Afscheid van M. Muurman na bijna 50 dienstjaren Hoe was 1968 Wat brengt 1969 Voor de tweede maal in één week moest Amstel afscheid nemen van een oudge diende. Ditmaal was het de heer M. Muurman, die op woensdag 18 decem ber, na bijna 50 dienstjaren, de brou werij ging verlaten. In de Gijsbreght- kelder werd hem in aanwezigheid van zijn vrouw en vele familieleden een re ceptie aangeboden. De heer V. Pelt haalde als eerste her inneringen op uit de loopbaan van de heer Muurman, die in 1919 enigszins aarzelend was begonnen om in 1922 een vaste lijn te gaan volgen in de bottelarij. Het was daar niet altijd zo eenvoudig, want er waren soms de meest uiteen lopende werknemers, waarvan de Chine zen wel één van de opvallendsten waren. 'Wij kunnen werken, omdat de oude garde zijn werk goed heeft gedaan en aan dat goed werken heeft Muurman zeer zeker deel gehad', besloot de heer Pelt en overhandigde als herinnering een luchtfoto van de brouwerij. Drie episodes De heer Snel van het Expeditiekantoor meende dat het leven van de heer Muur man onderverdeeld kon worden in drie episodes: de eerste in de bottelarij, de tweede op het expeditieterrein, waar het niet altijd gemakkelijk was geweest, en de derde op het expeditiekantoor. Tijdens deze laatste periode had de heer Snel de toegesprokene eerst goed leren ken nen en hij onderschreef ten volle het gezegde onder het personeel: 'Spreek met Muurman en het komt in orde', want zijn toewijding was zeer groot. 'Uw pensionering is het begin van de vierde episode, die naar wij allen hopen u en uw vrouw veel goeds mag brengen', zei de heer Snel aan het einde van zijn toespraak en bracht een bedrag onder couvert mee als geschenk van de mede werkers. Een vertegenwoordiger van de ambtena ren van Invoerrechten en Accijnzen van de sectie accijnzen bood vervolgens een bloemstuk aan, waarna de heer Binne- kade namens de vakorganisatie sprak en sigaren overhandigde. De Jubileum commissie, vertegenwoordigd door de heer Fransen, bood de gebruikelijke en veloppe aan en tot slot sprak de heer Muurman Jr. een dankwoord voor zijn vader. vervolg van pagina 3) mona te Bunnik, die in het bezit van derden waren. Op dit bod werd gunstig gereageerd zodat Vrumona thans een vol ledige dochteronderneming van het Hei- neken-concern is geworden. Wij mogen zeggen dat het nieuwe geheel een hecht fundament vormt voor de op bouw van een nieuwe onderneming, d.w.z. anders dan Amstel Brouwerij vroe ger en anders dan Heineken vroeger en ook anders dan Vrumona vroeger. Het gevolg van een krachtiger onder neming is dat de voortzetting van het bedrijf beter is gewaarborgd en dat heeft weer tot gevolg dat de werkgelegenheid in de toekomst minder kwetsbaar wordt, doordat een betere spreiding ontstaat in de marktrisico's, waardoor de onderne ming minder conjunctuurgevoelig wordt dan bij het zelfstandig blijven van de Amstel Brouwerij mogelijk zou zijn. Ik meen dat dit alles wel langzamerhand gemeengoed is geworden van allen die in ons bedrijf werken en over het fusie- gebeuren zelf vernemen wij binnen het bedrijf eigenlijk alleen maar positieve berichten. En toch zijn velen niet erg gelukkig met de nieuwe situatie. Hoe komt dat nu? Omdat er voor de indivi duele werknemer onzekerheid zou be staan ten aanzien van de naaste toe komst? Was die zekerheid er dan wel voor de fusie? Neen, natuurlijk niet. Af zetmarkten veranderen, technologische veranderingen volgen elkaar steeds snel ler op. Schokeffekt Maar het verschil tussen de situatie vóór de fusie en die daarna bestaat hier in, dat vóór de fusie al die veranderingen zich min of meer geleidelijk voltrokken, waardoor de organisatie en tevens het personeelsbestand gepland kon worden, terwijl nü juist het fusiegebeuren een geweldig schokeffekt teweeg brengt. Plotseling wordt het totale beeld veran derd en alle verwachtingen, plannen en vermeende zekerheden gaan aan het wankelen. Dit veroorzaakt de onrust waarover velen van u spreken. Wat zal er met mijn afdeling, c.q. onze afdeling, c.q. mijn functie gaan gebeuren? Ziedaar logische, vanzelfsprekende vragen die bij haast eenieder opkomen, wanneer hij na denkt over de verhoging van de effi ciency, verlaging van de kosten en het exploreren van nieuwe markten etc. U zult van mij', aldus de heer Kranen- berg, 'op al deze vragen geen antwoord horen. Niet omdat ik dat antwoord niet graag zou willen geven, maar om de eenvoudige reden dat ook ik dat niet kan. De samenwerking tussen Heineken en Amstel is nog maar nauwelijks vier maanden oud en iedereen zal begrijpen dat met het doordenken van vele vragen nog maar nauwelijks is begonnen. Het zelfstandig blijven van de Amstel Brou werij als werkmaatschappij houdt niet in dat enkele activiteiten die beter en goed koper gezamenlijk kunnen worden on dernomen, niet gebundeld zullen wor den. Welke activiteiten dit zijn, waar en wanneer die bundeling zal plaats vinden is op dit moment onmogelijk te zeggen. Maar wel wil ik u toezeggen, dat wij als Directie in nauwe samenwerking met de personeelsafdeling en de Onderne mingsraden u zo snel als mogelijk en verantwoord is op de hoogte zullen bren gen van eventuele veranderingen in on ze organisatie. Vanzelfsprekend zullen wij daar waar dat mogelijk en zinvol is met betrokkenen overleg plegen. De gevolgen van een fusie bieden vele voordelen voor medewerkers. Immers er komen meer carrièremQgelijkheden, de (vervolg op pagina 10) 8

Amstel - Het Spongat | 1969 | | pagina 8