PERSONEELSORGAAN VAN DE AMSTEL BROUWERIJ N.V. COMPLETE AMSTEL-BEMANNING VOOR ROODE KRUIS-BOOT Op liet Filmfestival 1 HET SPONGAT NUMMER 72-9 NOVEMBER 1967 Een groep medewerkers van onze brou werij in Helmond heeft een prachtig ini tiatief genomen. Bij gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Nederlandse Roode Kruis, dat dit jaar wordt her dacht, hebben zij hun schouders onder een prachtig stuk werk gezet. Sinds een aantal jaren worden namelijk voor zie ken en invaliden dagtochten per schip gemaakt, waarvoor men de beschikking had over een huurboot van een rederij uit Breda. Vooral omdat het schip al leen in voor- en najaar voor dit doel kon worden gebruikt, en de vrijwillige bemanning meestal ook alleen in de weekeinden in de gelegenheid was om met het schip te varen, heeft men uitge zien naar een andere mogelijkheid. De heer J. B. Wiersma, magazijn meester in Helmond, heeft maanden lang gewerkt om alle voorbereidingen te treffen. Als vrijwilliger van het Roode Kruis, was hij al jaren actief voor deze dagtochten, maar zijn enthousiasme wist hij over te brengen op een grote groep Helmondse Amstelmedewerkers. Op 19 oktober van dit jaar kocht hij uit naam van de 'Stichting Roode Kruis Limburg Boottochten' in de Duitse kustplaats Emden het hierbij afgebeelde schip 'Frisia XV'. Spontaan bood zich een vrijwillige be manning aan, die op één man na geheel uit Amstelmedewerkers bestaat. Het zijn naast de heer Wiersma de heren P. V. A. van Hemert van de afdeling expedi tie (kapitein), J. de Koning van de ma chinekamer (hoofdmachinist), C. J. W. Schakenraad van de machinekamer (ma chinist), H. A. M. Sleegers en T. B. Lammers van de technische dienst (elec tro). Als niet-Amstelman zit in het team de heer Hol, die van beroep stuurman is en als reserve kapitein zal optreden. De heer H. J. Bolland, baas van de technische dienst in Helmond, is opge treden als adviseur en is mee naar Em den gegaan om de boot technisch te keuren. In twee weekeinden is de 'Frisia XV' overgevaren van Emden naar Wanssum in Limburg. Binnen de sluizen van Delf zijl werd het schip door de Duitse be manning aan de Amstel-bemanning overgedragen. Eén en ander werd van zelfsprekend beklonken met een glas Amstelbier. Het eerste weekeinde werd gevaren over de Waddenzee naar Enk huizen. De zee was tamelijk glad en het was prachtig weer. Het volgende week einde (28 en 29 oktober jl.) moest het IJsselmeer worden overgestoken bij windkracht 10, komend uit het zuid westen. Niettegenstaande een paar zee zieken kwam de Frisia XV toch zater dagmiddag aan in Kampen, waarna via de binnenwateren de tocht naar Lim burg werd gemaakt. Zondagmiddag om streeks vijf uur werd in Wanssum afge meerd. Het schip, dat tot nu toe dienst deed {lees verder pagina 2) in Oberhausen behaalde de Joego slavische film 'De Vlieg' de prijs voor de beste tekenfilm. Afgelopen zondagavond konden wij via de t.v. van deze korte indringende rol prent kennis nemen. Voor wie het filmpje niet zagen het volgende. Een man (vgl. de mens) heeft moeite met een om hem heen zoemende vlieg. Eindelijk ziet hij kans de vlieg onder zijn schoen te krijgen. De vlieg blijkt echter niet dood te zijn, doch komt terug in een grotere afmeting. Als deze vlieg verdwijnt, komt er een nog grotere vlieg voor terug. Dit herhaalt zich enige malen, totdat tenslotte een monster van gigantische af metingen de man dreigt te vernietigen onder zijn poten. Als dit tenslotte ook inderdaad geschiedt, valt de man in een peilloze afgrond. Dan zien we de man weer terug op de aarde. Plotseling staat er een vlieg naast hem die dezelfde af metingen heeft als de man. De vlieg legt zijn poot om de schouder van de man. Deze kan niet veel anders doen dan hetzelfde gebaar maken, zij het enigszins bevreesd. De film spreekt ons aan, omdat zo tref fend wordt weergegeven dat de proble men die ons mensen bedreigen, vooral als zij ons als klein voorkomen, niet worden opgelost door vernietiging of door negatie ervan. Indien we denken aan het rassenvraag stuk, de atoombewapening, de honger in de wereld, de generatie tegenstelling in het westen, het probleem oost-west in de politieke wereld om de belangrijkste maar te noemen, dan vraagt de oplos sing daarvan van ons een totaal andere instelling. Het is dit aspect van de film dat ons deed herinneren aan het voortreffelijke boekje van Dr. Boerwinkel getiteld 'In clusief denken' uitgegeven door de werkgroep 2000. De totaal nieuwe situ atie waarin wij thans leven zo zegt de schrijver - vraagt een inclusief denken, d.w.z. een denken dat er principieel van uitgaat dat mijn heil (geluk, leven, wel vaart) niet verkregen wordt ten koste van of zonder de ander, maar alleen als de mens tegelijk het heil van de ander beoogt en bevordert. Wij zouden dit boekje dan ook willen aanduiden als een 'gids' voor diegenen, die zich mede verantwoordelijk voelen voor het lot van onze wereld. En wie zou zich daaraan willen onttrekken? Attendens.

Amstel - Het Spongat | 1967 | | pagina 1