No. 16 HET D','ZAALLICHT Februari 1943 Frans ch en en Engelsenen. Daar in de landen, waar genoemde heeren thuis behoorden, het schermen met het geweer niet bekend was, althans niet op de wijze, zooals dit wapen in Holland als wedstrijdwa pen werd benut, werd n de mannen, die zich voor den wedstrijd hadden opgegeven, door den Hollaidschen onder wijzer en den booswicht, waarover het straks zal gaan, gelest. Er was plm.6 ipaanden om voor te bereiden, doch reeds na drie ervan zeiden de heeren: Nu weten we het wel. zr is natuurlijk om deze geste braaf gelachen, doch wie het laatst lachten, dat waren zij, die bewezen, dat bij een voor bereiding, hoe kort dan ook, mits goed begrepen, men door "zelfstudie" heel wat bereiken kan. Als prijzen waren be schikbaar gesteld: een ver- guldzilveren en een zilveren medaille door den officiers- sc&ermbond in Holland}, een prachtige zilveren beker van Chineesch maaksel en met dra- kenversiering en een paar kleine kunstvoorwerpen. Die beker nu was als derden prijs gegeven door den Nederlandschen gezant, die den medailles den voorrang gegeven had. Die be ker v/as het, die de begeerte had opgewekt van hem, die, ge zien de reeds behaalde resul taten, de meeste kans had op dei eersten prijs. Die beker moest en zou mee naar Hol land en zelfs de belofte van den Commandant dat hij voor een onderscheiding zou wor den voorgedragen, indien hij als eerste eindigde, kon hem niet van zijn hebzuchtige ge dachten afbrangen. De beker, de beker, de beker en niet anders! De duivel had hem stevig te pakken... Eindelijk brak de dag van den wedstrijd aqn. De jury werd gevormd door Duit- sche, mransche en Hngelsehe of ficieren, gecompleteerd door den Hollaadschen commandant, terwijl de ho Hands che onderwijzer als Hoofdsecondant zou fungeeren. Alle inschrijvers kwamen op, zoodat het in de sportzaal een waar nabel was. De "sportsman- met-de-beste-kansen" had intus- schen een listig plan uitgebroed. Hij wist de nummering der scher mers en rekende: als^ik van num mer-zooveel win en ik verlies van nummer-zooveel, dan kom ik tegen nummer-zooveel en die kan ik gemakkelijk hebben, dus kan de derde prijs mij niet ontgaan! De duivel lachte in zijn vuistje, maar het inter nationale reglement zorgde voor de afstraffing van de intrige, net maakte, dat, toen hij van nipmer-zooveel verloren had, hij niet tegen de nummer-zooveel kwam waarvan hij moest winnen, ja, die zelfs in 't geheel niet ontmoette, zoodoende kwamen de andere nummer-zooveels er heele- maal niet meer op aan. Hij wist er zelfs geen touw meer aan vast te knoopen en schermde, hopeloos, verdronken in de poel zijner eigen zonden, verder on der booze en verbaase blikken van allen, die er geen snars van snapten. Als vijfde prijswinnaar kwam hij aan. no.1 werd een ja panner, No.2 een Duitscher, No.3 een Franschman enz. Die nam dus de drakenbeker mee naar Toulon of Brest, wat nooit gebeurd zou wanneer een nollander zijn plicht had gedaan en indachtig" zou zijn geweest aan het woord "Sportiviteit" in plaats van listig te rekenen in verband met zijn hebzucht. riij heeft zich over het gebeurde zoodanig geschaamd, dat hij bij de Atjeh-episodes die 's avonds werden opgevoerd, gaarne in werkelijkheid één der denkbeeldige gevallenen zou zijn geweest... P.R.

Het Dwaallicht | 1943 | | pagina 5