De Barremolen van Heineken 8 De redactie: Karin Jansen (Brouwen) tst. 6321, Frea Lodewijk (Bouwbureau HNS) tst. 6099, Renske de Laat (Lasswell Communicatie) tst. 7074 of 06-53346447, Manon van Veenendaal (Verpakken) tst. 7216, Carola Verkerk (Interne Dienst Bedrijf/BTD-UC) tst. 7221/6452. Redactieadres Renske de Laat, BK 2.15, Z/Wou. E-mailadres: Leven in de Brouwerij. BrowseHuis: Heineken Nederland Organisatie - Heineken Nederland Supply - Leven in de Brouwerij. De inleverdatum Het volgende nummer van Leven in de Brouwerij verschijnt 2 juni 2004. Teksten en foto's kunnen tot en met vrijdag 21 mei worden ingeleverd. Zaterdag 8 mei was de nationale molen- gema- lendag. In heel Nederland werden de molens op die dag van 10.00-16.00 uur voor publiek open gesteld. Zo was ook onze eigen Heineken-molen, De Barremolen, open voor belangstellende Heineken-medewerkers. Hans Wesselingh van het Bouwbureau HNS was er zaterdag om hen te ont vangen en rond te leiden in en om de molen. Er stond een flinke wind, waardoor de wieken van de molen op volle toeren draaiden. Helaas was het een koude wind, waardoor de opkomst niet zo heel groot was. Toch kwamen enkele (oud-) medewerkers een kijkje nemen in deze bijzondere molen. De Barremolen dateert van 1661. Hij is in Noord-Holland gebouwd en later naar Zoeterwoude verplaatst, waar hij een belangrijke rol in het 'watermanagement' van de Oude Groenendijkse polder en De Barrepolder speelde. Bij hoog water pompte de molen het water uit de polders weg. Tegenwoordig wordt dit door elektrische pompstations gedaan, zoals overal in Nederland. De molen werd ooit bewoond door molenaarsgezin Spierenburg, met maar liefst twaalf kinderen. Na jaren stilstand is De Barremolen in 1969 aan de Rijnlandse Molenstichting ver kocht, die hem in 1971 aan Heineken verkocht voor het symbolische bedrag van één gulden. De molen was in zeer slechte staat en moest worden gerenoveerd. In 1974-1975 vond de renovatie plaats, waarna de molen op 22 mei 1975 op feestelijk wijze werd opgedragen aan de oprichter van Heineken USA: Leo van Munching sr. Na een ontmoe ting met de heer Heineken op de Holland-Amerikalijn, waar de heer Van Munching toen als kelner werkte, heeft hij Heineken op de kaart van Amerika gezet. Voor gasten en relaties Sinds de renovatie verkeert de molen in goede staat van onderhoud en wordt hij door Heineken af en toe gebruikt als ontvangstgelegenheid voor buitenlandse gasten en relaties. De Barremolen functioneert nog steeds en kan tot 45m3 water per minuut pompen. Om de molen in goede staat te houden, heeft Heineken een molenaar gevonden die de molen een paar keer per maand laat draaien en de nodige onder houdswerkzaamheden verricht. Nederland is hét molenland en staat daar ook om bekend. Niet omdat Nederland de meeste molens heeft, maar omdat de molen het symbool is voor de strijd tegen het water. Nederland heeft ongeveer 1.156 molens, waarvan 1.048 windmolens en 108 watermolens. De provincie Zuid-Holland heeft de meeste molens. Honderd jaar geleden waren er nog tienduizend molens volop in bedrijf met verschillende functies: malen van graan, zagen van hout, olie uit zaden slaan, maken van papier en het waterpeil van de polders onder controle houden, zoals De Barremolen. De wieken van de molen werden vroeger gebruikt om naar de omgeving te communiceren. 1. Vreugde; 2. Rouw; 3. Korte tijd buiten bedrijf; 4. Langere tijd buiten bedrijf; 5. Verzoek om met spoed naar de molen te komen; 6. Bruiloftsviering (doorgaans in Friesland) De molen zoals Iedereen hem nu kent Vroeger werd de molen bewoond

Heineken - Leven in de Brouwerij | 2004 | | pagina 8