E. Jvan Brunschot: Vierdaagse loper Fiesta Espanola Timmy (van Amstel) ving zwaardvis op Curagao 'WILLEN IS KUNNEN' was de leus van de 53ste Internationale Vierdaagse van Nijmegen 1969, waaraan ik onlangs als gast van de Amsterdamsche Gemeen tepolitie mocht deelnemen. Met de beste wil van de wereld is een Vierdaagse niet te beschrijven. Het is een schouwspel, waaraan 15.000 personen van allerlei nationaliteit, uitrusting en stijl deel nemen. Ongelooflijk en facinerend. De Zwitser met zijn houten been, de Israëliër met zijn drum, de Arabier met zijn eentoninge fluitje, Noren, Denen, Zweden, Duitsers, Belgen, Fransen, tien tallen nationaliteiten individueel of in groepsverband. Ja zelfs een Argentijn was naar de Vierdaagse gekomen. De groepen met hun gezang en gefluit, waarbij individuele deelnemers zich zo graag aansloten; de strompelaars die door publiek en andere deelnemers aangemoe digd werden om te volharden. Enfin de enorme stemming ondanks de blaren, de spierpijn en de vermoeidheid. Een Ver enigde Naties bij uitstek. Verder de kraampjes langs de weg, het enthousiasme van het publiek langs de route, de hulpvaardigheid om iedereen te helpen aan een slok drinken, waaraan men zo'n grote behoefte heeft. De aan biedingen van druivesuiker, chocolade melk, kauwgom, enz. De verzorging van de individuele deel nemers en militairen, zowel Nederlandse als buitenlandse, werd verzorgd door het verplegend personeel van de Militaire Geneeskundige Dienst en van het Neder landse Rode Kruis, terwijl men zich ook (lees verder pagina 6) Como en anos anteriores, tambien este ano tendra lugar en el Gijsbreghtkelder una Fiesta Espanola. Esta vez sera en la noche del viernes 29 de agosta, a partir de las 20.30 horas. Asistira el equipo mobil de Radio Neder land para grabar uno o dos programas de saludos familiares, los cuales seran transmitido a Espana por la onda corta de Radio Nederland 'Pregon Mundial', el lunes 1 de septiembre por la noche aproximadamente a las 10.00 de la noche. Es el conocido programa 'Llamada a la Patria' en el cual todos tienen la opor- tunidad de saludar a sus familiares en Espana. Recomendamos pensar de ante- mano que es lo que uno desea decir y hacer una lista con los nombres de las personas a saludar, de lo contratio podria olvidar a alguien. Del acompannamiento musical y de la musica bailable se encargara la famosa orquesta de 'Frans Wanders', especiali- zada en musica espanola y latino-ameri- cano, que toco en la reception de ano nuevo, el ano pasado. Todo el personal, con sus esposas, novias o amigas estan invitados a esta reunion del personal Espanol. Anota la fecha: es el ultimo viernes de agosto. Het gebeurt zelfs een zwervende reporter niet iedere dag te worden uitgenodigd op een diepzee-party. Maar toen ik onlangs de kruimel in de Caraïbische Zee Curapao voor de zoveelste maal bezocht, was het Timmy Vrutal, verbonden aan de Amstel Brouwerij op Curapao, die mij uitnodigde met zijn smal maar stevig schip vanuit de Caracasbaai naar Klein Curapao te varen om onderweg te proberen wat vloermatten van vissen te ver schalken. Timmy met zijn onafscheidelijke glimlach droeg een kleppet tegen de felle zon en over zijn diep gebronsde huid had hij een Arnstel-shirt, waarop de beroemde ring van zijn brou werij prijkte. Samen voeren we weg. De zee was wild en woest. De motor deed zijn uiterste best en al werd ik soms wat bleek om de neus vanwege de gevaarlijke deining TimmyJachtc mijn zorgen weg en na een eindeloze vaart belandden we op Klein Curapao, waar alleen een vuurtorenwachter woont. 'Wacht maar af als we terug varen is de zee rustiger. De voorspellingen zijn goed', beloofde Timmy en hij maakte wat kleingoed-vis gereed als aas. De zee liet ons niet in de steek en halverwege de tocht door het bedaarde water, beet een kanjer zich vast aan de lijn met scherpe haak. De worsteling begon. Timmy was in alle staten van opwinding. Samen trokken we de lijn voorzichtig binnen. Maar de geweldenaar gaf zich niet gewonnen. Hij vocht en zwiepte met de staart. Opeens kwam de vis boven water. 'Het is een vloermat van een zwaardvis. Voorzichtig. Die knaap doorboort je met zijn bekspeer als hij de kans krijgt'. Maar Timmy was bedreven in dit soort vangsten. Onverhoeds hesen we de gigant op het smalle dek en op het moment, dat hij neerplofte maakten we ons uit de voeten. Timmy naderde de zwaardvis van achteren en doodde hem met enkele steken van zijn vlijmscherp mes. Geen alledaagse vangst en in de haven hesen enthousiaste kijkers onze vloermat in triomf omhoog. Timmy zat er glunderend bij ik maakte de foto. Wilko Bergmans

Amstel - Het Spongat | 1969 | | pagina 5