Heinekens gezondheidstest gaat op de schop. Geteste medewerkers krijgen voortaan direct te horen hoe het met hun gezondheid is gesteld, inclusief tips om fitter te worden. Dit najaar kan elke mede werker van 30 jaar en ouder zo'n Health Check laten doen. Wat dat inhoudt en watje eraan hebt? Journalist Berend Schilder nam de proef op de som. Nieuwe aanpak gezondheidstest De Health Check duurt een half uur en is een makkie. Toch zie ik er een beetje tegenop. Ik hou niet van gezond: ik rook, drink met mate en heb nauwelijks beweging. Vroeger deed ik vijf sporten tegelijk, maar dat was vroeger. Hoe confronte rend wordt de test? Aan verpleegkundige Inge Snoep zal het niet liggen. Ze is vriendelijk en haar ogen verraden niets als ik me meld voor de Health Check. Eerst vullen we samen een vragenlijstje in met vragen over mijn leefstijl. Hart- en vaatziektes in de familie? Rookt u? Drinkt u? Doet u zittend werk? Hoe vaak per week bent u lichamelijk actief? Eet u vet en weinig vezels? De antwoorden vormen een kleuraanduiding met een advies: groen, oranje of rood. Ik zit in het rood. Advies: aanpak leefstijl een must, bezoek huisarts noodzakelijk. Dit eerste deel van de test komt niet echt als een verrassing. BODY MASS INDEX Dan is het tijd voor de lichamelijke check. Eerst de weeg schaal. Schoenen uit en hupsakee... de wijzer schiet naar 114 kilo. "Min één kilo vanwege je kleren", zegt Inge troostvol. Dan m'n lengte: 1,99 meter. Aan haar bureau berekent ze de Body Mass Index (BMI), ofwel de verhouding tussen gewicht en lengte. Op neutrale toon: "Voor jouw lengte ben je achttien kilo te zwaar." Haar conclusie komt me bekend voor. Dan de bloeddruk. Bovendruk: 176, onderdruk: 104. Mannen van 45 jaar moeten eigenlijk rond de 140 en 90 meten. Te hoog, dus. Daarna pakt Inge een bloedprikker. Ze drukt 'm even op een vingertop. Ach, daar voelde ik niks van. 'Kom maar op', denk ik, want na wat getob is m'n bloedsuikerspiegel de laatste twee jaar mooi stabiel, wat ik ook eet. Het meetapparaat wijst 6,4 aan, wat een vrij normale score is als je net hebt geluncht. Ondertussen laat Inge nog een druppel bloed op een plaatje vallen, voor de cholesterolmeting. De uitslag: 5,81. "Het moet beneden de 5 zijn", legt Inge uit. "Tussen 5 en 6,5 betekent matig verhoogd. Bij Heineken-medewerkers meten we het totale cholesterol. Het slechte cholesterol vernauwt de vaten, het goede cholesterol ruimt de vaatwandafzetting weer op. Dat moet in balans zijn." Ik begrijp maar één ding: ik heb verhoogd cholesterol. Tot slot volgt een ECG, een momentopname van het hart. Inge scheert zes plekjes kaal op de borstkas, tussen de ribben. Zes plakkertjes met sensors doen hun werk. De uitslag wordt beoordeeld door een cardioloog en volgt later, alleen als er iets aan de hand is. NAAR DE DOKTER Ziezo, de Health Check zit erop. Inge geeft meteen advies. "Ik zou binnenkort naar de huisarts gaan voor een nieuwe bloeddrukmeting. Een hoge bloeddruk in combinatie met verhoogd cholesterol betekent extra belasting van de vaat- wanden. Maar de bloeddruk kan nu even wat hoger zijn omdat je gespannen bent." Ja, dat zal het zijn. Inge gaat verder: "En

Heineken NL Magazine | 2005 | | pagina 22