COMPUTERCENTRUM IN BEDRIJF GESTELD Binnen twee uur Wanneer een afnemer een bestelling doet, komen alle gegevens hierover van het Expeditiekantoor op het Computer centrum. Hier wordt het codenummer opgezocht, waaronder iedere afnemer te boek staat. Grootte van de bestelling, bedrag en andere belangrijke gegevens worden geregistreerd en binnen twee uur zijn de laadlijsten en de vrachtbrie ven volledig ingevuld weer terug op het Expeditiekantoor. Wonderkind is Manusje van alles" Naast deze eenheid staat het wonder kind van de IBM, het 'manusje van alles'. Twee invoermagazijnen voor ponskaarten zijn ervoor om in een mini mum van tijd een opdracht uit te lezen en af te leggen. Het 'manusje' kan niet alleen ponsen en iedere ponskaart ge heel uitwerken, het kan ook iedere ge wenste tekst in leesbaar schrift omzet ten. een schijf kunnen 5.400.000 tekens aan gebracht worden, die het mogelijk maken de volledige betalingsgegevens van al onze medewerkers op één schijf te ver zamelen. Moeten er alleen cijfers aan gebracht worden dan is daar plaats voor 10.800.000 cijfers. In ons Kantoor Boerhaavestraat in Am sterdam is dinsdag 20 augustus het Computercentrum door onze directeur mr. E. J. Egberts in werking gesteld. Directie, adjunct-directie, hoofden van dienst en enkele andere genodigden waren aanwezig, toen de heer H. Oud- kerk (Controller) de ontwikkeling van de Mechanische Administratie van onze brouwerij schetste. Dat deze ontwikke ling niet zonder pijn en moeite is ver lopen, was voor de heer Oudkerk reden, om iedereen die hierbij enigszins be trokken was te bedanken voor de ge toonde welwillendheid. De heer G. M. van der Ven, chef Com putercentrum en 'vader' van de nieuwe computer, gaf vervolgens een uitleg van de werkwijze van deze computer, die uit 4 eenheden bestaat. Onder de vloer zijn deze eenheden met elkaar verbon den. Alle orders worden via het hart, het kerngeheugen, waarin programma's worden geladen, doorgegeven en ver volgens in behandeling genomen. Dit kerngeheugen kan maar liefst 16.000 posities bevatten. Belangrijke ontwikkeling Met een druk op de knop stelde de heer E. J. Egberts de computerserie in wer king. Geratel, mysterieuze geluiden en monotoon getik kwamen uit de 4 een heden, die zonder enige moeite pons kaarten bewerkten, waardoor op inge nieuze wijze in luttele seconden factuur na factuur uit de printer te voorschijn kwamen. De heer Egberts noemde het een be langrijke ontwikkeling van ons bedrijf. Namens de Raad van Bestuur dankte hij allen, die zich met deze ontwikkeling hebben beziggehouden. Ook de IBM dankte hij voor de grote steun en de vele adviezen gaf. (lees verder pagina 6) De heer G. M. van der Ven beant woordde alle vragen die hem over de gecompliceerde werking van de compu ter werden gesteld. Mr. E. J. Egberts stelt met een druk op de knop de computer in werkingterwijl belangstellenden aandachtig toekijken. De schijven, waarover wij in het begin van dit jaar uitvoerig schreven, zijn ook een zeer belangrijk deel van het com putercentrum. Wij hebben de beschik king over een dertigtal schijven. In elke schijf zitten 6 platen, die te vergelijken zijn met grammofoonplaten. Tussen deze platen bewegen de lees- en schrijf- armen, zodat in totaal 10 vlakken be schreven en gelezen kunnen worden. Op 5

Amstel - Het Spongat | 1968 | | pagina 5