Veiligheid Gehoormetingen door de Arbodienst Waarom zit er een veiligheidsgordei op de heftruck? 6 Binnen de Europese Gemeenschap wordt er veel onderzoek verricht naar ernstige ongevallen. Eén van de onderzoeken ging over de ongevallen met heftrucks. Uit dit onderzoek bleek dat er in Europa veel ongeval len met heftrucks plaatsvinden waarbij de heftruck kantelt en de chauffeur tussen de heftruck en de vloer bekneld raakt. Dit zijn ernstige ongevallen en diverse malen met fatale afloop. De Europese Commissie heeft al in 1995 een richtlijn opgesteld om de veiligheid van heftrucks te verbe teren. Deze richtlijn is in 1998 in de Nederlandse wet- en regelgeving ver werkt. Een van de regels is dat er altijd een voorziening op een hef truck aanwezig moet zijn die voor komt dat de chauffeur bij het kante len van de heftruck, van de heftruck af kan vallen en tussen de vloer en de heftruck bekneld kan raken. Op bijna alle heftrucks heeft Heineken een rolgordel gemonteerd. Deze voorziening is voldoende en de heftruckchauffeur is verplicht deze gordel op de juiste wijze te gebrui ken. Het laatste is vanzelfsprekend, het gaat immers om jullie veiligheid! Bart van Eunen Volgens de Arbo-wetgeving dienen werknemers die tijdens hun werk blootstaan aan schadelijk geluid, in de gelegenheid te worden gesteld periodiek hun gehoor te laten controleren. Wat is schadelijk geluid nu eigenlijk? Schadelijk geluid is geluid boven de schadegrens van 80 dB(A) deci bel) en daardoor gehoorbeschadi- gend. Van schadelijk geluid is sprake wanneer je met stemverheffing moet spreken om op normale gespreksafstand verstaanbaar te zijn. In de wet is vastgelegd dat gehoorbescherming voor de werkne mer beschikbaar moet zijn bij geluid tussen 80 - 85 dB(A); bij geluid daar boven, is de werknemer verplicht om gehoorbescherming te dragen. Bij productie Zoeterwoude en DCS komt op verschillende plekken geluid voor dat boven de 80 of 85 dB uit komt. Voor zover het u niet bekend is waar en wanneer u op uw werk plek gehoorbescherming moet dragen, vraag dit dan bij uw leiding gevende na. Door het eventueel niet consequent of verkeerd dragen van gehoorbescherming, kan de hoeveel heid lawaai zodanig zijn dat het een beschadiging aan het gehoor geeft. Gehoorschade kan ook buiten de werksfeer worden opgelopen, door bijvoorbeeld een lawaaierige hobby, concertbezoek of klusjes in en om het huis. Ook daar kan het dus van belang zijn gehoorbescherming te gebruiken! Eenmaal opgelopen gehoorschade is niet meer te her stellen. Het periodiek meten van het gehoor geeft een aanwijzing voor eventueel opgelopen schade. Daarom is het in het belang van iedere medewerker die wordt blootgesteld aan lawaai, om deel te nemen aan de gehoor- meting. Goed horen is belangrijk, zowel tijdens het werk als privé! Carta van Bilderbeek en Francis Zirkzee, bedrijfsaudiometristen

Heineken - Leven in de Brouwerij | 2003 | | pagina 6