AAN DE TOP HET ONDERZOEK EN DE BELANGRIJKSTE CONCLUSIES Veel medewerkers hebben het idee dat flexibel of parttime werken niet bespreekbaar is en belemmerend werkt voor de carrière. Dit is voor vrouwen de belangrijkste reden om af te zien van een carrièrestap. Een goed netwerk - ook buiten de kantooruren - is belangrijk om carrière te maken binnen Heineken. En juist vrouwen zitten vaak niet in zo'n netwerk. Vrouwen denken dat hun carrièrekansen bij Heineken kleiner zijn dan die van mannen en doen daarom minder hun best om door te groeien. Een goede leidinggevende die kansen geeft, stimuleert, vertrouwen heeften oog heeft voor talent, blijkt een positief effect te hebben op de loopbaan. Binnen Heineken leeft de indruk dat leidinggevenden minder vertrouwen en aanmoediging aan vrouwen geven dan aan mannen. Jammer genoeg is dat niet overal bespreekbaar, terwijl dat de manier is om vrouwen binnen te houden. Tegelijkertijd zie ik dat medewerkers het onderwerp soms zelf niet bespreek baar maken." Waarom niet? "Het heeft ook te maken met beeldvor ming en allerlei aannames. Terwijl mijn ervaring is dat als je goed communi ceert, er vaak meer mogelijk is dan je denkt. Zo was ik in de veronderstelling dat ik buitenlandervaring moest hebben voor mijn huidige functie. Daarom solliciteerde ik in eerste instantie niet. Het was mijn leiding gevende die zei: waarom probeer je het niet? Mijn veronderstelling bleek niet te kloppen, want ik zit hier nu wel." Heb je tips voor Heineken-vrouwen met ambities? "Ten eerste moetje realistisch naar jezelf zijn. Je hebt je energie maar een keer te vergeven. Maar als vrouwen vinden dat ze voor Heineken iets kunnen betekenen, moeten ze zich niet laten weerhouden als de deur dicht gaat. Er zijn ook senior managers die wel openstaan voor bijvoorbeeld minder werken. Mijn advies is: zoek die op. Maak dingen bespreekbaar en gooi aannames overboord." En voor leidinggevenden? "De senior managers zouden het beeld moeten loslaten dat fulltime werken een must is. En er moet iets veranderen aan het buitenlandbe leid. Ik zou in de toekomst bijvoor beeld graag manager willen worden in het buitenland, maar alleen in een land waar mijn partner zich ook kan ontplooien. Bij Heineken heb ik daar jammer genoeg geen keuze in. Als het bedrijf wil dat ook vrouwen buitenlandervaring opdoen, zou het beleid flexibeler moeten zijn. Anders is naar het buitenland gaan alleen weggelegd voor vrouwen die vrijgezel zijn." Waarom is het belangrijk om meer vrouwen in managementfuncties te hebben? "Ik vind niet dat meer vrouwen aan de top een doel op zichzelf moet zijn. Een team van alleen mannen kan ook prima functioneren. Maar vrouwen benaderen een managementfunctie wel anders. Ze hebben minder moeite hun gevoel op tafel te leggen en kunnen daarom gemakkelijker de gevoelens vertolken die bij mannen ook leven. Ook delen vrouwen hun succes makkelijker; er is minder sprake van haantjesgedrag." Heineken nl mag azine [11]

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 11