NIEUW GEZICHT VOOR WIJLRE Jarenlang was hij al van verre te zien voor iedereen die het Limburgse dorp Wijlre naderde: de Witte Toren van bierbrouwer Brand. Maar binnenkort verandert dat, de toren wordt afgebroken. Brand-directeur Peter van Besouw vertelt waarom. OPSCHUDDING DE WITTE TOREN VERDWIJNT Heel Wijlre weet inmiddels van de sloop. "Van tevoren wisten we dat we dit goed moesten uitleggen aan de omwonenden. We wilden niet dat er misverstanden zouden ontstaan. Er is kortgeleden een reorganisatie geweest die banen heeft gekost, maar dat staat helemaal los van de sloop van de silo. Dat moest duidelijk zijn. We hebben de omwonenden een brief gestuurd en ik heb in de krant uitgelegd wat er zou gebeuren en wat daarvan de reden was. Daarop is geen enkele wan klank gevallen. Tja, mensen vinden het jammer maar ze hebben er wel begrip voor." Het is niet voor het eerst dat de toren aandacht krijgt van de Wijlrenaars. Toen in 1959 bekend werd dat Brand een toren van twintig meter hoog ging bouwen, zorgde dat op zijn zachtst gezegd voor opschudding. De kranten spraken er schande van en de toren was het gesprek van de dag. Maar de toren kwam er en heeft sindsdien het gezicht van Wijlre bepaald. Nu, zo'n 45 jaar later, is deze Witte Toren opnieuw het gesprek van de dag. Na zorgvuldig rekenwerk heeft de Brand-directie besloten dat het onderhoud te duur is voor een toren die al sinds 2002 niet meer wordt gebruikt. En daarom moet de Witte Toren tegen de vlakte. Directeur Peter van Besouw vertelt dat de sloop hem aan het hart gaat, maar dat het een puur zakelijke beslissing is. "De toren is gebouwd in de tijd dat Brand een zelfstandige brouwerij was. We sloegen toen nog ons eigen mout op bij de brouwerij, maar dat gebeurt nu bij onze leveranciers en daarom is de toren buiten gebruik geraakt. Toen bleek dat de toren onderhevig is aan betonrot, zijn we gaan kijken hoeveel geld er nodig is voor herstel en onderhoud en hoeveel het zou kosten om de toren te slopen. Onderhoud bleek beduidend duurder, dus daarom hebben we voor sloop gekozen. Al met al ben ik er niet blij om, hoor. Als het in de kosten niets had uitgemaakt, had ik de toren lekker laten staan. Ze hoort toch bij onze brouwerij." Wanneer de toren plat gaat, is nog niet bekend. "We hebben besloten het brouwhuis met zijn koperen ketels te laten staan uit 'nostalgische' overwegingen, het hoort toch bij de oudste brouwerij van Nederland. Dat betekent dat er ongeveer zes meter van de toren overeind blijft. Dat maakt zo'n sloop natuurlijk ook weer wat kostbaarder. We zijn er nog niet uit hóe en wanneer het gaat gebeuren. We wachten eerst de offertes af, dan moeten we een vergunning aanvragen en vervolgens gaan we onderzoeken of er nog asbest in de toren zit en hoe we dat moeten verwijderen. Een datum is daarom nog niet geprikt. Wat mij betreft gebeurt het in de loop van volgend jaar." Heineken nl magazine [17]

Heineken NL Magazine | 2005 | | pagina 29