Oversteek van Heineken draagvleugelboot een jaar uitgesteld Communicatie wordt groot goed in Murphy's Dinsdag 18 april was een belangrijke dag voor het perso neel van Murphy's Brewery in Ierland. Die dag werd het Par ticipation Forum officieel geïnstalleerd. Veertien mede werksters van Murphy die, onder voorzitterschap van gene ral Manager F. van der Minne, in de toekomst worden geïn formeerd over de gang van zaken in de onderneming. De installatie van het forum is een van de onderdelen van het Employee Participation Programme, dat bedoeld is om de betrokkenheid van het personeel in de onderneming te vergro ten. Concurrentie Bulletin Hooggespannen Fons Oerlemans, die deze maand met zijn draagvleugel boot 'The Spirit of Fleine- ken' in een recordtijd de Atlantische Oceaan over wilde steken, blijft voorlo pig aan wal. In goed overleg tussen Fons en Kee Oerle mans, Heineken Nederland B.V. en subsponsors is besloten de oversteek uit te stellen tot de zomer van 1990. HEINEKEN INTERNATIONAL MAGAZINE NR. 20 PAGINA 1 Forum kan aan de slag Het Participation Forum vlak na de officiële installatie. Sommige leden van de stuurgroep hebben ook zitting in het forum. Eens per maand komt de groep bijeen om te praten over het bedrijf; de ontwikkelingen, de plannen, etc. "Het moet zeker in het begin voornamelijk informeren worden. Niet alleen van het man agement uit naar het overige perso neel, maar zeker ook in omge keerde richting", legt de heer Van der Minne uit. Hij constateerde in zijn eerste maanden als general manager van Murphy's een gebrek aan communicatie binnen het bedrijf. De koers die Murphy's wil varen, was voor het merendeel van het personeel niet duidelijk. Dat in voorgaande jaren het aspect communicatie amper aan de orde kwam, bevreemdt de heer Van der Minne niet. "Het was die eerste jaren voornamelijk keihard werken om Murphy's uit het dal te halen. Voor een initiatief als dit was gewoon geen tijd. Volume maken en verkopen, daar ging het om!" Inmiddels is die eerste moeilijke fase achter de rug. Maar fase twee is niet gemakkelijker, meent Van der Minne. Stabilisering van de Ierse biermarkt (die momenteel zelfs neigt naar een kleine daling) betekent voor Murphy's een toege nomen concurrentie. Een van de mogelijkheden die concurrentie goed te pareren is gemotiveerd per soneel. "Daarmee kunnen we de slag winnen met de concurrenten. Daar ben ik van overtuigd.", aldus Van der Minne. En gemotiveerd personeel krijg je onder andere door ze te betrekken bij het wel en wee van de onderneming. Nadat begin vorig jaar manage ment en vakbonden unaniem tot de conclusie kwamen dat een betere communicatie in het bedrijf harde noodzaak was, werd de hulp ingeschakeld van Pat Savage, die verbonden is aan het Irish Produc tivity Centre. Hij hielp een proce dure te ontwikkelen, waardoor de communicatie gestructureerd werd. Bovendien fungeerde hij als voorzitter van de stuurgroep, die de bevoegdheden van het forum bepaalde en de verkiezingen orga niseerde. Na een spannende ver kiezingsstrijd kwamen de namen van veertien medewerk(st)ers van negen verschillende afdelingen uit de stembus gerold. Omdat het forum een gemêleerde samenstel ling kent, hoopt het management dat men ook onderling informatie zal uitwisselen, om op die manier meer begrip te kweken tussen de diverse afdelingen. Maar er is nog een tweede vorm van gestructureerde communicatie ontwikkeld: het management bul letin. Eens per maand stuurt het management een soort nieuwsbrief uit naar de afdelingshoofden, waarin de ontwikkelingen van de afgelopen maand en de actiepun ten voor de komende periode wor den uitgelegd. De afdelingshoof den roepen op hun beurt de mede werkers van de eigen afdeling bij elkaar om gedurende een half uur te praten over dit bulletin. De medewerkers worden dan tevens in de gelegenheid gesteld vragen op het afdelingshoofd af te vuren. Hij speelt de vragen door aan het management en tijdens de bijeen komst een maand later krijgt de vragensteller antwoord. "Ik vind het initiatief voor dit programma uitstekend, maar vraag me af of de verwachtingen onder het personeel niet een beetje te hooggespannen zijn", aldus Barry O'Mahony, die als vice- voorzitter van het forum gaat optreden. Van der Minne, gecon fronteerd met deze mening, zegt: "Ik vind het belangrijk dat we de Gezien de enorme tijdsdruk en de technische problemen was het niet langer reëel om vast te houden aan een oversteek deze zomer. Prof. Ir SHengst van de Universi- eerste tijd vooral de nadruk leg gen op de uitwisseling van infor matie. Ik zou graag zien dat we eerst met z'n allen één grote fami lie worden, die weet welke doelen we met z'n allen, ieder op zijn eigen terrein, nastreven. Of de ver wachtingen bij het personeel te hooggespannen zijn, kan ik niet goed beoordelen. Ik weet wel, dat het forum alleen goed kan werken als iedereen toegewijd is. Achter over zitten en afwachten is er niet bij. Iedereen zal er extra energie in moeten steken." teit van Delft, die als nautisch expert het project begeleidt, kwam na overleg met deskundigen van een adviesbureau tot de conclusie dat uitstel van een jaar de enige juiste beslissing zou zijn. Het uitstel duurt een jaar omdat de oversteek in principe in de eer ste helft van de maand juni zou moeten plaatsvinden in verband met de weerscondities op de oce aan. Juist in die eerste twee weken van juni zijn die condities volgens meteorologen optimaal Heineken Nederland besloot in september 1988 op te treden als hoofdsponsor van dit unieke pro ject. Voorwaarde was wel dat de proefvaarten succesvol zouden verlopen. Met de proefvaarten is evenwel nog geen begin gemaakt. De periode tot aan de inscheping, Pat Savage is eveneens voorzich tig. "We moeten er voor waken dat de mensen geen wonderen ver wachten van het participation forum. Ik denk dat we voorzichtig moeten beginnen. Voordat we de waarde van het forum goed kunnen inschatten, zijn we twee jaar ver der." die op 18 mei jongstleden had moeten plaatsvinden, was te kort om alle garanties rond de veilig heid te verkrijgen. Nu tot uitstel is besloten wordt Fons Oerlemans in de gelegenheid gesteld in alle rust aan zijn project te werken. Zodra de draagvleugel boot aan alle eisen voldoet kan een begin worden gemaakt met de proefvaarten. Als deze proefvaar ten zijn geslaagd kan Fons Oerle mans toewerken naar een succes volle en veilige oversteek in de zomer van 1990. De stuurgroep die de bevoegdheden van het forum bepaalde en de verkiezin gen organiseerde. Uiterst links Pat Savage van het Irish Productivity Centre. ANURIÏi); L^shsiouJ

Heineken International Magazine | 1989 | | pagina 8