EXPEDITIE DRAAIT OP VOLLE TOEREN Hittegolf zorgt voor biergolf Het buitengewoon mooie zomerweer, waarvan we nu al weken achtereen kun nen genieten, heeft de vraag naar bier, frisdranken en ijs tot een ongekende hoogte doen oplopen. In de dagbladen hebben we allemaal kunnen lezen over recordomzetten en in het stadsbeeld nemen de ijscokarretjes en de hoogbe- laden auto's van bier- en frisdankfirma's een dominerende plaats in. Het gaat goed met de verkoop en voor wat ons betreft: het gaat geweldig met de verkoop van bier, de dorstlesser bij uitstek. Maar voordat het bier in de miljoenen bierdrinkende kelen van de Nederlanders - aangevuld met de vele honderdduizen den buitenlandse toeristen - glijdt, moet er door het 'thuisfront' enorm veel werk verzet worden. Dat thuisfront zijn wij - Amstelmensen. En zonder iemand tekort te willen doen moeten we toch heel in het bijzonder de mannen van de pro- duktie en de expeditie noemen. Zij allen maken lange, soms héél lange dagen om aan de grote vraag tegemoet te kunnen komen. Dat lukt hen op fabelachtige wijze en op een manier die aller respect afdwingt. Als zwermen vliegen Als zwermen vliegen cirkelen de expe ditie-wagens rond de brouwerij, leveren hun lege emballage af, worden in een ommezien weer volgepakt en vertrekken binnen de kortste keren weer richting groothandel en detaillist. Vaak worden per dag meerdere ritten uitgevoerd en wordt extra materieel ingezet om een ieder snel te kunnen bedienen. De tele foons staan roodgloeiend en de bestel lingen overtreffen elkaar in aantal en grootte. Vaalf driemaal de wijk in De wagens die her en der het land in gaan worden goeddeels 's-nachts geladen en komen in de middag weer terug voor een tweede vracht. Voor de bezorging in de stad (Amsterdam) gaan chauffeurs en bijrijders vaak twee of drie maal per dag hun wijk in. En het is niet ongewoon als men 's-avonds om een uur of negen de Amstel-auto's nog voor de cafe's ziet staan, de mannen druk in de weer met vaten, kisten en kratten. Bij de foto's De foto's vertellen iets over de drukte van het 'thuisfront' en het plezier dat dorstig Nederland aan het bier beleeft. Drukte op de laad- en losperrons, waar vaten af en aan rollen, drukte voor de loketten van het expeditiekantoor, waar de chauffeurs de lijsten met af te leveren bestellingen ontvangen, drukte 's-avonds en in de weekends bij de loge van de fabrieksportier, waar taxichauffeurs in (lees verder pagina 3) opdracht van 'omhoogzittende' café houders volle vaten bier in de koffer ruimte van hun wagens laden op weg naar de consument. 2

Amstel - Het Spongat | 1969 | | pagina 2