Voorman H. Brusik sloeg eerste paai eestgebouw PERSONEELSORGAAN VAN DE AMSTEL BROUWERIJ N.V Oude rommel In 14 dagen 70 palen de grond in HET SPONGAT NUMMER 87 - 13 JUNI 1968 Vrijdag 7 juni 's morgens om tien uur heeft de heer H. S. Brusik, voorman in onze mouterij, de eerste paal geslagen voor het nieuwe eestgebouw, dat wordt gebouwd aan de Tweede Boerhaavestraat op het vrijgekomen terrein achter het brouwhuis. Met de bouw zal ongeveer een jaar gemoeid zijn. Er zullen precies zeventig palen de grond in gaan. Getuige van de eerste hei-activiteiten waren onder meer de echtgenote van de heer Brusik, onze adjunct-directeur ir. J. Boonen, de directeur van de Amsterdam- sche Aanneming Maatschappij N.V., de heer J. D. van Kampen, bewoners van de Tweede Boerhaavestraat en tal van medewerkers van de Aanneming Maat schappij en van de technische afdelingen van ons bedrijf. Nadat door de heer Brusik, in samen werking met een dragline-machinist, de officiële handeling was verricht, en de aanwezigen enige explicatie hadden ge kregen, vertrok het gezelschap naar het leslokaal bij de kantine. Daar kon men aan de hand van de maquette van het eestgebouw zien, hoe de bouw zich in onderdelen zou gaan voltrekken. De eerstkomende veertien dagen worden vol ledig in beslag genomen door de hei werkzaamheden. Eén van de bewoners van de Tweede Boerhaavestraat, de heer Metz, die recht tegenover de bouw woont, heeft het plan opgevat om een filmverslag van alle bouwactiviteiten te maken. Vanzelfspre kend was hij ook bij het heien van de eerste paal aanwezig. Hoog boven de hoofden van de geno digden valt het heiblok neer op de eerste paal". Mouterij-voorman H. S. Brusik (in witte jas) regelt de werkzaam heden. is een naam, die in deze tijd aan praktisch alles wordt gegeven wat niet meer direct bruikbaar is, omdat nieuwe dingen de funktie van de oude spullen hebben overgenomen. Het leven van de op leeftijd gekomen artikelen wordt ernstig bedreigd, omdat zij ruimte innemen, en dat is iets wat in dit kleine land veel geld waard is. En wanneer het om kleine artikelen gaat, zoals brieven, documenten, reklamedruk- werk enz., dan worden deze ook al vlug in de vuilnisbak gedeponeerd, omdat de tegenwoordige mens de geschiedkundige waarde ervan niet ziet of het drukwerk kinderachtig of lelijk vindt. „Weg ermee," en als een bulldozer scheurt men door het verleden om plaats te maken voor het heden. Blijft echter de vraag of het oude zo waardeloos is, dat het voor het nieuwe vernietigd mag worden. Beslist niet, dachten wij. Het is zelfs heel goed mogelijk, dat veel van vroeger waar devoller is dan het produkt van nu, omdat er niemand meer te vinden is die in staat is om het oude te maken. „Weg ermee," want het is lelijk. Maar wie heeft het recht om uit te maken of iets lelijk is of niet? „Afbreken maar," riepen Amsterdams vroede vaderen in de vorige eeuw en gaven zo het sein voor de vernietiging van dozijnen juwe len van huizen in de Amsterdamse bin nenstad, want zij vonden hun nieuwbouw mooier. Gelukkig zijn er ook nu nog enkele mensen, die veel tijd besteden aan het conserveren van oude dingen die wij in een seconde op de vuilnisbelt willen wer pen. Laten we bedenken, dat wij in die zelfde seconde deze oude rommel in de schoot van die enkelen kunnen leggen, opdat de mensen nu en later ervan kun nen leren, er nieuwe ideeën uit op kun nen doen, er de geschiedenis beter door kunnen begrijpen. Of anders gezegd: plezier kunnen hebben van wat nu rom mel is, in het Openluchtmuseum in Arn hem, de Zaanse Schans in Koog/Zaan dijk of in het museum van de Amstel Brouwerij, dat er eens zal komen en waarvoor al een kleine collectie wordt bewaard. Een collectie die best uitge breid kan worden. Ad Interim 1

Amstel - Het Spongat | 1968 | | pagina 1