I Meningsvorming, we doen het allemaal August Soares 37,5 jaar in dienst I Ondernemingsraad Zoeterwoude Een aantal keer per jaar hebben wij een themamiddag. Deze keer ging het over meningsvorming. We doen dit allemaal en in allerlei situaties, maar hoe komen we eigen lijk aan die mening en hoe laat iedereen die mening horen? Als je aan je eigen vergade ringen denkt, kun je waarschijnlijk wel dingen opnoemen die niet lekker lopen. Mensen praten bijvoorbeeld langs elkaar heen of er wordt meerdere keren hetzelfde gezegd. Drie OR-leden, Godert Volbeda, René Kroon en Piet Hagenaars, hadden deze themamiddag met theorie en oefeningen voorbereid. Als je de uitspraak 'Kroketten zijn lek ker' hoort, vorm je gelijk al een beeld en ga je je mening vormen. Je gaat hierbij allerlei argumenten aandragen om je mening maarte kunnen onder bouwen. Aan de hand van een advies aanvraag hebben wij geoefend in het vinden van uitgangspunten, argumen ten en conclusies. Dat viel nog aardig tegen en tijdens deze oefening hadden we nog de tijd om rustig naar het papier te kijken. Tijdens overleggen gaat het allemaal een stuk sneller en verwarrender. Je hoort een hele hoop informatie en moet in no time beden ken 'wat zijn zijn uitgangspunten, wat is zijn conclusie?' En de rest van wat er wordt gezegd, zijn dan de argumenten. Of die argumenten dan nog steekhou dend zijn, is maar de vraag. Tijdens deze oefening kwamen natuurlijk de verhalen over hoe het er in gesprekken aan toegaat. Er zijn personen die zich fysiek heel groot maken. Ze groeien om hun argumenten kracht bij te zetten. Een ander maakt weer gebruik van een dooddoener. Leren argumenteren Tijdens de themamiddag hebben we ook per twee mensen een snel debat gedaan. Naar aanleiding van een stel ling moest je dan als voor- en als tegen stander zo veel mogelijk argumenten opnoemen waarmee je de ander pro beerde te overtuigen van jouw mening. Bij de eerste ronde mocht je de ander niet onderbreken en bij de tweede ronde juist wel. Dit is een hele goede oefening om het argumenteren te leren. Je moet van tevoren je eigen argumenten bedenken maar gelijk nadenken over wat de ander gaat zeg gen en verzinnen hoe je daarop moet reageren. We hebben de middag afge sloten met een oefening waarin de kamer was ingedeeld in voor, tegen en geen mening. Naar aanleiding van een stelling moest je een positie in de kamer innemen en werd je uitgenodigd te beargumenteren waarom je die bepaalde positie had ingenomen. We hebben van elkaar geleerd wat ieders mening over verschillende onderwerpen is en daarnaast handvat ten gekregen om aan de slag te gaan. Kortom, het was een geslaagde middag waar we zeker nog plezier en profijt van zullen hebben. Namens de OR Zoeterwoude, Sabine Spreeuw Dinsdag 27 april was het zover. August Soares was 37,5 jaar in dienst van Heineken. Om dit heugelijke feit te vieren vond er 's middags een samenzijn plaats van de jubilaris, Ed van Willegen, Arie van Dijk, Elbert Koopman en zijn collega's Martin de Boer en Ruud Aarding van de afdeling Gis. Onder het genot van koffie en gebak werden er herinneringen uit het verleden opgehaald. Dat August bijvoorbeeld op zijn eer ste werkdag dacht dat warm bier drinken erbij hoorde. Ook het officiële moment werd niet vergeten: het opspelden van de gouden speld met briljant door afdelingschef Ed van Willegen. Na nog even te hebben nage praat, werd er afscheid van elkaar genomen met de woor den "tot over 37,5 jaar". Dat dit niet reëel is, vinden wij van Gis erg jammer, omdat August voor iedereen een fijne collega is die straks echt zal worden gemist. Elbert Koopman, Verpakken

Heineken - Leven in de Brouwerij | 2004 | | pagina 6