Drieploegendienst op colonne 1: voor- en tegenstanders 'Surprise party' voor Joop Dol Heineto Heineken 3 Leven in de Brouwerij - Nieuwsblad voor de Brouwerij Zoeterwoude Ook colonne 1 is op 1 februari gestart in het drieploegendienstrooster. Na jaren van vijfploegendienst en één jaar een flexibel rooster, is dat even omschakelen. Het nieuwe rooster heeft zijn voor- en tegenstanders: de één is blij dat hij de weekenden weer vrij is, bij de ander trekt vijf dagen achter elkaar dezelfde dienst draaien een zware wissel. Essi Amirjani - opera tor op de colonne - is niet zo positief over de drieploegendienst. Hij werkt inmiddels acht jaar op de brouwerij en heeft wat roosters betreft al wat wisselin gen meegemaakt: "Mij beviel het flexibele rooster en het vijfploe- genrooster het beste. Twee vroege, twee late en twee nacht diensten was ik gewend. Vijf nacht diensten achter elkaar vind ik best zwaar en ik vraag me af of ik eraan kan wennen. Daarnaast hebben we een nieuwe team samenstelling gekregen, ledereen heeft zo zijn gebruiksaanwijzing en het kost tijd om elkaar te leren kennen. Maar ik vind dat ik goede collega's heb." Volgens teamleider Koen van den Boom zijn er zowel positieve als negatieve geluiden te horen: "De per soonlijke situatie speelt een belangrijke rol en de één heeft gewoon minder moeite met omschakelen dan de ander." Marktontwikkelingen De roosterwijziging heeft onder andere Essi Amirjani en Koen van den Boom te maken met marktontwikkelingen. Koen: "Bij Binnenland hadden we al een paar jaar te kampen met teruggang in verkoop. Je zag dat de orders afnamen en de lijnen langer stilstonden. Daar kwam de flexibele vierploegendienst uit voort. De pilot liep een jaar en de vijf teams werden omgezet naar negen teams, die flexibel op de lijn werden ingezet. De verkopen zijn nu nog verder teruggelopen en daarom moesten we terug naar een drieploegendienst. Jammer, want we vonden het een ideaal rooster." De drieploegendienst heeft lagere kosten voor de organisatie tot gevolg, maar ook minder ploegentoeslag voor de medewer kers. Essi: "We gaan er zeven procent op achteruit, maar dat wordt in mijn geval gelukkig in zeven jaar afgebouwd. De ATV- dagen kunnen we in dit nieuwe rooster zelf inplannen. In de vijfploegendienst stonden ze al ingeroosterd." Opleidingen eerste prioriteit Ook op colonne 1 wordt de komende twee jaar gewerkt aan de opleidingsplannen. Essi heeft al een werkplekopleiding gehad: "Het vereist een enorme organisatie en begrip van je collega's, maar het is te doen." Op de vraag of er voldoende moti vatie onder de collega's is, antwoordt Essi: "De doelstellingen van een bedrijf zijn: winst maken, continuïteit en stabiliteit. Dat laatste hebben we de afgelopen zes jaar niet zo ervaren. Het ligt natuurlijk aan de markt en er wordt minder verkocht, maar toch." Koen heeft er alle vertrouwen in: "Ja, er komt nog meer op de medewerkers af dan alleen de drieploegendienst. Voor mij is het de komende jaren prioriteit nummer één om ze van 01 naar 02 te krijgen. Dat vergt nogal wat planning omdat mensen vanwege de werkplek opleiding wat langer op één plek blijven staan en we minder kunnen rouleren. Momenteel staat er twintig man. Zes man is 01, waarvan er drie geen WEB-niveau hebben. De afgelopen week hebben de eerste nulstellingen en intakegesprekken plaatsgevonden. Het ziet er goed uit." Joop Dol was deze maand 25 jaar in dienst. Hij wilde aan deze mijlpaal geen ruchtbaarheid geven en alles stilletjes aan zich voorbij laten gaan. Daarom zou het in besloten kring worden gevierd binnen DCS Binnenland. Enkele colle ga's vonden dit toch te gortig en hadden een 'surprise party' georganiseerd. Door ziekte van Charlie Rabelink vonden wij Dick van der Bijl bereid om een toespraak te houden over de loopbaan van Joop en een paar anekdotes uit de hoge hoed te toveren. Na het opspelden van de gouden speld en de overhandiging van de envelop vond Joop het tijd om - onder het genot van een flesje fris - met enkele aan wezigen over vroeger te praten. Joop, nogmaals gefeliciteerd namens je colle ga's van DCS. Henk van Breugel, Teamleider DCS Nederland Supply

Heineken - Leven in de Brouwerij | 2005 | | pagina 3