Hoe ziet onze samenleving er over vijftien jaar De vragen Wie, zoals zestien medewerkers van ons bedrijf, z'n gedachten eens laat gaan over de situatie van onze maatschappelijke samenleving in het jaar 1984 - dus precies over vijftien jaar - zal er niet onderuit kunnen om de automatisering een zeer belangrijke plaats toe te kennen. Een gevolg daarvan is een steeds groter wordend aantal vrije uren, waarvoor een passende besteding moet worden gevonden. Daar naast speelt, tenminste wat de verschillende uitingen van mode betreft, de uitdruk king 'de geschiedenis herhaalt zich' een belangrijke rol. Dat immers is onze conclusie na het lezen van een groot aantal 'toekomstver wachtingen', die wij hieronder en op de volgende bladzijden publiceren. Voor een deel hebben we ons gehouden aan de letterlijke tekst van de inzender, voor een deel ook hebben wij fragmenten uit deze teksten genomen, omdat veel inzenders nogal uitgebreid hebben geantwoord en de omvang van dit Spongat ons nu eemaal beperkingen oplegt. Wanneer de ene bewering tamelijk bot volgt op de andere, dan is dit niet te wijten aan de schrijftrant van de betrokken medewerker, doch aan het feit dat wij de bijdragen hier en daar noodgedwongen moesten bekorten. In. J. Drost: Cr gaat heel veel veranderen Als eerste ir. J. Drost van onze vestiging in Helmond, die ons met behulp van voorbeelden aangeeft, wat ons in 1984 zoal te wachten staat. Zo goed als de veranderingen, die de achter ons liggende 15 jaren gebracht hebben, door iedereen verschillend zul len zijn verwerkt afhankelijk van leeftijd en plaats in de maatschappij, zo zullen de komende 15 jaren eveneens door ver schillende groepen een verschillende be tekenis hebben. Aangezien het bier door de eeuwen heen als dorstlesser bleef gehandhaafd zullen al die verschillende groepen ook in 1984 nog wel bier gebruiken, hoewel er dan misschien wel soorten aan het assorti ment zullen zijn toegevoegd, die op het ogenblik slechts met moeite door de con ventionele brouwer als bier zouden wor den erkend. Raketten bier Het hoofdprodukt 'Pils' zou wel eens onder invloed van 'Glaasje op, laat je rijden' een wat slapper produkt kunnen zijn dan thans en onder invloed van de toenemende concentraties van de pro ducerende bedrijven welhaast een gestan daardiseerd produkt met nog minder verschil in smaak tussen de verschillende producten dan thans. Daarnaast zouden er wel eens modepro- dukten aan het assortiment kunnen zijn toegevoegd als luxe bieren, Alt bier, Raketten bier, en bière de Mars, terwijl aan het snobistische element in de men sen appellerende reclame mogelijkheden zou kunnen openen voor afwijkende im portbieren b.v. uit Engeland. Een 'tus- senbier' zou in 1984 zijn plaats wel eens hebben kunnen veroveren. Ik gok op een algemene tendens naar meer uitgesproken bitterheid in de smaak en ik zie de Nederlanders nog wel in staat om eens aan de 55 1. per hoofd te komen zo omstreeks 1984. Ik stel me zo voor dat de vakantie in 1984 gemiddeld 8 weken zal bedragen, die wellicht door een behoorlijk grote groep als winter en zomer-vakantie zal worden opgenomen, terwijl er zich een tendens af zal tekenen om deze vakan ties steeds aktiever door te brengen, in zonnige streken 's zomers, in sneeuw- landen 's winters. Een grote groep men sen die thans thuis blijft zal er met tent en caravan op uit trekken, een grote groep die thans reeds naar zonnige stre ken trekt, zal de zee oversteken en zich aan de Noord-Afrikaanse kust verpozen met Beiroet als centrum, en wellicht in Marokko en Israël. Een hele grote groep die thans al ver weg trekt in de zomervakantie zal thuis blijven, zich wellicht een rij-pony aan schaffen en op andere wijze aktief pro beren bezig te zijn of gaan studeren. In de 15 jaren die achter ons liggen is er technisch veel veranderd, maar dat in de eerst volgende 15 jaren de auto zal worden vervangen door een ander ver voermiddel lijkt mij niet waarschijnlijk. Het meest geëigende vervoermiddel voor woon-werk-verkeer zal beslist niet de auto zijn in 1984, maar openbaar ver voer. Dit houdt allerminst in dat het merendeel van de mensen er gebruik van zal maken. We zullen blijven rijden in auto's en we zullen blijven klagen over parkeernood. Zo zijn wij wel hap pig om gebruik te maken van iedere nieuwe vinding maar o zo conservatief als het om verandering van levensge woontes gaat. Daarom zal het met de verandering in kleding wel meevallen. Wel zal de kleding wat 'gemakkelijker' zijn. Wat nu vakantiedracht, vrijetijdskleding of wat dan ook genoemd wordt, zal dan Voor de redaktionele bijdrage aart dit kerstnummer van Het Spongat hebben wij aan een aantal mede werkers de volgende vragen voor gelegd: - Hoeveel bier zal de Nederlan der (per hoofd van de bevolking per jaar) in 1984 drinken? Ver wacht u dat het bierassortiment tegen die tijd zal zijn uitgebreid en met welke soorten? Kunt u iets zeggen over de smaak, die bier dan zal hebben? (Voor uw informatie: het hoofdelijk bier- verbruik in 1967 was 44,3 liter). - Wat denkt u over het aantal vacantiedagen in 1984 en waar zullen de meeste mensen hun vacantie dan doorbrengen? - Welk vervoermiddel denkt u dat in 1984 het meest geëigend is voor het vervoer van de werk nemers naar en van het werk? Verwacht u dat er tegen die tijd een vervanging van de auto zal zijn en hoe zal dit moge lijk nieuwe vervoermiddel er uit zien? - Hoe zullen de mensen zich in 1984 kleden? Wat zal het dage lijks tenue zijn en waardoor zal de mode worden bepaald? ook wel tijdens werk worden gedragen. De dameskleding-mode is natuurlijk vol komen onvoorspelbaar. De 'new look 1984' zal dan de new look 1983 opvol gen en afhankelijk van de luimen van Max Heijmans c.s. zullen enkelen ultra lang of ultra kort of doorzichtig of hoog gesloten aan de hals vertonen op plaat sen waar zoiets vertoond pleegt te wor den, terwijl de rest er even aantrekkelijk uit zal zien als thans. „GOede oude tijd" En zo zal de Helmondse Amstelman in bont gestreept open hemd gekleed zich in 1984 in zijn plastic auto naar zijn Am- stelbrouwerij spoeden om vanaf het in strumentenpaneel het continu-proces in de hand te houden, waarbij uit wort- concentraat en hopconcentraat bier wordt vervaardigd. De jongste bediende weet niet beter of het hoort zo, de oudste nog net niet gepensioneerde werknemer spreekt meer en vaker dan z'n toehoorders leuk vin den over de 'goede oude tijd', toen bier nog gebrouwen werd. 4

Amstel - Het Spongat | 1968 | | pagina 4