BeerTender-fustje returnable Heineken Longneck fles, 33 cc Sixpack one way, 25 cc Paco-flesje one way Cool Can one way In Nederland wordt de Longneck vooral in de horeca verkocht. Bijzonder is vooral het etiket, dat gescreenprint is. Dit procédé vindt plaats bij de glasdecorateur. Omdat het om een statiegeldfles gaat, moet het etiket slijtvast worden aangebracht. Daarom wordt de verf in een oven in het glas gebrand. Het effect is zeer exclusief. Om die exclusieve uitstraling te bewaken stelt Heineken ook eisen aan het groen van het glas, dat voldoet aan zeer nauwkeurige specificaties. Het glas wordt verder gecontroleerd op luchtbelletjes, krassen en andere oneffenheden. Een niet recyclebaar flesje is van dunner glas dan een statiegeldflesje. Het hoeft immers minder stevig te zijn omdat het maar één keer wordt gebruikt. Dat bespaart grondstoffen en energie. Het glas mag echter ook weer niet té dun zijn, want de flesjes moeten op een pallet kunnen worden opgestapeld zonder dat alles als een kaartenhuis in elkaar zakt. Met het Sixpack 25 cc flesje is de minimale dikte ongeveer bereikt. Ook de twist-off kroonkurk van dit flesje luistert nauw. Hij mag niet te vast zitten, want dan lukt het niet om hem met blote handen los te draaien, maar hij mag ook niet te los zitten, want dat geeft kans op lekkage tijdens het transport. In Nederland is het aluminium Paco-flesje slechts in zeer kleine oplage beschikbaar. Er worden met name strenge eisen gesteld aan de afwerking van het flesje. Aluminium heeft de eigenschap dat het bij bewerking snel bramen vormt aan de rand van het materiaal, zodat de consument zich zou kunnen snijden. Door een aangepast technisch procédé is de Paco-fles hiertegen beveiligd. Aluminium is minder gemakkelijk te recyclen dan blik, maar door de zeer geringe oplage van de Paco- fles blijft de milieubelasting beperkt. Veel mensen nemen de fles bovendien als souvenir mee naar huis, zodat hij niet bij het afval terechtkomt. "Lastig artikel, ik heb het meerdere keren moeten lezen voordat ik het echt snapte. En wat eraan ontbreekt, maar dat zie je in de praktijk ook vaak, is aandacht voor de productiemensen die met zo'n nieuwe verpakking moeten werken." tegen een mal geblazen, waardoor het blik zijn gewelfde vorm krijgt. Voor de Nederlandse markt zijn een speciale decoratie en een nieuwe omverpakking ontwikkeld. Het aanbrengen van deze omverpakking (een sixpack in een kartonnetje) was niet mogelijk in de brouwerij en gebeurt daarom bij een ompakbedrijf. De hele ontwikkeling van BeerTender is, in samenwerking met Krups, gedaan door Beer Systems, een aparte unit binnen Heineken. Bijzonder aan het fustje, dat in 's-Hertogenbosch afgevuld wordt, is het gebruik van luchtdruk: er zit lucht tussen het fustwandje en de plastic zak waarin het bier zit. Door de luchtdruk die tegen de zak duwt, kan de consument met voldoende druk zijn biertje tappen. Voordeel van deze methode, die speciaal ontwikkeld is voor BeerTender, is dat het bier niet in contact komt met de buitenlucht, waardoor het goed houdbaar blijft nadat het fustje is geopend. De Cool Can - in het buitenland de Identity Can genoemd - valt onmiddellijk op door zijn bijzondere vorm. Het aanbrengen van de twee ringen, waardoor het blikje de vorm van een fust krijgt, heeft heel wat hoofdbrekens gekost. Uiteindelijk werd de oplossing gevonden in een nieuw technisch procédé: blowforming. Daarbij wordt de zijkant van het metaal met kracht

Heineken NL Magazine | 2005 | | pagina 12