De appel en de manen van Jupiter f Ondernemingsraad I Zoeterwoude Er is altijd wat te beleven in de Eenden kooi. Zinderende bingowedstrijden, zenuwslopende biljartseries. En wat zien we in zaal De Kuifeend? Potten koffie, mensen met flip-overflappen, iemand sjouwt met een enorme rol plakband. Hier moet de OR neergestreken zijn... Er staat iemand te oreren bij een flap. Er is een themamiddag bezig. Het thema is: de toekomst van de medewerker bij Heineken. Ik kijk rond: hebben ze soms een glazen bol? Voorspellen ze de toe komst met tarotkaarten of ingewanden van eenden? Nee. Alles wat ik zie is een club mensen die probeert met enthou siasme en gezond verstand na te denken over grote lijnen: trends in de arbeids markt, het bedrijfsklimaat, de vergrijzing, leren in de toekomst, individualisering, verhouding werkgever/werknemer... Het is niet niks allemaal! Maar hoezo naden ken? Daar hebben we toch deskundigen voor? En wat kan zo'n OR nou helemaal? Trouwens, wat zijn het voor onderwer pen? Laten ze liever in de bres springen voor de medewerker hier en nu, in plaats van koffiedrinkend over zijn toekomst te fantaseren. Daar zit wat in. We hébben deskundigen. We móeten ook in bressen springen en de macht van de OR is beperkt, dat is bekend. Toch: een ondernemingsraad heeft nu eenmaal de opdracht een raad van en voor de onderneming te zijn. Wat doet een raad? Raad geven. En raad geef je altijd voor de toekomst. Soms voor de korte, soms ook voor langere termijn. Soms blijft een raad dicht bij huis, soms zijn grotere lijnen nodig en bevinden onze gedachten zich ergens aan de randen van het zonnestelsel. De oude Newton zag eens een appel vallen. Een huis-, tuin- en keukenappel; heel dichtbij. Hij stelde de geniale vraag waarom die appel naar beneden viel. Als antwoord noemde hij: zwaartekracht. Daarna schreef hij een boek, waarin hij liet zien hoe diezelfde kracht de banen van zelfs de verste planeten en manen bepaalt. Over grote lijnen gesproken! Die grote lijnen hielpen om de beweging van één vallende appel te snappen. Wie die beweging begrijpt, kan ook voorspellen of deze appel ver of niet ver van de boom terecht zal komen. Wie de grote trends in de maatschappij begrijpt, scherpt zijn visie op de situatie binnen Heineken hier en nu. En kan anticiperen op de toe komst. In de Kuifeend wordt het stil. De vervolg afspraken zijn gemaakt, men verlaat de zaal. Ik rij naar huis, de maan beweegt met me mee. Piet Hagenaars OR Zoeterwoude 1 januari Jl. was Gert Eikelboom 12,5 jaar in dienst bij Heineken en dat hebben we in februari gevierd. Ondergetekende memoreerde de loop baan van Gert. Na bij Verpakken te zijn begonnen, is Gert al vrij snel naar BIKE gegaan, waar hij de hele opstart intensief met zijn colle ga's heeft beleefd. Gert wordt getypeerd als gedreven, serieus, nieuwsgierig en betrokken. Bert heeft nog een aantal anek dotes aangehaald en namens de col lega's een fles Amaretto aangeboden. Veel succes met je volgende uitdaging Gert: het afronden van je HBO-scriptie. Op naar het volgende feestje! Namens de collega's, Marieke Boots-Pouw

Heineken - Leven in de Brouwerij | 2005 | | pagina 6