P. Kranenberg VERTROUWEN Mr. J. M. Elink Schuurman VREDESGEDACHTE Ir. R. van Marwijk Kooy MOOI-BESTENDIG 3 Op het moment, dat U deze woor den leest, naderen de feestdagen met rasse schreden. Kerstmis, als altijd een begin. Oudjaar, als altijd een einde. Nieuwjaar, als altijd weer een be gin. Als men deze data beziet, is het als het ware een soort kringloop begin-eind-begin En in feite gaat ons leven op de zelfde wijze voort in onze Amstel- gemeenschap. In de verschillende afdelingen van het bedrijf worden de plannen en de daarbij beho rende begrotingen juist in deze tijd gemaakt Wij doen dat telken jare opnieuw en stellen ons daar uit de aard der zaak ook immer weer van voor, dat deze verwach tingen redelijk zullen uitkomen. Ook het tot uitvoering brengen van de inhoud van het plan en de begroting 1968 moet weer gaan gebeuren in het volgend jaar, wat vlak voor ons ligt. Wij noemen dat het volbrengen van onze doel stellingen. Het ligt onomstotelijk vast, dat we elkaar nodig hebben om deze plannen tot uitvoering te brengen. Ik zou daarom wil len toevoegen, dat we er niet zijn met het simpel vaststellen, dat we elkaar nodig hebben, want dat spreekt welhaast vanzelf. Gaarne wil ik U toewensen, dat we elkaar als mensen, werkende in onze Amstel - gemeenschap, onderling vertrouwen geven en elkaar iets genegenheid schenken. Want ik dacht, dat deze twee fac toren zeer belangrijk zijn voor de uitoefening van ons aller werk en het verkrijgen van bevrediging in ons mens-zijn. Ook in 1968. De aard van mijn werkzaamheden brengt mij geregeld in het buiten land, in vele delen van de wereld. In de kersttijd, wanneer ik mijn gedachten over dit wonderlijke feest laat gaan, ga ik onwillekeu rig vergelijkingen trekken tussen de wijze, waarop Kerstmis in ons land wordt gevierd, en de wijze, waarop de geboorte van het Kerst kind in andere landen wordt be leefd. De eerste Kerstmis na de oorlog zal ik nooit vergeten. Dit feest vierde ik in het tegenwoordige Djakarta, ver weg van Nederland en in de tropen. En het was aan doenlijk om te zien, welke moeite men zich getroostte om met een kleine versiering, wat kaarslicht of een armetierig kerstboompje die sfeer te scheppen, welke men, hetzij van het ouderlijk huis, hetzij uit de kerstverhalen kent. Sterker nog, hoe verder men van huis is en hoe moeilijker de omstandig heden zijn, hoe intensiever men de kerstgedachte wil beleven. Over vrijwel de gehele aarde ver spreid wonen Christenen. En nu is het meest opvallende, het bijna indrukwekkende, dat al die volke ren, gezinnen of eenlingen, waar zij zich ook bevinden, iets van Kerstmis ondergaan. Als men dit bedenkt, dan is het wonderlijk te beseffen, welk een kracht uit de Vredesgedachte van Kerstmis over onze wereld van strijd en tegenstelling, ja uit mil joenen individuele wereldburgers, uitstraalt op de medemens. Ik hoop, dat U iets van deze ge dachte zult willen meenemen, wanneer U straks temidden van Uw naaste familieleden, het Kerstfeest gaat beleven. Ai v De laatste weken van het jaar staan bekend als de donkere dagen voor Kerstmis. Uiterlijk dus sombere, koele dagen, maar voor het innerlijk leven gaat er juist van deze tijd een grote mate van warmte en levensvreugde uit. Want worden niet door het Kerst feest en het Nieuwe Jaar voor eenieder nieuwe perspectieven ge schapen? Het is een typisch Nederlandse eigenschap om uitgebreid over het weer te discussiëren, maar het is ons niet gegeven om ook maar enige invloed uit te oefenen op ons zo wisselvallige klimaat, waar door eigenlijk de discussies hier over weinig zinvol zijn. Heel anders gesteld is het echter met een ander klimaat, n.l. ons bedrijfsklimaat, waar een aantal factoren zeker wel door ons be ïnvloedbaar zijn. Hierbij denk ik niet in de eerste plaats aan de lange weg om via de volksver tegenwoordiging, b.v. het fiscale, het sociale of het economische klimaat, waarin ons bedrijf moet leven, te verbeteren, maar veeleer aan het intermenselijke klimaat binnen onze onderneming. Net als in de vrije natuur zal opk hier regen en storm worden afge wisseld met zonnige perioden. Ook hier zullen wij de vier jaar getijden tegenkomen, maar door een verbeterd onderling begrip, door grotere interesse te tonen in de medemens, zowel tijdens het werk als daarna, door vertrouwen te geven en daardoor ook vertrou wen te ontvangen, kan de Amstel- gemeenschap er voor zorgen, dat de barometer tenminste voor het interne bedrijfsklimaat in 1968 vaak op 'mooi - bestendig' zal staan. Moge het komende Kerstfeest U ook hiervoor nieuwe inspiratie geven.

Amstel - Het Spongat | 1967 | | pagina 3