C LUBNIEUW S van de S PORTCLUB H, B. M." Opgericht 1 Maart 1920 Beschermheeren: Zesde Serie DrH,P.Heineken No. 5 Mr.D,U„Stikker Februari 1941 Niet-verzonden brieven AAN DEN HEER GEUDEKER, HOOFDREDACTEUR VAN HET WEEKBLAD "SPORT", VOORHEEN SPORTREDACTEUR VAN "DE ARBEIDERSPERS" Geachte Heer Geudeker, In één der vele voetballoo- ze Zaterdagmiddagen van de laatste maan den heb ik met zeer veel genoegen de tot dusver verschenen nummers van Uw weekblad "Sport" nogeens doorgebladerd. Daarbij was ook het nummer van 11 De cember, waarin U Uw ervaringen met het "lagere voetbal" beschreef en waarin U beloofde terug te komen op een wat U noemde merkwaardig verschijnsel, n.l„ dat der "sterren" in de lagere en laag ste voetbalregionen. Die belofte hebt U in de twee daarop volgende nummers ingelost en de grondtoon, die ik in die artikelen kon beluisteren, was een zekere spijtigheid, dat er zooveel goede spelers in het lagere voetbal "blijven hangen". De redenen daarvoor, zooals clubtrouw en vriendschap, kunt U blijkbaar billijken, "maar" zegt U in No.7 van 24 December, "voor het avoetbal in het algemeen gaan die spelas daarmede tevens verloren." Laat ik U op den voorgrond zeggen, dat ik Uw belangstelling in het lagere^voetbal zeer op prijs stel, al komt die belangstelling dan ook wel wat laat. Maar het komt mij toch voor, dat U de sfeer van het lagere voetbal nog niet geheel aanvoelt. Eenerzijds is dat te begrijpeb.Jarenlang hebt U als sportredacteur Uw medewerking ver leend aan een bekend dagblad en hebt U Uw lezerskring voorgelicht '/ver al le soorten sportgebeurtenissen, maar in het bijzonder over het hoogere voet bal. Uanneer U dus nu de stap doet naar het lagere, zooals de Zaterdagmiddag- competitie, dan is dit geen kleine, maar wanneer U toch eenmaal besloten hebt, die stap te doen, doe het dan ook positief! Laat het in Uw artikelen tot uitdrukking komen. Doe wel en zie niet 'm! Want daar is nog een factor, die U niet mag verwaarloozen; Vroeger schreef U Uw artikelen en wedstrijd verslagen in hoofdzaak voor het groote publiek, de kijkers, het merendeel slechte voetbalkenners; het publiek, _dat dan pas een oordeel geven kon over een wedstrijd, dien het gezien had, wanneer het de sportverslagen in de kranten had gelezen* Maar nu schrijft U in hoofdzaak voor actieve deelnemers aan de voetbalsport* De vraag is hier naar artikelen in al gemeen opbouwenden zin, waaruit ie der beoefenaar zijn voordeel kan putten. Hier moet men zich afvragen: hoe kan ik medewerken het lagere voetbal in zijn geheel op een hooger plan^te brengen. De juiste weg daar toe is naar mijn bescheiden meening niet, om op de sterren aan te vlie gen als een mug op de kaarsvlam. Laat U niet verblinden, V/ij kennen geen sterren-probleem en hebben er geen behoefte aan om erover te lezen of te schrijven. Niet, dat wij bang zijn dat de sterren eensklaps naar het hoogere voetbal zouden overl o- pen indien de aandacht zoo op hen gevestigd zou worden. Integendeel! In het lagere voetbal is men wat men noemt hokvast en het percentage der genen, die naar het hoogere voetbal overgaan is zoo gering, de clubliefde daarentegen zoo groot, dat men hier voor voorloopig geen angst behoeft te hebben* En de spelers, die naar het hoogere voetbal willen gaan, gaan tóch. ook zonder dat de publieke aandacht op hen gevestigd wordt V/ij weten, dat haast in iedere club een speler te vinden is, die in de eerste of tweede klasse van den N.VcB, geen slecht figuur zou slaan. Er zijn geboren voetballer, veelal zonder training, het spel zoodanig aanvoelend, zulk een voetbal-inte.l- ligentie aan den dag leggend, dat men hen met'één opslag kan onder kennen. Maar moet nu juist het volle licht op deze spelers gaan schijnen? - 2

Sportclub H.B.M. Clubnieuws | 1941 | | pagina 2