BIER IN DE BOOT IN DE ZON NEPAL POVIET PRESERVEN WERELDWIJD SURINAME CURASAO ATHENE JORDANIË LIBANON Waartoe een leeg bierblikje zo al kan dienen, toont bijgaande foto, die wij kregen uit Cairo. Een in woner van deze stad heeft op in genieuze wijze van een Amstel-tin- netje een waterpijp gefabriceerd. Op het blikje is een schoorsteen tje gesoldeerd. Helemaal bovenin brandt de tabak. De vindingrijke Egyptenaar, die zijn 'kostbaar' be zit met groot gemak hanteert, zuigt door het lange pijproer de begeerde plukken rook op. sinds 1962 Amstel Bier gebrouwen wordt. Nauwe kontakten onderhoudt de Amstel Brouwerij met Courage Barclay Simonds Ltd in Londen (Engeland), Falstaff Brewing Corpo ration in St. Louis (U.S.A.) en Mol- son's Breweries Ltd. in Montreal (Canada). Het gaat hier in het bij zonder om uitwisseling van re- searchresultaten om tot verbetering van de productiemethoden te komen. De tijd dat het Amstel Bier louter nog met paard en wagen naar de klanten werd vervoerd is al lang voorbij. De romantiek uit die dagen leeft nog een beetje voort in de twee nog resterende brouwerskarren, die in de Amsterdamse binnenstad nog dagelijks ritten maken. Toch telde de Amstel Brouwerij in vroeger jaren meer dan 50 paarden, die in spande karren trokken. In 1907 kwam de eerste vrachtwagen, waarna het wa genpark geleidelijk een zeer grote omvang kreeg. Het Amstel Bier wordt niet alleen op vracht- en be stelwagens naar alle delen van het land vervoerd, het wordt ook ver scheept. Daarvoor heeft de Amstel Brouwerij een groot aantal binnen vaartschepen, zowel dekschuiten als motorboten. Voor de export van Am stel Bier wordt ook regelmatig van schepen gebruik gemaakt. Zeer on langs nog verliet een coaster, hele maal volgepakt met ons bier, de Amsterdamse haven op weg naar Zweden. Even na acht uur ging de bel. Eerst 2 schoksgewijs, toen nadrukkelijk langgerekt. Op de stoep stond een man. Een lichtgebogen gestalte, een vragende blik in zijn ogen. Omslach- - tig formuleerde hij zijn zinnen. Waar het allemaal om ging werd niettemin duidelijk. Hij verzamelde postzegels en deed een beroep op mij. Niet zon- - der resultaat, want ik heb in mijn 2 portefeuille altijd wel een paar ge- bruikte exemplaren, die bij ijverige verzamelaars vaak kreten van 'ah' en 'oh' losmaken. Bij deze man ech ter niet, want toen hij de zegels koortsachtig had geschift, zei hij zuchtend: 'Nee, die zoek ik niet. Wat ik zoek is de ovale leeuwtjes zwaan zegel van Nepal met een opdruk van 23 Okko'. Het kon me weinig schelen of de man vond wat hij zocht, maar 2 niettemin beweerde ik het tegendeel. 'Een mens zou er moedeloos van worden', zei de man bits. 'Al jaren zoek ik ernaar. U moet weten dat ik lange tijd geleden besloten heb de zegels van Nepal te gaan verzamelen. Dat leek me een makkelijk werkje, want Nepal heeft maar vier postze gels uitgegeven sinds 't land onaf hankelijk is. Maar hoe bedrogen ben ik uitgekomen', vervolgde hij met rollende ogen. 'Die vierkante zegel van 8 i Okko had ik gauw genoeg te pakken en ook de ronde van 12 Okko kon ik gemakkelijk op de kop tikken. Na enige tijd had ik ook het mas kerzegel van 19 Okko in mijn bezit, maar die van 23 Okko zet me de voet dwars. Soms denk ik wel eens, dat de Nepalese Posterijen een loopje met me nemen. Ik heb ze laatst opge beld (dat kostte me de tegenwaarde van 150 Okko) en ze gevraagd hoe veel zegels ze ervan verkocht hadden dit jaar. Ik geef u te raden hoeveel...'. Ik haalde mistroostig mijn schou ders op en liet de man vérder praten. 'Drie meneer, en verleden'jaar tien. Dat is niet veel, maar die dingen moeten toch ergens blijven. Er wordt jacht op gemaakt, dat is duidelijk. De Nepalese regering gebruikt ze om er geheime, diplomatieke stuk ken mee te frankeren. Meer dan eens wordèn die stukken gestolen. Om de geheimen, dacht u? Laat me niet lachen, meneer. De enveloppen zijn niet eens geopend. Maar de zegels zijn eraf...'. Ik gromde wat ten te ken, dat ik het allemaal heel erg triest begon te vinden, maar de man praatte door. 'Nu loop ik stad en land af, maar ik garandeer u, eens op een dag zal ik hem vinden. Maar het is wel om moedeloos van te wor den; het maakt me compleet zenuw ziek, volkomen krankzinnig word je ervan'. De man wankelde de stoep af 2 en verdween om de hoek. Nog die- zelfde avond moest ik een brief posten. De gedachte aan die wat - wereldvreemde 'zegelaar' had me - niet losgelaten, maar toch liep ik onbekommerd door de straten. Tot 2 echter, op de voorlaatste hoek, een z nadrukkelijk fel gekrijs mij aan de 2 grond deed nagelen. Even verderop zag ik, staande in de deuropening, een man zich de haren uit het hoofd trekken. Woedend barstte hij uit: 'Nee meneer, niet Natal, Nepal - N-E-P-A-L, Nepal. Nee ook niet 2 Napels, Nepal, meneer, N-E-P-...'. Lijkbleek kwam ik even later thuis. j Mijn vrouw keek mij opgewonden in het gezicht: 'Arthur, je werkt te hard, ontspan je toch wat, doe 's- avonds eens wat kalmer aan, zoek een hobby, ga postzegels verzamelen bijvoorbeeld'. 'Van Nepal bijvoor beeld', vulde ik haar aan. 'Bijvoor beeld', herhaalde zij, 'bijvoorbeeld*. De Amstel Brouwerij N.V. heeft twee dochterondernemingen. Op het terreinencomplex in Amsterdam is gevestigd het farmaceutisch bedrijf Poviet Producten N.V. Er wordt on der meer Dextran gemaakt, een infusievloeistof, die onder de na men Macrodex en Dextran-Povite wordt uitgebracht. In Breda is gevestigd het N.V. Pre- servenbedrijfHet is één der groot ste Europese producenten van ge droogde groenten. Een bij velen be kend product is de Nibb-it, welke 'zoutjesin ruim assortiment op de markt zijn. Andere artikelen zijn Vlinderco (levensmiddelen voor dia betici) en Filler Snacks. Nibb-it en Filler Snacks worden via de ver kooporganisatie van het Preserven- bedrijf, de ROB-Verkoopcentrale, in de handel gebracht. 'Tijdens onze tocht door Jordanië hebben mijn reisgenoten en ik op getogen gereageerd bij het zien van een reclamebord van Amstel Bier, en onze verbazing steeg nog toen we bemerkten, dat Amstel Bier ook in Jordanië wordt gebrouwen. Deze kennismaking met dat Hollandse bier zó ver van huis, was één van de aardigste ervaringen van onze laat ste vacantie'. Dit is een passage uit een brief, die wij onlangs moch ten ontvangen van een ons wild vreemde landgenoot. Het is overigens niet de enige briefschrijver, die ons van zijn verwondering doet weten. Hij behoort tot het steeds groeiend aan tal mensen dat opgetogen reageert wanneer het in 't buitenland een stukje Holland terugvindt. Het is overigens niet zo verwonderlijk dat mensen op reis in alle delen van de wereld het voor hen vertrouwde Amstel embleem terugzien. Want Amstel Bier wordt geschonken en gedronken in liefst 120 landen. Voor het eerst werd het uitgevoerd in 1883 en sindsdien hebben de met Amstel verbonden buitenlandse brouwerijen, alsmede de afdeling export in Amsterdam alles gedaan om de goede naam van Amstel over de wereld uit te dragen. Men vindt Amstel, om maar enkele landen te noemen, in Bermuda, Hongkong, Jamaica, Madagaskar, Mauritius, Somaliland en Trinidad. De Amstel Brouwerij N.V. heeft in het buitenland vijf met haar ge associeerde brouwerijen. De oudste is de Surinaamse Brouwerij N.V. in Paramaribo, die in 1955 door Z.K.H. Prins Bernhard werd ge opend. Vijf jaar later opende de Prins ook de Antilliaanse Brou werij N.V. in Willemstad, Cura cao, terwijl hij, wederom vijf jaar later, ook de openingsplechtigheid verrichtte van de Athenian Brewery S.A. in Athene, Griekenland. Inmid dels werd in 1958 de Jordan Brewery Ltd. in Amman, Jordanië openge steld, terwijl in de vijfde geasso cieerde brouwerij, de Brasserie et Malterie Almaza in Beiroet, Libanon, AMSTEL OVERAL De Surinaamse Brouwerij in Para maribo was de eerste met Amstel geassocieerde buitenlandse brou werij. Onlangs werd het tienjarig bestaan gevierd. De Antilliaanse Brouwerij in Wil lemstad, Curacao dateert van 1959, toen in januari met de bouw werd begonnen en nog in datzelfde jaar 't eerste bier verkocht werd. De Atheense Brouwerij dateert van april 1965. Het Griekse Amstel Bier bleek al direct bijzonder goed in de smaak te vallen. Een verdubbeling van de capaciteit bleek nog te gering, zodat opnieuw aan een uitbreiding wordt gewerkt. De Jordaanse Brouwerij is een van de vestigingen in het Nabije Oosten. Zij staat in Zerqa, ongeveer 20 km ten noorden van de hoofdstad Amman. Medio 1958 werd zij in gebruik gesteld. De Brasserie Malterie Almaza in Beiroet werd in 1933 gesticht. Na tal van verbouwingen werd er'in de zomer van 1962 voor het eerst Amstel Bier vervaardigd. 3

Amstel - Proost | 1967 | | pagina 3