2003 financieel een goed jaar Wat doen we eigenlijk met z'n allen en wat willen we bereiken? Heineken 3 Leven in de Brouwerij - Nieuwsblad voor de Brouwerij Zoeterwoude Een paar weken geleden kreeg ik de voorlopige resultaten te zien van een 'communicatie-audit'. Er is daarbij steekproefsgewijs gekeken naar wat de gemiddelde Zoeterwoude-mede- werker afwist van bedrijfs- en afde lingsdoelstellingen. Ik ben van de uit komsten geschrokken. Wat opviel was dat nog een groot aantal kreten uit voorbije jaren bij velen voor op de tong lag. Het is dui delijk dat hier iets te verbeteren valt. In de tweede helft van maart en de eerste helft van april zullen wij een grote communicatieronde organise- ren. Hierover volgt zeer binnenkort nader bericht. Toch wil ik ook in deze column even wat nieuwe kreten lan ceren die de moeite van het onthou den zeker waard zijn. Ze zullen ons allemaal de komende jaren druk bezig gaan houden. Total Productive Management (TPM) bijvoorbeeld. Al bij velen bekend, maar in mijn vol gende 'Doorkijk' zal ik hieraan toch apart aandacht besteden. Dan 'First Time Right', 'No Error', 'No Loss'. Weer een aantal in het Engels. Deze kreten passen ook zeer goed in de TPM-filosofie. Andere kreten die me te binnen schieten: 'eerlijk (trans parant) communiceren', 'lief zijn voor de gist' en 'veiligheid voor alles'. Als we al deze kreten goed invullen, heb ben we tijd over om voor de eerste twee een goede Nederlandse ver taling te verzinnen. Hein van Dort Brouwerij Zoeterwoude heeft een goed financieel jaar achter de rug. Op een aantal financiële indi catoren heeft de Brouwerij de verwachtingen voor 2003 overtroffen. Dit kwam vooral door de besparingen die voortvloeien uit ingrijpende reorganisaties in de gehele Brouwerij, maar ook door een meer kritische houding ten opzichte van onze uitgaven. Misschien enigszins onverwacht, maar 2003 heeft toch een hoger volume te zien gegeven dan 2002. Wel was het afgevulde volume aan- Financiële indicatoren 2003 Productievolume Productiviteit Personeel Productiekosten Kostprijs per hectoliter zienlijk beneden de verwachting van een jaar geleden. Een 'reuzensprong' is gemaakt met onze productiviteit. Hierdoor is de kostprijs per hectoliter slechts licht gestegen. De stijging in de kostprijs per hectoliter ten opzich te van 2002 wordt voornamelijk ver klaard door hogere afschrijvingskos ten, met name door het in gebruik nemen van Apolloblok 5. Operationele resultaten Na het goede financiële nieuws zijn de operationele resultaten van de Brouwerij in 2003 ietwat wisselend. Onze bierkwaliteit is op een hoog niveau gebleven. Toch hebben we binnen de afdeling Brouwen grote aandacht moeten besteden aan de procesvoering. Extractverliezen en waterverbruiken laten een wat tegen vallend beeld zien. Bij Energie draait de AWZI daarentegen als nooit tevo ren. 3% hoger dan 2002 11% hoger dan 2002 8% lager dan 2002 3,5% hoger dan 2002 0,6% hoger dan 2002 De verwachte (budget) OPI's zijn niet voor alle colonne's gerealiseerd. Gelukkig is in 2003 wel een duidelijke verbetering gerealiseerd ten opzichte van 2002 van zowel OPI-NONA, 'con formance to schedule' en is ook de leverbetrouwbaarheid zeer hoog geweest. De grootste vooruitgang is misschien nog wel in First Time Right geboekt; het bier storten (zowel in aantal partijen als in hectoliter stort) is namelijk dramatisch afgenomen. Ten slotte is het ziekteverzuimper centage in 2003 beduidend gedaald van 7,7% in 2002 naar 6,6% in 2003 en heeft onder andere geleid tot een veel lagere inhuur van uitzend krachten. Vooruitblik naar 2004 Wat het productievolume betreft, ver wachten wij een stagnatie. Dat wil zeggen: geen of nauwelijks volume groei. Deze stagnatie heeft grote invloed op hoe wij tegen ons dagelijks werk aan dienen te kijken. We moeten onverkort de ambitie hebben om in 2004 beduidend beter te presteren dan in 2003. vervolg op pagina 4 Nederland Supply

Heineken - Leven in de Brouwerij | 2004 | | pagina 3