Wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering Huldiging W. G. Breyaen Uit een vorige Spongat is gebleken, dat na 52 weken ziekengeld, voor een ieder die in loondienst werk zaam is, ongeacht zijn inkomen, recht ontstaat op een W.A.O.-uitkering. Voor de verplicht verzekerden bestond vóór 1 juli 1967 na 1 jaar ziekte recht op een invaliditeitsrente en een uitkering krachtens de Interimwet, die gezamen lijk bij volledige arbeidsongeschiktheid 5.994,- per jaar bedroegen. Bovendien kon aanspraak worden ge maakt op een verlengde ziekengelduit kering te verlenen door de Bedrijfsver eniging tot een maximumtermijn van 3 jaar. Al deze uitkeringen konden niet meer bedragen dan 80% van het wettelijk dagloon. Door de brouwerij werd dit bedrag onder bepaalde voorwaarden ge suppleerd tot 100%. Met ingang van 1 juli komen al deze voorzieningen te ver vallen en worden vervangen door de W.A.O.-uitkering. De huidige Interim-uitkering ad 5.994,- zal worden omgezet in een W.A.O.-uitkering, die ongeveer op een zelfde bedrag uitkomt. Welke maatrege len de Bedrijfsvereniging zal nemen voor de thans lopende verlengde zieken gelduitkeringen is nog niet bekend. Voor de gevallen, die na 1 juli a.s. onder de W.A.O. komen te vallen, kun nen de volgende voorzieningen gelden: a. recht op een arbeidsongeschiktheids uitkering b. de mogelijkheid van revalidatie c. een toelage wegens inkomstender ving voor diegenen, die nog niet vol ledig als gevolg van revalidatie hun arbeidscapaciteit kunnen benutten. De arbeidsongeschiktheid voor de W.A.O. wordt gemeten aan de arbeid, die de betrokkene gezien zijn opleiding en vroegere beroep, naar billijkheid kan worden opgedragen. De W.A.O. kent 7 invaliditeitsklassen met evenveel uitkeringspercentages. Invaliditeitsklasse Uitkeringspercentage 15 - 25% 10% van het dagloon 25 - 35% 20% 35 - 45% 30% 45 - 55% 40% 55 - 65% 50% 65 - 80% 65% 80 - 100% 80% JJ JJ Het dagloon bedraagt maximaal 77,— bij een 5-daagse werkweek. Voor de vaststelling van het percentage wordt de mate van ongeschiktheid ge schat door de sociaal-medische en loon- en arbeidsdeskundige onderdelen van de Gemeenschappelijke Medische Dienst (G.M.D.). Een uitkering wordt beëin digd bij overlijden, bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd of als de arbeids ongeschiktheid daalt onder de 15%. Uiteraard is dit overzicht verre van vol ledig. Ook al omdat de wet nog niet in werking is getreden en geen ervaring is opgedaan, zouden vragen kunnen rijzen, die niet of niet volledig beantwoord kunnen worden. Toch kunnen wij ons voorstellen, dat men nadere informaties zou willen hebben. Gaarne worden bij de redactie van het Spongat Uw vragen afgewacht. P. VAN LING 25 jaar in dienst brouwerij De heer P. van Ling z.al vrijdag 16 juni de dag gedenken, dat hij 25 jaar gele den in dienst trad van de brouwerij. De jubilaris, die thans werkzaam is in de smederij, zal op die dag gehuldigd wor den in de Gijsbreghtkelder. Ongetwij feld zullen velen tijdens deze bijeen komst, die om half vijf begint, de heer Van Ling met dit heugelijke feit willen gelukwensen. In de Gijsbreghtkelder is vrijdagmiddag 19 mei het jubileum gevierd van de heer W. G. Breyaen, die op 20 mei 1942 bij de brouwerij in dienst trad en thans werkzaam is in de legkelder. Ir. W. F. Schipper schetste de jubilaris in zijn toespraak als een man, die altijd zeer consequent zijn werk deed en er voor zorgde dat alles steeds tot in de puntjes verzorgd werd. De waardering die ook de directie voor deze 'stille werker' heeft, kwam tot uiting in de gou den speld van het bedrijf, die ir. Schip pers hem, met behulp van mevrouw Breyaen op het revers speldde. De baas van de jubilaris, de heer F. Falkenhagen, sprak mede namens col lega's en nam de gelegenheid te baat om ook de werkers in de z.g. anonymi- teit eens naar voren te halen. 'Er zijn tientallen mensen in het bedrijf', aldus de heer Falkenhagen, waarvan niemand precies weet wat ze nu eigenlijk doen. Maar juist deze mensen zijn van een onschatbare waarde, vooral ook wan neer ze - zoals bij de heer Breyaen het geval is - hun werk steeds opgewekt en met een lach doen'. Namens de col lega's van tap- en legkelder bood de heer Falkenhagen aan de jubilaris, spe ciaal ten behoeve van zijn kampeeruit rusting een aantrekkelijke ligfautteuil aan. Voor mevrouw Breyaen was er een mooie plant. De heer Koch vertegenwoordigde de vakorganisatie en zei het verheugend te vinden, dat er nu weer eens een typi sche brouwerijman jubileerde. In die zin wilde hij onderscheid maken tussen mensen die wezenlijk bij de brouwerij horen, dus wat de produktie betreft, en tussen mensen, die in de brouwerij werkzaam zijn als bijvoorbeeld lasser, electriciën of kantoorbediende. De heer Koch prees de rust, die er van de heer Breyaen uitging, en noemde dit een haast onverbrekelijke eigenschap voor een man die in de legkelder werkt. Om de dank voor het vertrouwen in de vak beweging te simboliseren, bood hij de jubilaris een geschenk onder couvert aan. De jubileumcommissie werd vertegen woordigd door de heer Fransen, die de heer Breyaen een onvergetelijke dag toewenste en hem aanspoorde met de zelfde intensie zijn werk te verrichten tot het moment dat het veertigjarige dienstjubileum kon worden gevierd. 6

Amstel - Het Spongat | 1967 | | pagina 6