"Er zqn nog hele stukken te veroveren" Alfred H. Heineken leerstoel voor Insead in Frankrijk Hoge onderscheiding voor A.H. Heineken Op voordracht van de minster van Landbouw en Visserij, Ir G. Braks, is de heer Heineken onlangs konink lijk onderscheiden. Hij werd benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de onderschei ding ter gelegenheid van het neerleggen van de functie van voorzitter van de Raad van Bestuur. De heer Heine ken was in 1983 al benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De heer Heineken toonde altijd een nauwe betrok kenheid met de maatschappij in het algemeen. In de afgelopen jaren heeft de heer Heineken enkele stichtin gen opgericht, die als doel hebben steun te geven aan ontwikkelingen op maatschappelijk en wetenschappe lijk gebied, te weten de Amsterdamse Kunststichting, de Amsterdamse Stichting voor de Geneeskunde en de Amsterdamse Stichting voor de Historische Weten schap. Van deze stichtingen is de heer Heineken voor zitter van het bestuur. Scepsis Uitslapen Optimistisch De Alfred H. Heineken Chair in Marketing' gaat de leerstoel heten die zal worden ingesteld bij Insead, een internationale management school in het Franse Fontai- nebleau. Het instellen van de leerstoel geschiedt ter gelegen heid van het aftreden van de heer Heineken als Voorzit ter van de Raad van Bestuur en is mogelijk geworden door een schenking van Heineken N.V. I A.H. Heineken is teruggetreden als voorzitter van de Raad van Bestuur van Heineken. Na 47 jaar volledige inzet voor zijn onderneming droeg de heer Heineken op 27 april jongst leden, tijdens de Algemene Aandeelhoudersvergadering, de scepter over aan de heer G. van Schaik. Uiteraard blijft de heer Heineken nauw betrokken bij de onderneming. Hij is in diezelfde vergadering niet alleen benoemd tot president commissaris, maar ook tot gedelegeerd commissaris. "Ik wil wat vaker dan vier keer per jaar langskomen en ik hoop de leden van de Raad van Bestuur af en toe met adviezen te kunnen bijstaan", aldus de heer Heineken over zijn toekom stige rol. HEINEKEN INTERNATIONAL MAGAZINE NR. 20 PAGINA 3 De heer Heineken tijdens zijn laatste algemene aandeelhoudersvergadering in de functie van Voorzitter van de Raad van Bestuur. Tijdens deze vergadering werd de heer Heineken benoemd tot President- en Gedele geerd Commissaris. me, supermarkten. Ik heb in die jaren mijn ogen goed opengehou den en dacht waarom zou dit niet in Nederland kunnen?" In 1949 keerde de heer Heine ken terug naar Nederland. Hij werkte een halfjaar bij een Neder landse bankinstelling, voordat hij terugkeerde naar onze onderne ming als assistent van een ver koopleider. Het bleek voor de heer Heineken niet zo gemakkelijk zijn in Amerika opgedane ideeën over te brengen op collega's. Zo stuitte zijn initiatief een reclame-afdeling op te zetten in eerste instantie op scepsis. Toch zette de heer Heineken door. Hij werkte hard aan het opwaarderen van de uitstraling van het merk Heineken. Kapotte licht bakken werden vervangen, de reclame werd verbeterd en het eti ket werd ingrijpend veranderd. Een zaak van lange adem, blijkt uit de woorden van de heer Heine ken. "We hebben zeker zo'n 4 a 500 voorstellen voor een etiket gezien, maar niets was naar onze zin. Ik bedacht me toen dat het ouderwetse etiket dat we gebruik ten voor de export, het beste geschikt zou zijn. Het werkte goed voor het buitenland, waarom zou het dan niet voor Nederland werken? Ik ben van mening dat alles wat de maag in gaat, er con servatief uit moet zien." Het etiket had dat conservatieve uiterlijk en gezien het succes van Heineken bier in Nederland in de laatste decennia mag de conclusie wor den getrokken dat de overstap een schot in de roos is geweest. Zeven jaar (van 1951 tot 1958) was de heer Heineken commissa ris van de N.V. en van 1958 tot 1964 gedelegeerd commissaris. In 1964 trad hij toe tot de Raad van Bestuur en vanaf 1971 was hij voorzitter. En dan nu, 25 jaar nadat hij tot de Raad van Bestuur toetrad, wordt de heer Heineken wederom gedelegeerd commissa ris. Hoe ziet hij zijn toekomst en de functie van gedelegeerd com missaris daarin? "Er gaat een hele boel veranderen voor mij. Het wordt tijd dat ik eens wat vaker uit slaap, niet meer elke dag naar kan toor hoef en mijn vakanties wat gemakkelijker kan plannen. Maar het is denk ik niet nuttig me totaal terug te trekken. Dat kan ook niet, want de brouwerij is als een lief, groot kind voor me. Maar mijn collega's moeten de mogelijkheid hebben, zelf hun taak te vervullen, zonder dat ik ze voor de voeten loop." Voor wat betreft de toekomst van de onderneming is de heer Heineken zeer optimistisch. "Ik laat de dagelijkse leiding van de onderneming met een gerust hart over aan mijn opvolger, de heer Van Schaik, en zijn collega's. Hei neken is een grote, wereldwijd bekende onderneming die alle mogelijkheden in zich heeft op langere termijn voorspoedig te ontwikkelen. De financiële kracht, de brede geografische spreiding, de hechte organisatie, de sterke merken, de marktgerichtheid en de hoge kwaliteit van de produkten geven alle vertrouwen voor de toe komst. Er zijn nog hele stukken te veroveren en ik zie niet in waarom we over vijf jaar niet 30 procent groter zijn geworden." De heer Heineken begon zijn loopbaan bij Heineken tijdens de moeilijke oorlogsjaren, in 1942. Die eerste jaren leerde hij de brou werij van zeer nabij kennen. De binnenkant van de brouwketels schoonmaken in de proefbrouwerij in Rotterdam was zijn eerste werk. Daarna volgde een stage op de afdeling inkoop grondstoffen. Na de Tweede Wereldoorlog ver trok de heer Heineken naar de Ver enigde Staten om daar de fijne kneepjes van verkoop onder de knie te krijgen. "In Amerika zag ik de toekomst van Nederland", vertelt de heer Heineken in een videofilm die ter gelegenheid van zijn afscheid werd gemaakt. "Koelkasten, de televisie, recla

Heineken International Magazine | 1989 | | pagina 3