I Solidariteit Ondernemingsraad 25 jaar in dienst Zoeterwoude OR-thema-avond, 22 september in de Eendenkooi, het kloppend hart van Zoeterwoude-Rijndijk. Met flinke hoeveelheden sterke koffie duiken we in een stel stevige onderwerpen. Eén ervan is de vraag of je boventalligheid eerst probeert op te lossen binnen de eigen afdeling, of dat je meteen brou werij-breed naar mogelijkheden zoekt. Niet iedereen denkt daar hetzelfde over. Hebben niet alle boventallige medewerkers gelijke rechten en moeten ze niet allemaal gelijke kansen krijgen? Aan de andere kant: begin je niet altijd eerst binnen je eigen afdeling rond te kijken? In de praktijk worden eerst verpakkers voor Verpakken, brouwers voor Brouwen gevraagd, en zo hoort het ook. Toch? Later stellen we dezelfde vraag aan Hein van Dort tijdens de overlegverga dering. Hoe zit onze bedrijfsleider erin? Hein antwoordt heel praktisch: "Het ligt voor de hand dat je eerst dichtbij huis kijkt. Ook in het geval van twee even goede kandidaten kun je nog stellen, dat ervaring in de eigen afdeling een voordeel is. Maar je kan en mag andere oplossingen nooit van tevoren uitsluiten." Losse elementen Dat laatste lijkt mij belangrijk. Wat je in elk geval moet vermijden, is het denken in patronen van 'wij' tegen 'zij'. Zo van: 'wij doppen onze boon tjes, zij daar doppen de hunne en dat is alles wat we erover zeggen...' Ik blijf me verbazen over de enorme hoeveelheid kampen binnen de Heineken-'samenleving'. Ik zie overal 'losse elementen'. Het management tegenover de 'vloer', overalls tegen over stropdassen, de snotneuzen tegenover de oude garde, verpakkers tegenover brouwers, operators tegenover monteurs, Binnenland tegenover Export, Colonne 2/3/7 tegenover Colonne 5, Colonne 2 tegenover Colonne 3, Colonne 1 tegenover de rest, en ga zo maar door. Kennen die kampen elkaar wer kelijk? Ze lijken er weinig behoefte aan te hebben, en zoals iedereen weet: onbekend maakt onbemind. Merkwaardig, want we delen allemaal hetzelfde belang, namelijk dat dit bedrijf moet blijven voortbestaan, als we tenminste in de toekomst ook nog boontjes willen doppen! Praten met elkaar Een paar dagen later. Ik fiets naar mijn werk. Door de motregen raak ik in een filosofische bui. Ik bedenk ineens dat het woord 'solidariteit' samenhangt met de term 'solide'. Iets wat alleen uit losse elementen bestaat, is niet solide en kan elk moment uit elkaar vallen. Hoe herken je een situatie zonder solidariteit? Die herken je aan een pijnlijk soort zwijgzaamheid. Waar geen gesprek meer plaatsvindt, zijn de wil en het vertrouwen om samen met 'zullie' naar oplossingen te zoeken, verdwe nen. Daar kunnen alleen maar brokken van komen. Juist in een ver anderend bedrijf is praten met elkaar van levensbelang. Het miezert nog steeds. Ik parkeer mijn fiets en klok in. Boeking voltooid, ik mag naar binnen. Piet Hagenaars, OR Zoeterwoude 1 november 2004 N.W.A. Aukes Bewaking, ploeg 5 P.J.M. van Eeden Colonne 1B, ploeg D J.M. Gerhards Technologie Verpakken, Rayon 3 H. Isler EVM, ploeg D B. Karna Colonne 6, ploeg A P. Kluit Energie, ploeg 5 J. Pothoff Colonne 2/3/7, ploeg A E. Yetik Bedrijfsrestaurant

Heineken - Leven in de Brouwerij | 2004 | | pagina 4