W. Kerk: Aardappelen in bierkrat J. de Roest: Kerst geen eetfeest Tot de grote Amstelgemeenschap beho ren ook de gepensioneerde werknemers. Daarom willen wij ook hen aan het woord laten, om iets te horen over hun beleving van het Kerstfeest. Als eerste hier de heer W. Kerk, die in juli 1954 als stoker werd gepensioneerd, nadat hij reeds in 1919 bij de brouwerij was gekomen. De heer Kerk viert het Kerstfeest altijd bij één van zijn kinde ren. De nachtmis luidt bij hem het kerstfeest in. Daarna gezellig 'koffietafe len'. 'Vroeger ging het niet zo best', ver telt hij. 'De tijden waren bijzonder slecht en van het Kerstfeest moesten wij zelf iets maken. Ik had tien broers en zus ters en mijn moeder overleed op jonge leeftijd. Wij moesten het vaak bij de nachtmis laten. Gezelligheid was er natuurlijk wel in deze sombere dagen, maar dat is in de loop der jaren ook allemaal veranderd'. De heer Kerk ge looft wel dat de kerst, vergeleken met vroeger meer beleefd wordt. Alhoewel er velen zijn, die deze dagen benutten om het er eens echt van te nemen, ge looft hij wel, dat een groot percentage de werkelijke betekenis van dit feest gaat zien. De omstandigheden verschil len zo met vroeger' zegt hij. Bijna auto matisch gaan zijn gedachten terug naar de kille oorlogsdagen. Het was eind december 1944. Ergens in de brouwerij hadden de Duitsers een kleine opslag plaats van aardappelen. 'Hoewel deze stevig vergrendeld was, zag ik toch steeds meer collega's met aardappelen lopen. De honger in die dagen, dwong mij hun voorbeeld te volgen. Op een avond vlak voor kerst kroop ik in het stikkedonker naar de plek. Een collega deed, zonder dat ik het wist, hetzelfde, en vlak bij de opslagplaats schrokken we hevig van elkaar. Bij de plek, waar de aardappelen waren, bemerkte ik op de tast een lege bierkist. Deze gooide ik halfvol met aardappelen, maar toen ik hem in het donker wilde oppakken om ermee vandoor te gaan, bemerkte ik tot mijn grote schrik, dat er geen bodem in de kist zat. Op de een of andere manier heb ik de aardappelen toch meegekre gen, maar de angst sloeg me toch wel om het hart', aldus de 72-jarige heer Kerk, die elk jaar zo vlak voor Kerst mis weer aan dit verhaal herinnerd wordt. Mensaje de Navidad de la gerencia De heer J. de Roest ging in 1960, na ruim 17 jaar als schilder bij de brou werij gewerkt te hebben, met pensioen. Hij woont nog steeds in de le Ooster parkstraat 95'" en op dit adres viert hij meestal, met zijn vrouw mevrouw P. de Roest-Matthesius, het kerstfeest. Soms viert dit echtpaar Kerstmis bij hun doch ter. Alhoewel het religieuze van het kerstfeest bij hen op de achtergrond ge raakt is, zien zij het toch als één van de hoogtepunten van het jaar. De familie De Roest neemt geen kerstboom meer in huis, maar decoreert de wanden van de huiskamer met kersttakken. Me vrouw De Roest vindt, dat teveel men sen van het Kerstfeest een eetfeest maken. Hij meent, dat het hele jaar door heerlijk gegeten kan worden. 'Wij gaan niet naar de kerk. Desondanks beleven wij de Kerst op een fijne manier', zegt zij en haar man neemt het gesprek met belangstelling over. Ik kan me Kerstmis 1944 nog herinne ren als de dag van gisteren. Het eten was bijna op in Nederland en de kou was onverdraaglijk. De Amstel Brou werij nodigde toen al haar werknemers uit, om een kerstcadeau te komen halen. Later bleek het een enorm pakket levensmiddelen te zijn. Het was gewel dig. Dat is toch wel een onvergetelijke kerst geworden'. Ook na de oorlog heeft de Amstel Brouwerij haar employees en ex-employees met Kerstmis nooit ver geten. Ieder jaar was er wel iets voor de werknemers en hierover heeft hij dan ook niets dan lof. Ook de eerste kerst na de oorlog zal het echtpaar De Roest niet vergeten. Alles was nog moeilijk te krijgen en de prijzen waren aanzienlijk. 'Ik sprong een gat in de lucht toen ik aan het einde van de week, buiten de kerstgeschenken een extra weekloon kreeg'. De heer De Roest viert ook dit jaar Kerstmis 'binnenshuis'. Het zullen voor hem twee fijne dagen worden, waarin onvergetelijke herinneringen naar voren zullen komen. Cada uno de nuestros directores han escrito - con ocasión de Navidad y de Aho Nuevo un mensaje personal para todos los colaboradores de nuestro fabrica de cerveza. Los mensajes comple- tos estan imprimidos en las paginas 2 y 3 de esta revista. Vcis. comprenderan que es casi imposible traducir sus mensajes por completo, por esto damos aqui un resumen en espahol para darles una im- presión de lo que escribieron. El sehor Dr. E. J. Egberts, Director Economico, se pregunta en su mensaje que es lo que significa para Vds. y para él mismo la Navidad, es la narración o son las canciones, importan los dias libres o tal vez los regalos, esta la Iglesia en el primer lugar o es el arbol. Final- mente llega a la conclusion que cada uno vive la Navidad a manera distinta, cada uno experimenta la Navidad a su manera. Y sobre esto, yo no puedo escribir, dice ei sehor Egberts. El sehor P. Kranenberg, Director Com mercial para la Benelux, ve la Navidad, fin de aho y Aho Nuevo como una circulación de nuestra existensia, o sea; principio - fin - principio. Indica que tambien en el trabajo y en la comunidad de la empresa necesitamos los unos a los otros. Espera que tambien en el Aho Nuevo irabajaremos en un ambiente de mutua confianza y estimación. Porque esto, son los dos pilares necesarios para fijar si hacemos nuestro trabajo bien y si lo hacemos con gusto. El sehor Dr. J. M. Elink Schuurman, Director de Exportación, vuelva en sus pensamientos al fin de la guerra, cuan- do vivia en Djakarta. Describe la forma como entre los trópicos se trataba de crear algo del ambiente 'como en casa' Llegando a la conclusion que los cristia- nos de todo el mundo experimentan - como una unidad algo parecido de la Navidad, y, que la Fiesta de Navidad irradia algo que debe servir de base para una Paz Mundial anheleda por todos. El sehor Ingo. R. van Marwijk Kooy, Director Tecnico, cuenta de los dias oscuras antes de Navidad y sobre el tiempo que, exteriormente aparece tan sombrio. Esto, contrario al gran calor y la alegria que interiormente experimen- tamos en la Navidad. Espera, que el clima del trabajo dentro de la empresa tambien en el '68 sea buena y que el barómetro indica continuamente 'Buen tiempo'. 4

Amstel - Het Spongat | 1967 | | pagina 4