Jeugd muziekdag van de Bommelerwaard F sv~ ik Fanvaria 1 L' 1 "Bij het Aspirantenorkest komen vaak nieuwe dingen aan bod" Colofon [T| 'S-HERTOGENBOSCH NIEUWS 'mm* Y11 r Op uitnodiging van dirigent René Bogaarts van het opleidingsorkest gingen enkele leden naar een jeugdmuziekdag met als doel om samen met 375 jonge en oudere muzikanten een concert te geven. Van 'La Storia' tot 'Soldaat van Oranje'. Een dag van héél veel noten spelen. Ton Mulders doet verslag. De muziekdag begon met een vroeg ritje naar het H.O.C. en vandaar reed ik verder mee met Henny. Ook Brian, Franka en Suzanne gingen mee. Het navigatiesysteem stond ingesteld om naar het huis van Henny te rijden. Toen we aankwamen, was het er al druk en stond iedereen te wachten op z'n bonnen en toegangsbewijs. Omdat meer dan de helft die zich had opgegeven niet mee kon hadden wij er extra veel. Eenmaal binnen zijn we meteen naar de zaal gegaan om te blazen. We speelden de stukken in één keer door. Dat was heel moeilijk, want ik had niet kunnen oefenen omdat alles in F-sleutel stond. Maar ik kreeg het nu wel in G-sleutel en zolang moest ik maar met iemand meekijken. De stukken moesten meteen in vol tempo. Dat was erg doorblazen. Generale repetitie De 2e repetitie was in het andere gebouw, om daar apart te oefenen met het zwaar koper. Hierdoor was onze pauze weg. We moesten alles meteen opstellen om te spelen. Gelukkig klonk het al steeds beter. Na een kleine pauze, waarin we wat dronken en aten, waren de dirigenten geswitcht en moesten we weer verder. Aan het eind van de tweede repetitie, konden we niet meteen terug naar het eerste gebouw omdat de saxofoon van Henny kapot was. Gelukkig was deze pauze lang genoeg om toch nog iets te eten en te drinken. Nu was het tijd voor de generale repetitie. Het liep soepel (er deed ook nog een zangeres en zanger mee) en we gingen er over het algemeen best snel doorheen. Alleen had ik inmiddels wel flinke pijn aan mijn lippen. Er zitten in die Hollandse hits best veel hoge noten. En ik ben natuurlijk ook nog niet gewend om zoveel op een dag te moeten spelen. Tijd voor weer een pauze en broodjes en soep. Maar de soep hebben we maar niet gegeten want we vonden hem er niet lekker uitzien, (de soep smaakte inderdaad véél beter dan dat ie er uitzag! Redactie). Hierna was het uur 'U' aangebroken: het optreden! Iedereen ging netjes klaar zitten, maar de slagwerkers konden zich niet langer meer inhouden en zetten 'We will rock you' in. En natuurlijk kwam het hele orkest van ruim 300 man mee. En daar kon één dirigent niet zo makkelijk tegen op. Toen dat wel lukte ging het geweldig. De zaal was heel enthousiast en klapte op de goede momenten mee. We kregen een staande ovatie bij het slot en hebben nog een toegift gespeeld. Kortom het was een hartstikke leuke dag, waarvan we allemaal veel geleerd hebben. Ik was heel erg moe en had pijn aan mijn lippen en tanden. Maar het volgend jaar wil ik weer heel graag meedoen. Ton Mulders 19e jaargang 2007 Hoofdredactie Fanvaria: Ries van den Bogaert (riesvdbogaert@home.nl) Correspondenten: John Hannink Leo Donkers Franka Willems-Netten Dagelijks bestuur: John Menkehorst Niek van den Biggelaar Natalie Dekkers Beschermvrouwe: Mevr. C.L. de Carvalho- Heineken Kijk ook eens op de website van de Heineken Fanfare www.heinekenfanfare.nl Pi Fanvaria Op verzoek van de redactie schreef Fanfare lid en dirigent Bianca Kuijpers over het Aspirantenorkest. "Dit muziekstuk is geschreven in een zesachtste maat, dus ik tel zes tellen vooraf en dan beginnen we met spelen. Een, twee, drie, vier,...." 'Toet' klinkt er al uit een paar instrumenten, gevolgd door een lachsalvo, waaraan ook degenen die op het foute moment inzetten meedoen. Dit is iets dat kan gebeuren op een repetitie van een aspirantenorkest. Zeker als je tot dat moment steeds gewend was om na de 'vier' al te beginnen met spelen. De meeste aspirant-muzikanten bespelen hun muziekinstrument nog niet zo lang. Nadat ze bij de fanfare een interne theoretische voorbereidende cursus met succes hebben afgesloten wordt er voor een blaasmuziek- of slagwerkinstrument gekozen en krijgen ze bij een instrumentale leraar les om dit instrument te leren bespelen. Zodra de leerling een beetje wegwijs is gemaakt op zijn instrument en de leraar denkt dat hij/zij er klaar voor is, mag de leerling zijn/ haar speelterrein gaan uitbreiden naar het aspirantenorkest. Iedere zaterdagochtend van 11.00 -12.00 uur repeteren de aspirant muzikanten om alvast aan het samenspelen in orkestverband te wennen. Op deze repetitie komen vaak nieuwe dingen aan bod, die misschien in de muziekles zelf nog niet behandeld zijn door hun leraar. Een nieuwe maatsoort is vaak één van die dingen. Concert Maar ook het leren luisteren naar wat andere instrumenten spelen in een muziekstuk is belangrijk, want niet iedereen speelt tegelijkertijd hetzelfde melodietje. Soms is het ene melodietje belangrijker dan het andere, waardoor je de ene keer harder en de andere keer zachter moet spelen. En last but not least, leren de aspirant-muzikanten in dit ensemble spelen onder leiding van een dirigent. Want om te voorkomen dat iedereen maar een beetje in de wilde weg wat muziek maakt, zorgt de dirigent ervoor dat de muzikanten weten wanneer ze precies mogen beginnen met musiceren, hoe snel er gespeeld gaat worden, wanneer bepaalde instrumenten weer moeten beginnen met spelen als ze bijvoorbeeld een paar tellen of maten rust hebben gehad. En de dirigent stuurt in de dynamiek van het orkest, dus hoe hard of hoe zacht er precies gespeeld mag of moet worden. Op dit moment wordt er op de zaterdagochtenden vooral hard gewerkt aan de muziekstukken die worden uitgevoerd tijdens het concert op 16 juni aanstaande. Dat wordt traditiegetrouw aan het einde van het muziekseizoen gegeven door de twee opleidingsorkesten die de Heineken Fanfare momenteel rijk is. Gewoonlijk wordt dit concert voornamelijk bezocht door familieleden van de aspiranten en leerlingen, maar ik wil bij deze iedereen die geïnteresseerd is van harte uitnodigen om te komen luisteren. Bianca Kuijpers P.S. Dit concert is voor de leden van het Fanfare- Orkest/Percussion Ensemble natuurlijk een leuke manier om alvast kennis te maken met de toekomstige muzikale collega's! i m UITGAVE VAN HEINEKEN NEDERLAND

Heineken Brouwerij Nieuws | 2007 | | pagina 4