Tweede TPM-cursus wijst uit: Grondige analyse is beste basis Bedankt! Heineken Leven in de Brouwerij - Nieuwsblad voor de Brouwerij Zoeterwoude Net als bij de eerste module (juli 2003) was de Zoeterwoudse Brouwerij in week 12 van 2004 gastheer voor de internationale TPM-cursus. De cursus werd door HTS en EFESO (externe consul tant) gegeven. De cursisten kwamen uit Afrika, Azië, Europa en Limburg (Brand, waaronder oude bekende Joris Dhont). De hele week kregen we naast de TPM- theorie, ook praktische oefeningen. Onderwerpen zoals reductie van ombouwtijd, reductie van kwaliteitsde fecten, 5S (opruimen en organiseren van onze werkplekken) en de volgende stappen van autonoom en planmatig onderhoud kwamen uitvoerig aan bod. Een belangrijk onderdeel van de cursus was het uitwisselen van ervaringen en kennis tussen de verschillende brouwe rijen. Reductie van de ombouwtijd De praktische oefening die na de theo rie volgde, ging niet om de ombouw van een verpakkingslijn, maar om met twee man het zadel en stuur van een fiets zo snel mogelijk te verstellen. Het verstel len, dat 4,32 minuten in beslag nam, werd op video vastgelegd. De beelden werden gebruikt om de verschillende Man - Machine Diagram De praktische oefening had niks met verpakken te maken, of toch wel? De analyse om de ombouwtijd met 50% te verlagen activiteiten te identificeren en de gebruikte tijd te bepalen, zoals het zoe ken naar gereedschap en heen en weer lopen. Geen goede afspraken tussen de operators en slechte voorbereiding kos ten veel tijd. De opdracht was om de ombouwtijd met 50% te verlagen. Na de analyse, voorbereiding van markerin gen, bedenken van benodigd gereed schap en het maken van goede afspra ken zijn het stuur en het zadel in een toptijd van 27 seconden (wereldrecord is 14 seconden) versteld. De opdracht was dus gehaald. Het lijkt een geintje met die fiets, maar de zaken die we daar tegenkwamen, zoals een goede planning, duidelijke markeringen en goede afspraken, kunnen veel winst geven in de ombouwtijd van onze machines. En de start daarvoor is een grondige analyse! Vervolgens werd een video bekeken met de ombouw van de vuiler op lijn 21, uitgevoerd door Ruud Muller (Ruud, je cd-rom met de film komt eraan). Het is een prachtige instructievideo geworden, waarin je een ervaren operator aan het werk ziet. Volgende TPM-cursus De organisatoren bedanken de mensen van Verpakken voor de ontvangst en de mogelijkheid om de oefeningen te doen. De volgende cursus, de derde van in totaal vier cursussen, vindt over zes tot negen maanden plaats. Dit keer echter niet in Zoeterwoude; waar wel is nog onbekend. Op die manier zijn wij ook in de gelegenheid om een andere brouwerij te bekijken en ideeën op te doen. Francien de Jongh, Peter Zandvliet, Taco Zantinge en Arie van Dijk We zijn inmiddels een paar weken verder, maar op deze manier wil ik graag iedereen bedanken die mijn VUT-receptie op 13 maart onvergete lijk heeft gemaakt. Mijn speciale dank gaat uit naar de heren van DCS Binnenland, de afdeling CS&C Zoeterwoude en alle chauffeurs van de VTC-groep. Ik kijk met veel plezier terug op de afgelopen dertig jaar, waarin ik voor deze Brouwerij heb mogen rijden. Ik hoop iedereen in de toekomst nog een keer te mogen zien en spreken. Arie (Windhorst) Kroon en familie Nederland Supply

Heineken - Leven in de Brouwerij | 2004 | | pagina 5