Hoe was 1968 Wat brengt 1969 Gelukkig kennen wij op beide fronten de redenen, die geleid hebben tot deze gang van zaken in beide sectoren. In de horeca-afzetsector veroverden wij per saldo gelukkig vele nieuwe punten, doch in de afzet bij winkels en slijterijen on dervonden wij een zeer sterke concur rentie van het goedkope bier naast de toch al sterkere algehele concurrentie op de biermarkt. Bovendien ervaren wij in ons bedrijf de tegenslag dat het oud bruin bier een produkt is dat steeds meer in de belangstelling van de con sument terugloopt en waarin wij van oudsher een sterke positie hadden. Politieke maatregelen Als voornaamste oorzaak voor het ach terblijven van de export kan worden aangevoerd politieke maatregelen, welke op enkele voor ons belangrijke markten omzet belemmerend hebben gewerkt. De export van Nederlands bier naar België verliep in 1968 niet bevredigend. In dit geval was het toch verheugend, dat ons marktaandeel in die export zich verbe terde. De concurrentie op de verschillende markten is zoals reeds gememoreerd in het afgelopen jaar zeer hevig geweest en wij weten dat dit onverminderd zal voortgaan in 1969. Wij hebben uit de aard der zaak ons voorbereid op de ko mende periode en geloven zeker dat wij erin zullen slagen, mits wij geen onver wachte tegenslagen hebben, om zowel in het binnenland als in de export onze onderbroken vooruitgang in hectoliters weer te kunnen voortzetten. Of dat reeds dit jaar het geval zal zijn is nu nog niet met zekerheid te zeggen. Buitenlandse brouwerijen Bij onze buitenlandse brouwerijen kan in het algemeen worden vastgesteld dat deze in 1968 een bevredigende ontwikke ling te zien hebben gegeven. Bij onze oud ste brouwerij, de Surinaamse, wordt op nieuw een capaciteitsuitbreiding overwo gen, terwijl dit ook geldt voor de Antil liaanse brouwerij. In Puerto Rico gaat onze afzet Malta Amstel behoorlijk naar boven. De afzet van pils bleef beneden de verwachtingen. In Cayenne kampen wij nog met eerste initiële afzetproble- men, uie, naar wij aannemen, echter overwonnen zullen worden, in Griekenland zien wij dat de Athe nian Brewery opnieuw aan een aanzien lijke capaciteitsuitbreiding toe is. Sinds 1965 is deze brouwerij qua omzet meer dan verviervoudigd. De Brasserie Almaza in Beiroet en de Jordan Brewery in Am man kunnen zich beide in een gezonde groei verheugen. In Irak en Zuid-AJ'rika waar ons bier in licentie wordt gebrou wen, verloopt de omzet van ons Amstel Bier zeer bevredigend. Het is verheu gend u te kunnen mededeien dat het to tale aantal hectoliters onder Amstel en Parbo merk dat onder ons toezicht in Het personeel van kantine en koffieka mers was, gestoken in nieuwe costuums, druk in de weer, daarbij voor deze gele genheid geassisteerd door de heren Van Nunen (met koffiekanen Hesse (rechts). 1968 in het buitenland is gebrouwen, on geveer 475.000 hl. bedraagt. Preserver bed rijf Bij onze dochteronderneming het Pre- servenbedrijf in Breda was de gang van zaken in het afgelopen jaar bevredigend. De nieuwe fabriekshal, die in 1967 ge reed is gekomen, heeft in 1968 zijn nut bewezen. Bouw en installatie van een nieuw ketelhuis is kort geleden gereed gekomen. De verkoop van Nibb-it is in totaliteit in Nederland iets beneden de verwachtingen gebleven. De bijzondere concurrentie met andere vergelijkbare ar tikelen ook in dit segment van de voe- dingsmarkt is hiervan de oorzaak ge weest en wij beraden plannen om hier in verbeteringen te brengen. Vermeldenswaard is dat wij in 1969 het feit herdenken, dat wij 20 jaar geleden met de fabricage en verkoop van Nibb-it zijn begonnen. Het is niet voor niets, dat ik u die 20 jaar noem, want sinds wij in november 1949 met onze eerste bemon stering op de markt kwamen, is de om zet verduizendvoudigd. Poviet Produkten De omzet en winst over 1968 bij onze dochter Poviet N.V. zullen circa 20% hoger zijn dan in 1967. Dit is een ver- Twee nieuwe directeuren, de heren J. van der Werf en drs. A. Miedema, na men tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst de beste wensen in ontvangst. Onze directeur, de heer P. Kronenberg, tijdens het uitspreken van de nieuwjaars- speech. Voorbereiding B.T.W. Een goed jaar was het voor onze ad ministratie. Een wens van zeer velen in ons bedrijf ging in vervulling met de in gebruikstelling van het computercen trum. De voorbereiding inzake de in voering van de belasting op de toege voegde waarde was zeer intensief en vormde een belangrijk stuk arbeid in 1968 van onze administratie naast haar dagelijks werk. 1968 was voor allen in de commerciële afdelingen een teleurstellend jaar. Voor het eerst sedert jaren ging de binnen landse verkoop slechts een fractie voor uit en kon de exportomzet de vergelijk bare hoeveelheid van 1967 niet behalen. (vervolg van pagina 1) het aanzicht van ons bedrijf in 1968 door de sloop van de transporteur. De nieuwe wegenaanleg brengt ons bedrijf nog meer in de belangstelling van het publiek en wij zullen er nog meer als voorheen voor moeten zorgen, dat het een verzorgde indruk maakt. In Helmond is in het afgelopen jaar niets veranderd. Er zijn uiteraard geen ver nieuwingen noodzakelijk geweest en al les functioneert naar wens. Onze research-groep ging onverdroten verder met het beramen van methoden om nog doelmatiger te kunnen werken met als inzet steeds voor zover mogelijk kwalitatieve verbetering van onze pro ducten. 2

Amstel - Het Spongat | 1969 | | pagina 2