Stelregel is niet alleen dat een aanbod ethisch en aanvaard baar moet zijn; het moet vooral de zuiverheid van je zake lijke beslissingen niet in gevaar brengen, benadrukt Hans: "Als een aanbod in de aard van het werk ligt, is het oké. Een tijdschriftenuitgever die een boek aanbiedt, dat kan. Maar een dvd-speler of een weekje vakantie in zijn appartement in Zuid-Spanje is al wat anders. Dan loop je toch de kans dat het je beïnvloedt bij het nemen van beslissingen." En hoe zit het met het flesje wijn met de kerst? Dat hoeft nog geen gevaar te zijn, meent Hans. "Tenzij het hele dure, bijzondere wijn is. Dan kun je je afvragen of je nog onafhankelijk kunt blijven. Of dat je bij de volgende zakelijke beslissing denkt: Nou ja, ze hebben me toen ook die wijn cadeau gedaan... Zodra jouw belangen in conflict komen met die van het bedrijf, gaat het fout." Heineken houdt zich aan de geldende wet- en regel geving. Er vindt geen corruptie plaats door of namens Heineken. Belangenverstrengeling moet worden vermeden. Is daar toch sprake van, dan wordt het openbaar gemaakt. Heineken-medewerkers zijn voorzichtig bij het aannemen van giften. Bij fraudebestrijding ligt de nadruk op preventie. Heineken doet geen zaken met dubieuze leveranciers. Medewerkers die misstanden intern aan de kaak stellen, kunnen rekenen op bescherming van hun positie. De volledige tekst van de nieuwe bedrijfsregels en de klokkenluiderregeling verschijnt binnenkort op klant, of iemand uit te nodigen voor een avondje in Ahoy. Je moet daar zorgvuldig mee omgaan. Het zal niet voor ieder een even sterk gelden, als inkoper of vertegenwoordiger heb je er meer mee te maken dan iemand op de administratie of een brouwer." Naast het geven en aannemen van relatiegeschenken vallen onder de nieuwe gedragscode ook zaken als fraude, corruptie en ketenverantwoordelijkheid. Dat laatste zou bijvoorbeeld gelden als reclameartikelen vooral scherp geprijsd zouden zijn vanwege kinderarbeid. Dat wil Heineken natuurlijk als het enigszins mogelijk is vermijden, dus ook dan gaat het erom geen extra risico's te nemen. Hans: "De kern is eigenlijk: pas op. En: overleg bij twijfel met je baas. Het gaat erom dat alle Heineken-medewerkers integer zijn en het bedrijf niet in diskrediet brengen. Zodat we met z'n allen de reputatie van Heineken hoog houden." Net als iedere Heineken-OpCo moet Heineken Neder land de nieuwe gedragscode uiterlijk per 1 januari 2006 invoeren. Dit zal plaatsvinden door aanpassin gen van de bedrijfsregels. De code geldt voor alle me dewerkers en leidinggevenden. Nieuwe medewerkers krijgen de bedrijfsregels standaard bij hun contract. Naast bekende zaken als belangenverstrengeling, fraude en giften, is er ook een regeling voor zoge naamde klokkenluiders opgenomen. Deze regelt de bescherming van medewerkers die schending van de bedrijfsregels melden. Zij kunnen anoniem melding doen op een speciaal telefoonnummer. De nieuwe gedragscode moet nog worden voorgelegd aan een Review Board van het Corporate Office, die de ge dragscodes van alle OpCo's beoordeelt. De komende maanden volgt er dus nog meer informatie, maar in het kort is dit de inhoud van de nieuwe gedragscode:

Heineken NL Magazine | 2005 | | pagina 16