LAAT MIJ NIET ONNODIG LOPEN is dure -huishouding HP PERSONEELSORGAAN VAN DE AMSTEL BROUWERIJ N.V. AMSTEL 99 Karwei klaar; kraan dicht Niet klakkeloos Steeds attent -■ HET SPONGAT NUMMER 112 - 19 JUNI 1969 9 9 'Laat mij niet onnodig lopen is de slogan, die u de komende weken overal in het bedrijf op kleurige affiches zult tegenkomen. Het woordje 'mij' slaat daarbij op de waterkraan. Het gaat hier bij om een landelijke aktie, die niet - zo als u wellicht verwacht - een vermin derd watergebruik gedurende de warme zomermaanden propageert, maar het 'zuinig zijn' met water op lange termijn wil bevorderen. De aktie houdt namelijk verband met een zogeheten 'afvalwaterbelasting', die vanaf 1 januari 1970 geheven zal wor den. De hoogte van deze belasting wordt bepaald door de hoeveelheid water die wordt verbruikt, plus de mate waarin het water dat wordt geloosd, vervuild is. Met deze nieuwe belasting zal een flink be drag gemoeid zijn. Dit bedrag kan echter worden teruggebracht, wanneer alle brouwerijmedewerkers hun 'waterhuis houding' een beetje met beleid voeren. U kunt zich voorstellen, dat een brouwe- rijbedrijf door z'n aard een grootver bruiker is van water. Ter illustratie geldt, dat voor elke hectoliter afgevuld bier globaal 10 hectoliter water verbruikt wordt. Als u weet dat Amstel zo'n 1.250.000 hectoliter bier produceert, dan komt dit neer op een waterverbruik van 12,5 miljoen hectoliter per jaar. Het overgrote deel hiervan wordt betrokken van het Amsterdams Waterleidingbedrijf, dat onder meer in de duinen bij Vogelen zang grote reservoirs heeft. De produktie-afdelingen zijn intensieve watergebruikers. De bottelarij spant wel de kroon met onder meer de spoelma- chines en de pasteuriseerbakken. Toch is het watergebruik in deze tak maar moei lijk terug te brengen. Anders is dat bij voorbeeld in de kelderruimten, waar men snel geneigd is om bij de schoonmaak- werkzaamheden in plaats van de bezem de waterstraal het werk te laten doen. Werken met water doet men ook in de laboratoria, op de vatenafdeling en op de autowasplaats in de garage. Verspil ling van water komt echter nogal eens voor in de waslokalen en op de toiletten. Laat vooral op deze plaatsen de kraan niet klakkeloos lopen. Maar trek ook niet de verkeerde conclusie door uit zuinig heid in het vervolg het toilet niet door te trekken. Wanneer al onze medewerkers attent zijn bij het verbruiken van water en hun aan dacht voor dit probleem ook in de ko mende maanden niet 'verwatert', dan zou een verminderd waterverbruik van 10 tot 15% te bereiken zijn. En dat is voor de mensen die zich bij Amstel met dit pro bleem bezig houden, een geweldige stap in de goede richting. De gepensioneerden van de brou werij hebben begin juni een stra lende dag beleefd. Hun tocht per bus en boot naar én over het wad deneiland Texel verliep onder ide ale weersomstandigheden en had een zeer geanimeerd verloop. In de Gijsbreghtkelder vertelden zij elkaar na afloop hun belevenissen en haalden zij kostbare herinne ringen uit ieders brouwerijtijd op. Ook de dames in veel gevallen weduwen van vroegere brouwerij medewerkers - waren goed ver tegenwoordigd. Op pag. 2 en 3 van dit Spongat ziet u een groot deel van het gezelschap vereeuwigd. Uno de estos dias empezara una cam- pana para propagar el cuidado con el agua. En todas partes de la fabrica y de las oficinas seran colocados carteles que in- vitan a economizar el agua potable. También Vd. puede colaborar si no deja correr el agua innecesario, sea en los lavabos o en el trabajo. El sabado 20 de septiembre se celebrara un dia de deportes para todo el consor- cio. Tambien la Amstel partcipara con una delegación de unos 80 personas. Mayores informes donde el sefior Eduar- do J. van Brunschot. 1

Amstel - Het Spongat | 1969 | | pagina 1