PARBO-BIER (AM vloeit rijkelijk in Suriname Geen fustbier Twee soorten water Vrijetijds besteding Horas de trabajo Het Roode Kruis roept donors op Na een vacantie van enkele maanden in Nederland zijn maandag 15 juli ir. H. Kluyver, zijn echtgenote en drie kinde ren aan de terugreis naar Suriname be gonnen. Per boot gaat het eerst naar New York, daarna per vliegtuig via Curasao naar Paramaribo. Bij 'thuis komst' wacht hem een nieuw stuk werk in de Surinaamse Brouwerij, waarvan hij sinds 1 augustus 1967 adjunct-direc teur is. Vier Nederlandse medewerkers en een kleine honderd Surinaamse per soneelsleden zullen hem op de vier kilo meter buiten de hoofdstad gelegen brou werij met open armen ontvangen. Voor T. E. H. Haggenmacher vormt de terug keer een 'aflossen van de wacht omdat hij tijdens de afwezigheid van ir. Kluy ver de technische leiding heeft waarge nomen. De drie andere Nederlanders, directeur P. Dumoleyn, chef-machinist J. Struylaart en zijn assistent A. Visser zullen met hem het brouwbedrijf blijven runnen. Op de brouwerij in Amsterdam vertelde ir. Kluyver over zijn ervaringen in de West en over de activiteiten van de Surinaamse Brouwerij. De snelle groei van deze in 1955 door Prins Bernhard geopende brouwerij maakte enkele jaren geleden een uitbreiding van de gist- en legkelder noodzakelijk. Deze uitbreiding kon midden vorig jaar worden gereali seerd, waardoor de jaarcapaciteit tot ongeveer 100.000 hl. kan worden opge voerd. De produktie is geheel afgestemd op de binnenlandse markt, waarbij de hoofd stad Paramaribo het belangrijkste con- sumptiegebied is. Het vervoer van bier naar plaatsen in het binnenland levert door de vaak nog slechte wegen wel eens moeilijkheden op, zodat het Parbo- bier bestemd voor Nickerie (de tweede stad van Suriname) per schip over zee wordt aangevoerd. De belangrijkste afnemers zijn de Creo len, die het Parbobier meestal in de kleine caféetjes van de stad drinken. Fustbier kent men er niet. Ruim drie kwart van de produktie wordt gebotteld in literflessen, die men er 'djogo's' noemt. In de winkels betaalt men onge veer 85 cent voor een liter bier, wat naar verhouding tamelijk duur is. Voor driekwart liter rum, de drank voor de Hindoestanen, moet. men vier Suri naamse guldens neertellen. De flessen, waarin het Parbobier op de markt gebracht wordt, vormen een hoofdstuk apart. In Suriname is name lijk geen glasfabriek, terwijl de behoefte aan flessen om van alles in te bewaren bijzonder groot is. Uit Nederland en Ir. H. Kluyver wijst op een grote land kaart de Surinaamse Brouwerij aan. Duitsland worden daarom regelmatig per schip grote partijen aangevoerd. Ook worden flessen, die vroeger als zo geheten weggooiflessen werden aange merkt, door de brouwerij weer opge kocht. Ook het mout komt per schip uit Ne derland, terwijl de hop voornamelijk uit Tsjechoslowakije afkomstig is. In de Surinaamse Brouwerij wordt gewerkt met twee soorten water. Vooreerst is er het zogenaamde stadswater, dat vrij veel chloor bevat en derhalve niet als brouwwater geschikt is. Het wordt dan ook alleen als koelwater en voor het onderhoud gebruikt. Voor het brouw- proces heeft men de beschikking over het z.g. Republiekswater, dat afkomstig is van een vroegere plantage en waar voor een speciale pijpleiding naar de brouwerij is aangelegd. Het personeel in de Surinaamse brou werij werkt 48 uur per week. Men kent er geen vrije zaterdag. De werkzaam heden beginnen om 7 uur 's morgens en eindigen om 4 uur in de middag. Er zijn twee pauzes: 's morgens om half negen en 's middags om 12 uur. De mede werkers krijgen een vast weekloon. Bij ziekte betaalt de brouwerij alle kosten. Er is over het algemeen voldoende aan bod van personeel, maar het is lang niet altijd even gemakkelijk om vakkundig personeel te krijgen. De vrijetijdsbesteding is vaak een moei lijk punt. Doordat er zaterdags gewerkt wordt, is het programma voor die dag zeer beperkt. 's-Zondags staat steevast een bezoek met de kinderen (twee jon gens en een meisje in leeftijd variërend van 5 tot 2 jaar) op het programma. Verder bepaalt men zich tot bezoek aan kennissen of aan de Sociëteit van de Troepenmacht, waar ir. Kluyver als reserve-officier lid van is. Aantrekkelijk is ook het in Albina gelegen weekend huis, dat eigendom is van de brouwerij. Het ligt op ongeveer 140 kilometer van Paramaribo aan de Marowijnerivier. De tocht erheen duurt zo'n vier uur, maar de prachtige omgeving daar vergoedt die extra inspanning ruimschoots. A partir del 1° de Septiembre las horas de trabajo para el personal en la cer- veeeria se abreviaran. Esto quiere decir que a partir de la feeha inencionada el trabajo diario empezara un cuarto de hora mas tarde. Informaciones suple- mentarias eoncerniente a este canibio seguiran dentro de poco. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft dezer dagen een oproep uitgestuurd naar alle donors, om wellicht via hen nog meer donors te noteren. Het aantal transfusies in Amsterdam stijgt voort durend. Dit is niet alleen een gevolg van de uitbreiding van het aantal ziekenhuis bedden, maar ook omdat Amsterdam een stad is met twee universiteiten, waarin veel takken van de geneeskunst onderricht wordt. Belangrijke operaties, waar men vroeger niet aan had kunnen denken, worden tegenwoordig uitge voerd door de vele mogelijkheden van bloedtransfusie. De talrijke verkeers slachtoffers eisen veel transfusies. In 1967 bedroeg het totaal aantal trans fusies niet minder dan 36.692. In 1966 was dat 31.940. Een stijging in 1 jaar van 4.752 transfusies. Het aantal donors neemt helaas niet in dezelfde verhouding toe, zodat het dui delijk is dat de donordienst in moeilijk heden komt. Derhalve vraagt de Bloed transfusiedienst van het Roode Kruis dringend om uw medewerking. Het Roode Kruis heeft veel nieuwe donors nodig. Iedere man en vrouw tussen 18 en 65 jaar kan als donor worden inge schreven. Vóór iedere bloedafgifte vindt een medische keuring plaats. Hoogstens twee maal per jaar kan een donor bloed geven. U kunt zich als donor opgeven bij de Bloedtransfusie van het Nederlandsche Roode Kruis in de Buskenblaserstraat 59 in Amsterdam. Telefonisch kan men zich opgeven op nummer 16 53 54 even eens in Amsterdam. Het Roode Kruis en de patient zullen u er dankbaar voor zijn. 5

Amstel - Het Spongat | 1968 | | pagina 5