1967 was een goed jaar voor onze onderneming PERSONEELSORGAAN VAN DE AMSTEL BROUWERIJ N.V. Nieuwjaarsrede van mr. E. J. EGBERTS Een vesting HET SPONGAT NUMMER 76 In de feestelijk versierde kantine van onze brouwerij in Amsterdam verzamel den zich dinsdagmorgen 2 januari bijna duizend medewerkers voor de traditio nele nieuwjaarsbijeenkomst. Onze direc teur mr. E. J. Egberts sprak bij deze ge legenheid een nieuwjaarsrede uit. Mr. Egberts zei verheugd te zijn over het feit, dat er door eenieder in 1967 een flink schepje bovenop gedaan is. Er is een mooie omzetstijging bereikt, die onder meer tot uitdrukking komt in de bierconsumptie per hoofd van de bevol king, die over 1967 is gestegen tot bijna 44 liter per jaar. Ook Amstel deelt daar in met een omzetstijging van 125.000 hectoliter. Mr. Egberts verwachtte ook voor dit jaar een stijging van de omzet, hoewel nog niet is vast te stellen hoe het publiek zal reageren op de prijsverho ging van het bier, welke noodzakelijk is geworden nu de regering gemeend heeft de omzetbelasting op bier weer te moe ten verhogen. De heer Egberts deelde mee, dat er sinds kort - naast de reeds bestaande kontakten met Courage, Barclay Onze directeur mr. E. J. Egberts spreekt de nieuwjaarsrede uit. Achter de tafel de leden van de Raad van Bestuur, de adjunct-directie en de secretaris van de Vennootschap. Simonds in Engeland, Molson in Canada en Falstaff in de Verenigde Staten - op het gebied van de technische research samenwerking bestaat met de Mexi- kaanse brouwerij Cuauhtemoc. De heer Egberts zei vervolgens, dat de directie bijzonder gelukkig is met de construc tieve wijze waarop de leden van de twee ondernemingsraden met haar meedenkt. Het beleid in 1968 zal er derhalve op gericht zijn, taak en funktie van dit col lege nog wat duidelijker te stellen. Dit jaar zal de berekening van de overver- dienste nader worden bestudeerd. De mededeling van de heer Egberts, dat op de dag van de nieuwjaarsbijeenkomst voor de eerste maal in de geschiedenis een Amstelreclamespot op de televisie te zien zou zijn, ontlokte bij de aan wezigen een daverend applaus. Van de mogelijkheid om na afloop van de receptie in het instruktielokaal de spot alvast te gaan bekijken, maakten zeer velen dan ook gebruik. In vogelvlucht werd datgene, wat in het afgelopen jaar tot stand gekomen is, nog (lees verder pagina 2) spreekt altijd zeer tot de verbeel ding. Vermoedelijk komt dat door de vele verhalen uit de 80-jarige oorlog en later door de romantische geschiedenis sen over de vrijheidsoorlog in Noord Amerika. Een prachtig voorbeeld van een vesting vinden wij - dichtbij ons - in Naarden. Een bezoek aan dit oude stadje, dat de doorgang naar Amsterdam moest ver sperren, is zeer de moeite waard, vooral als men eerst kennis heeft genomen van het boekje van Dr. de Vrankrijker (uit gave v. Dishoeck), die op boeiende wijze de historie van deze vesting beschrijft. Wij kunnen ons goed voorstellen hoe kooplieden en reizigers verheugd waren als zij weer binnen de wallen waren ge arriveerd en zich dus veilig wisten voor rovers of krijgslieden uit naburige stre ken. De bewoners van zo'n vestingstad piekerden er niet over alleen de poort te verlaten. Een uitzondering vormde de avonturier die wel eens meer van de wereld wilde zien, het gevaar trotseerde en zijn geluk elders ging beproeven. Er bestaan vandaag ook nog ves tingen en zij worden zelfs nu nog wel gebouwd. Geen vestingen van aarden wallen of stenen muren maar burchten gevormd door groepen mensen. De zichtbare omheiningen zijn daar vervan gen door de onzichtbare groepssolidari- teit. Vele afdelingen in ondernemingen vor men in feite kleine vestingen waarbin nen de medewerkers zich veilig voelen tegen invloeden van buiten. De onder linge solidariteit d.w.z. de geest van saamhorigheid en afhLnkelijkheid biedt een waarborg tegen de gevaren waar mede anderen - dat zijn of de superi euren of de collega's van andere burch ten - hen kunnen bedreigen. De weer stand die vaak optreedt bij overplaat sing naar een andere afdeling vindt zijn oorzaak in het onderkennen van het ver lies van de veiligheid die de eigen groep bood. Maar ook in deze moderne ves tingen bevinden zich wel mensen die het avontuur zoeken. Zij steken bijvoorbeeld de kop even boven de vestingwal uit door een idee in het ideeënvat te werpen. Zij lopen daardoor het risico plotseling een kogel te horen fluiten, maar erg gevaarlijk is het niet want tenslotte blijven zij binnen het eigen grondgebied. Bovendien het (zie verder pagina 4) du is mut «rnwsus guukkig nkuwjaar AMSTEL Ft UZ ANO NUtVO 1

Amstel - Het Spongat | 1968 | | pagina 1