«JOOP VAN RATH exposeert in de kantine ONS LEVEN in de brouwerij 'Ik hoop dat deze tentoonstelling bij an dere mensen in het bedrijf iets los zal maken. Zodanig, dat ze zelf iets zullen gaan doen. En zullen gaan merken, dat hun werk bepaalde waarde heeft Aan het woord is Joop van Rath uit de machinewerkplaats. Een man, wiens vak koperslager is, maar die zijn kunstenaar schap toch liever voorop zet. Vijf jaar werkt hij nu vast bij Amstel en hij heeft het er best naar zijn zin. Al komt hij de laatste jaren voor zijn werk als kunste naar wel erg veel tijd tekort. In de kantine van de brouwerij in Am sterdam heeft hij sinds vorige week een éénmans-expositie van zijn werk: elf olie verfschilderijen. 22 aquarellen en twee viltstifttekeningen. Geen gering aantal, zeker niet als men bedenkt, dat Joop van Rath's huis aan de Oude Hoogstraat in Amsterdam nog boordevol met eigen werk hangt. Al heel jong is hij aan het tekenen geslagen, maar pas na de oorlog is hij 'goed op pad gegaan', zoals hij het zelf noemt. Bekende leermeesters hebben hem in die tijd 'vooruit geschopt'. Dat waren onder meer Josef Verheyen en George Ruiter. Later tekende hij één avond per week in Duivendrecht onder leiding van onze ex- medewerker Ton Albers. Nü gaat hij iedere dinsdag- en donderdagavond naar de Vrije Akademie om zich daar vooral te bekwamen in het modeltekenen. 'Mensen in beweging' vind ik iets gewel digs', zegt Joop van Rath. 'Vandaar ook, dat ik veel typetjes uit de industrie op papier gezet heb. Soms vroeg ik ook zo maar oude mannetjes op straat, of ze voor me wilden poseren. De bruggen en grachten in de oude binnenstad trekken me ook erg aan. Als Amsterdammer kun je daar gewoon niet van los komen'. De tentoonstelling in de kantine is niet de eerste presentatie van Joop van Rath (54 jaar, maar dat ziet men hem niet aan). Zijn werk hing ook in de kantine van de NDSM, in een school in Lands meer en in gebouw De Arend. Regel matig verkoopt hij zijn werk en hij noemt zich dan ook een semi-prof. Hij is de brouwerij erg dankbaar, dat hij ditmaal zijn werk in zijn eigen werkomgeving tentoon mocht stellen. Zijn idee is, dat eigenlijk alle kunstenaars eens een tijdje in een industrie zouden moeten gaan werken. De omgang met de mensen en het hele karakter van een bedrijf werken, zijn inziens, inspirerend. Loden of ko peren pijpen, op de ouderwetse manier gebogen, zijn volgens Joop van Rath, ook stuk voor stuk kunstwerkjes. Het is volgens hem geen kunst om iets heel artistieks te maken, maar om geïnspi reerd. heel hard te werken. In dienst: Mej. D. E. van Dongen, Documentatie J. A. Swagerman, Hoofdboekhouding Mej. P. A. M. v. d. Heijden, Export J. W. Clous, Horeca Mevr. C. Villaverde Freire, Poviet Mej. R. Busch, Kantine C. Hoogvorst, Poviet A. A. Hartsink, Poviet Uit dienst: Mej. M. D. Alsbach, Dir.secr. H. A. Lentz, Bewakingsdienst J. Carmona Perez, Bottelarij J. A. Palacios Carvelo, Bottelarij R. R. Bastiani, Expeditie J. G. M. Verdiesen, Timmerwerkplaats B. L. G. Stalenhoef, Instrumentmakerij J. F. M. van Zutphen, Bottelarij Helmond Mej. C. P. A. J. van Ettro, Helmond Mevr. W. F. den Hengst-Kramer, Con tracten T. J. H. Kee, Planning Ontw. G. C. de Koning, Horecaverkoop Mej. M. J. W. A. van Lierop, Helmond Mevr. F. Ch. Maas, Koffiekamer R. Mollet, Bedr. Budg. Adm. Mevr. A. M. Vlaarkamp-van Hoeckel, O.C.D. Mej. E. v. d. Werff, Export Geboren: Marije Lara, dochter van het echtpaar Fortanier (P.R.)-Houtzager Alexander Francis Jean Hubert, zoon van het echtpaar Moonen (Horeca)-Van Vloten Mark Pieter, zoon van het echtpaar Sarre (Beirouth)-Hanrath Michel Wilhelmus Hubertine, zoon van het echtpaar Smeijsters (Suriname)-Inde- mans Andrea Anna, dochter van het echtpaar Van der Werf (Marketing)-Broshuis John Fitzgerald, zoon van het echtpaar Van Son (mouterij)-Van der Hoef Dat doet Joop van Rath en zijn om vangrijke expositie getuigt daarvan. Zijn werk vertoont een belangrijke aanleg voor tekenen en schilderen in een veel zijdige aanpak. Het laat tevens zien, dat men door een niet aflatende studie zich zelf steeds weer kan overtreffen. In veel van zijn werken merkt men dat hij daar door los komt van zijn onderwerp. Zijn gevoel voor kleuren helpt hem daarbij. Veel van onze medewerkers hebben dezer dagen reeds met aandacht het werk van Joop van Rath bekeken. Het is Van Rath's vurige wens, dat evenzovelen hierdoor geïnspireerd worden om ook zelf eens wat te gaan doen. Jesus, zoon van het echtpaar Fontan Por- tela (Poviet)-Sabajanes Portela Petra, dochter van het echtpaar Castein (machinewerkpaats)-Vlasman Wilhelmus, zoon van het echtpaar Van Melis (T.D. Helmond)-Van Helmond Lambertus, zoon van het echtpaar Mun sters (T.D. Helmond)-Van Lieshout Gerardus, zoon van het echtpaar Traa (T.D. Helmond)-Rhos Gehuwd: Mej. C. A. v. d. Molen (Fil. Heerlen) met de heer J. H. J. Heerings Mej. S. Pinke (Inkoop) met de heer T. van Kooten Mej. J. Bismeijer (Commercial Relations) met de heer P. Mullié S. J. J. Oosterwegel (Expeditie) met mej. A. Bakker E. Esteban Berjemo (bottelarij) met mej. Carmen Pena Carcia Overleden: A. H. M. Stoke (gepensioneerde) Nieuw personeel: boven de dames Busch en Van Dongen; onder de heren Swager man, Hartsink en Clous. 8

Amstel - Het Spongat | 1969 | | pagina 8