Even in een andere wereld - Amsie cv Lagos Nigeria 6 In Nigeria heeft Heineken twee brouwerij-groepen. Van de grootste groep, Nigerian Breweries PLC, is de nieuwe AMA Brouwerij voor de meesten de bekendste. Zelf ben ik 3 januari jl. voor een periode van zes maanden vertrokken naar de Lagos Brouwerij, afdeling Verpakken. Ik ben me daar gaan richten op de verbetering van stopdagen en de optimalisatie van de banen op de twee jaar oude lijnen 5 en 6. Daarnaast heb ik ondersteuning gegeven bij het TPM-project op het gebied van gepland onderhoud. Een bijzondere ervaring, in een bijzonder land. lijkt op een TPM-traject (Total Productive Management), wordt hard gewerkt om dat te veranderen. Door geen verliezen te accepteren en te richten op de verbetering van proces en installatie, ziet iedereen nu ook hoe langzaam dit proces soms mag lopen. De voordelen van goed onderhoud en goede inspec ties. Het geeft meer beheersing, rust en plezier. Apollo's... De stad Lagos is in veel opzichten anders dan de steden in Europa. Een groot aantal inwoners, rond de twaalf miljoen, met slechts enkele winkels. Het is chaotisch en vrijwel zonder controlerende macht, maar het is een zelforganiserende chaos. Nigeria staat bekend als corrupt en onveilig. Maar luister je tijdens het werken goed naar het personeel, dan is het goed te doen. Beter dan ik had verwacht. Veel handmatig werk hier bij 'DCS' I» Bijzonder werk Het werk op de Brouwerij is bijzon der. Wat wij in Nederland bijvoor beeld als logisch en standaard beschouwen, kan daar een bijzonde re verbetering of vernieuwing zijn. Lopen ze daar dan zoveel achter? Nee, computers zijn bijvoorbeeld op veel plaatsen aanwezig en worden ook gebruikt. De teamleden zijn goed opgeleid en weten vaak exact wat ze moeten doen. Het vreemde is alleen: zij doen het niet altijd. Via een verbeterproject, wat vrij veel Eigen normen en waarden De Nigeriaan is in vergelijking tot onze normen vrij arm, erg sociaal, diepgelovig, heeft veel humor, hoort zichzelf graag praten en werkt veel uur per week. Nigerianen kunnen soms heel anders reageren dan je op basis van ons westers denkpatroon verwacht. Op zulke momenten is het goed om dit snel genoeg te herken nen en met enkele westerse colle ga's te bespreken. Anders kan dit tot teleurstellingen en frustraties leiden. Aangepast aan cultuur, temperatuur en het werktempo kan je veel berei ken, maar het is wel belangrijk bij je eigen normen en waarden te blijven. Na twee intensieve en plezierige maanden in Nigeria heb ik dit land helaas eerder moeten verlaten. Per 15 maart ben ik nu actief als rayon manager Verpakken, hier in Zoeter- woude. Grappig genoeg heb ik me hier ook weer een beetje moeten aanpassen aan de cultuur, tempera tuur en het werktempo en ga ik nu weer deze mooie uitdaging aan! Tot ziens bij Verpakken, Rayon Binnenland. Vincent Schakel, rayonmanager Verpakken

Heineken - Leven in de Brouwerij | 2004 | | pagina 6