J. G. G. Visie op 198a wie moet er in vredesnaam komen in vredesnaam komen 'ik weet het niet' zolang er mensen in vredesnaam omkomen in vredesnaam omkomen 'ik weet het' elk jaar zeggen ze dat hij zal komen 'wie bedoel je' elk jaar zijn wij er weer aan ontkomen 'wie bedoel je, in vredesnaam' de Vredesnaam, Christus 'die naam zegt me niets' het geeft niet, elk jaar is hij er naamloos in het stokken van de adem en tussen de woorden 'dus kerstmis is een ademloos feest?' ja, hij is er als de adem stokt 'dus kerstmis is een woordenloos feest?' ja- EN TOCH zouden wij boven bovenstaande regels willen zetten als ons zou worden ge vraagd dit beldere gedicht van een jong student een naam te geven. Het lijkt in deze wereld een ongerijmd heid, dat wij aanstonds weer kerstmis gaan vieren. Het wordt afgezaagd om alle voorbeelden daarvan te noemen. Wij weten door alle communicatiemid delen maar al te goed dat tweederde van de wereldbevolking honger lijdt, dat er oorlog en haat is tussen de volken en dat bet bezit van een bepaalde huidskleur echt menselijk leven onmogelijk maakt. Het lijkt alsof de wereld zich niets aan trekt van de Vredesnaam Christus, neen sterker nog, dat zij er eigenlijk dwars tegenin gaat. Het lijkt dat wij daarom onze toevlucht nemen tot een romantische viering van 'herders op den velde' kaarslicht en kerstverhalen. En als ook dat ons niets zegt, dan feesten we door het verorberen van hazen en kalkoenen, door het op hangen van uitbundige kerstversieringen en door veel lawaai van radio en gram mofoon. Er moet toch feest worden ge vierd? Het lijkt dat wij vergeten zijn dat het bij het kerstfeest gaat om een boodschap van God, die door de komst van Jezus, ons duidelijk is geworden. Maar een boodschap moet verstaan worden, er moet sprake zijn van communicatie. Dit verstaan is van een andere orde dan ons menselijk naar elkaar luisteren. Voor het verstaan van de boodschap zijn geen woorden nodig, want het spreken is aan de tijd gebonden, maar de stilte die ligt 'tussen de woorden' en die valt als 'de adem stokt', die stilte vindt haar wortels in de eeuwigheid. Het lijkt ons dat wij met die boodschap ook iets moeten doen. Het is niet zo maar een reklameboodschap, maar een concrete opdracht aan ons mensen om de aarde beter bewoonbaar te maken, te zorgeii voor vrede tussen de mensen die haar bevolken. Wie anders dan wij zelf zullen die opdracht moeten uitvoe ren? En toch, zegt de dichter ondanks alle onvrede zal eens dit verlangen van ons mensen bevredigd worden, want kerst mis is de vervulling van dit verlangen als wij niaar stil zijn en luisteren, want kerstmis is een woordeloos feest. N. Broekhuysen KerstmisOudjaar, Nieuwjaar. Het zijn dagen van bezinning, van terugblikken en van vooruitzien. Het is een periode, waarin we allen bijna zonder uitzondering bezig zijn mét onze gedachten. Een tijd ook, waarin we alle dage lijkse dingen van het afgelopen jaar nog eens de revue laten pas seren. En bovenal een tijd, waarin we plannen maken. Plannen maken we elke dag. Plan nen voor morgen, voor volgende week, voor over drie of vier maan den. Plannen ook voor een meer veraf gelegen toekomst, die - naar al gauw blijkt - helemaal niet zo ver weg meer is. Want onze snel veranderende wereld vraagt meer dan ooit ons nu al bezig te houden met wat er in lengte van jaren zal moeten gebeuren. Natuurlijk wordt van ons niet ver wacht, dat we één, twee, drie de plannen voor de toekomst klaar hebben liggen. Zeer specialistische plannenmakers zijn immers dage lijks in de weer om voor ons in de toekomst te kijken en hun ver wachtingen voor een bepaald jaar op papier te zetten. Toch vonden we het wel eens aardig om eens dichter bij huis te blijven. Daartoe hebben wij aan een aan tal medewerkers van ons bedrijf gevraagd hun verwachtingen voor het jaar 1984 eens samen te vat ten in een kort verhaaltje. Wij wisten, dat het ondoenlijk was om hun visie op de gehele samenleving in bedoeld jaar te schetsen. Daar om hebben wij een aantal alge mene vragen geformuleerd. Het doet ons plezier, dat wij zo veel reacties op ons verzoek heb ben gekregen. In vele gevallen bleek, dat de gedachten over het jaar 1984 tamelijk parallel liepen. Anderzijds waren er ook inzen dingen, die ten aanzien van een bepaald onderdeel een zeer speci fieke kijk op de zaak gaven. Kort om een scala van meningen, ver onderstellingen, verwachtingen of droombeelden van zomaar een groep mensen over zomaar een aantal vragen over zomaar een jaar. Korte verhaaltjes, die zeker de moeite waard zijn om in de komende dagen eens te lezen en om er uw eigen gedachten aan te toetsen. U vindt ze op de volgende pagina's van dit Spongat.

Amstel - Het Spongat | 1968 | | pagina 3