De N.V. Preservenbedrijf denkt aan de toekomst PERSONEELSORGAAN VAN DE AMSTEL BROUWERIJ N.V. In het Kurhaus HET SPONGAT NUMMER 74-7 DECEMBER 1967 Onze dochtermaatschappij, de N.V. Pre servenbedrijf in Breda, heeft vrijdag 1 december de eerste fase van een inves teringsprogramma afgesloten met de feestelijke opening van een nieuwe be drijfshal en de officiële in gebruik neming van een aantal nieuwe produk- tielijnen. Dat geschiedde door de burge meester van Breda, ir. W. J. L. J. Merkx, die met een druk op de knop een bedrijfssirene aan het loeien zette. De gasten konden daarna via een vijftal televisiemonitors de rondgang volgen, welke de heer D. R. d'Arnaud Gerkens, directeur van het Preservenbedrijf, maakte door de juist geopende nieuwe hal en tal van andere interessante afde lingen. De heer d'Arnaud Gerkens gaf daarbij een uiteenzetting over hetgeen de gasten later met eigen ogen konden aanschouwen. Aan het eind van zijn rondgang kwam de heer d'Arnaud Ger kens terug in de kantine, waar hij aan Tijdens de rondgang door het bedrijf bezochten de gasten de produktielijnen in de nieuwe hal. burgemeester Merkx een cheque over handigde. Tevoren had onze directeur mr. E. J. Egberts in zijn kwaliteit van President commissaris van de N.V. Preservenbe drijf de gasten welkom geheten en de directie van het bedrijf gecomplimen teerd met de niet geringe uitbreiding. Hij toonde zich verheugd over de gang van zaken en wenste deze dochter van de Amstel Brouwerij een bijzonder -suc cesvolle toekomst toe. Drs. A. van den Bergh, één der direc teuren van het Preservenbedrijf, haalde in zijn toespraak enkele actuele zaken met betrekking tot het waterverbruik aan. Het Preservenbedrijf blijkt name lijk een enorme hoeveelheid water te verbruiken, hetgeen geschat wordt op zo'n 190 kubieke meter per uur. In de fabriek wordt dit gebruikt als waswater voor onder meer aardappelen, groenten en fruit, terwijl in de vriesdrogerij veel koelwater wordt verwerkt. Vergelijken derwijs merkte hij op dat, gelet op de waterlozing, het Preservenbedrijf wel eens gelijk gesteld zou kunnen worden (zie verder pagina 3) te Scheveningen vonden vorige week de jaarlijkse najaars-efficiency dagen plaats. Thema van deze vergadering was: Het ondernemingsklimaat in Ne derland. Dat dit onderwerp werd be sproken in een omgeving waar het kli maat zo'n grote economische rol speelt, zal wel toeval zijn geweest. De leiding van deze dagen is van de gedachte uitgegaan, dat - in tegenstel ling tot het klimaat in letterlijke zin - het ondernemingsklimaat door factoren zowel binnen als buiten het bedrijf wél beïnvloed kan worden. Gezien de veelheid van interessante ge dachten en opmerkingen moeten wij ons beperken tot het signaleren van enkele denkbeelden, die ons de moeite waard leken om hier te vermelden. Bij het onderwerp ondernemingsklimaat en personeelbeleid kwam de betrokken heid van de werknemers bij de organi satie van de arbeid ter sprake. Hoe komt het, dat in eenzelfde bedrijf de ene groep zich voor 100% inzet voor het ondernemingsdoel, terwijl een andere groep vaak vervalt in lijntrekkerij en ongeïnteresseerd werken. Een dergelijk verschillend gedrag komt blijkbaar niet voort uit de beloning of uit de mate van dwang. Eén en ander is wel te ver klaren uit de wijze, waarop de organisa tie van de arbeid is ingericht. Wanneer door de organisatie op de werkafdeling voorwaarden worden geschapen, waar bij de mensen verantwoordelijkheid krijgen voor een eigen taak en door de leiding ook verantwoording wordt ge vraagd, dan ontstaat een goede kans op die gevraagde betrokkenheid. Volgens de inleider staat bij bovenbe doelde aanpak onze huidige lijn-staf- organisatie ons hierbij in de weg. De juistheid van deze opmerking is nog niet aangetoond, doch zij dient zeker onder zocht te worden. Een andere inleider zei behartenswaar- dige dingen over het maken van winst. Veel mensen vergeten vandaag nog al eens, dat de gehele welvaart in ons land tot stand is gekomen dankzij het bestaan van winstgevende ondernemingen. Na tuurlijk is het maken van winst niet het enige doel van de onderneming, onidat deze tevens het middel en de voorwaarde is om het bedrijf in stand te houden. Door het maken van winst worden dus niet uitsluitend de kapitaalverschaffers gediend, doch evenzeer allen, die belang hebben bij de welvaartsontwikkeling van ons land. En wie is dat niet? Attendens 1

Amstel - Het Spongat | 1967 | | pagina 1