Bescherm jezelf met PBM's Wat zijn PBM's eigenlijk? PBM staat voor Persoonlijke Beschermingsmiddelen. Het zijn persoonlijke middelen die je moeten beschermen tegen gevaren waaraan je wordt blootgesteld bij uit uitoefenen van je werk. De Arbo-wet verplicht de werkgever een inventarisatie te maken van de aanwezige risico's binnen het bedrijf. Op basis van deze risico-inventarisatie is de werkgever ver plicht maatregelen te nemen waardoor het risico kleiner wordt. De voorkeur van de veiligheidskundige gaat uit naar maatregelen die de bron aanpakken, zoals het definitief verwijderen of afschermen van het gevaar. Dit geeft name lijk de grootst mogelijke reductie van het risico. Jammer genoeg is dit vaak niet mogelijk. Het gevolg is dan ook dat er een 'restrisico' overblijft. Om je te beschermen tegen dit gevaar heb je van Heineken de noodzakelijke PBM's ontvangen c.q. je kunt erover beschikken. Hieronder geef ik een voorbeeld dat een en ander verduidelijkt. Glas op de afdeling Verpakken Heineken verpakt het bier voor een groot gedeelte in glas. Naast de vele voor delen van glas als verpakkingsmateriaal, heeft het een nadeel namelijk: het kan breken, glasscherven zijn scherp en glassplinters zijn zelfs vlijmscherp. Zolang Heineken het bier in glas blijft verpakken, kan ik niet voorkomen dat de medewerkers in aanraking komen met deze scherpe glasscherven of-splinters. Voor dit risico verstrekt Heineken haar medewerkers de volgende PBM's: 1. Veiligheidsbril De bril voorkomt de kans op een glassplinter in het oog. Een mogelijk effect daarvan is blindheid. De risicoreductie wordt bereikt door afscherming van het oog. 2. Veiligheidsschoenen De schoenen voorkomen het doordringen van glasscherven door de schoen zool. Een mogelijk effect is een ernstige wond aan de voet. De risicoreductie wordt bereikt door afscherming van de voet door een stalen plaat in de zool. 3. Veiligheidshandschoenen De handschoenen voorkomen het contact met scherpe glasscherven. Een mogelijk effect is een ernstige snijwond aan de hand. De risicoreductie wordt bereikt door afscherming van de hand. Het zijn inderdaad je ogen, handen en voeten die je moet beschermen! Het geldt echter voor veel meer risico's, zoals: Oorbescherming tegen schadelijk geluid Gasmasker tegen schadelijke gassen Gelaatscherm tegen spetters van gevaarlijke stoffen Ik hoop dat deze voorbeelden duidelijk maken waarom het gebruik van PBM's zo belangrijk is. Bart van Eunen ■n -"CV j

Heineken - Leven in de Brouwerij | 2005 | | pagina 4