk is het om meer vrouwen aan de top te hebben? "Belangrijk. Vrouwen hebben toch een andere manier van leidinggeven dan mannen. Uit onderzoek blijkt ook dat diversiteit een positief effect heeft op de bedrijfsvoering. Daarom zou het bedrijf meer open moeten staan voor de toegevoegde waarde die vrouwen te bieden hebben. Als vrouw vind ik het jammer dat er zo weinig vrouwen in het hoger management zitten. Er zijn weinig vrouwelijke rolmodellen bij Heineken die ik als inspirerend voorbeeld kan zien." Herken je je in de conclusies van het onderzoek? "Ja. Ik ervaar de belemmeringen zelf niet omdat ik geen kinderen heb en fulltime werk, maar ik zie om me heen dat sommige vrouwen afhaken omdat het bij Heineken heel moeilijk is om flexibel te werken. De mogelijkheden zijn er wel, maar het gaat om het effect ervan. Minder werken heeft gevolgen voor je loopbaan, aangezien minder uren binnen Heineken onherroepelijk wordt verbonden aan minder ambitie. Zonde, want daardoor lopen vrouwen weg die veel kwaliteiten hebben en in wie Heineken jaren heeft geïnvesteerd. Minder kwantiteit leidt niet per se tot minder kwaliteit: dat idee zou het hoger management moeten loslaten. Ook hogere functies kunnen heel goed in vier dagen. Van vriendinnen die bij andere multinationals werken hoor ik dat parttime werken daar makkelijker te regelen is. Tenslotte is je netwerk bij Heineken belangrijk. Ik denk dat vrouwen het lastiger vinden gebruik te maken van het voornamelijk mannelijk georiënteerde netwerk en daardoor wellicht kansen mislopen." Wat zou er moeten veranderen? "Ik heb geen kant-en-klare oplossing. Heineken heeft een mannencultuur en de vraag is of dat als probleem wordt ervaren door de organisatie (afgezien van de betrokken beleidsmakers). Ik vermoed van niet. Als men iets zou willen veranderen, moet het van bovenaf komen. Men zou strenger [12] Heineken nl magazine

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 12