Bedrijfsvereniging Donor gevraagd Nibb-it stand grote troef Pen 1 Juli nieuwe wetten bij ziekte en ongeval 5 Steeds meer worden tegenwoordig bloed transfusies toegepast en de vraag naar donors neemt daardoor elk jaar toe. Het aantal beschikbare donors is echter nog altijd niet voldoende, zodat het Neder- landsche Roode Kruis wederom een be roep doet op mannen en vrouwen in de leeftijd van 18 tot en met 65 jaar. Een donor wordt hoogstens twee maal per jaar opgeroepen om bloed af te geven. Iedere bloedafgifte wordt voor afgegaan door een medische keuring, zodat men dus automatisch onder een geregelde geneeskundige controle staat. Men kan zich in Amsterdam als donor opgeven bij de Bloedtransfusiedienst van Het Nederlandsche Roode Kruis, Ples- manlaan 125, kamer 37, Amsterdam. Of telefonisch onder nummer 150114. De Ziektewet geeft recht op een uit kering voor maximaal 52 weken. De eer ste 2 werkdagen worden niet uitbetaald (z.g.n. wachtdagen). Zoals bekend mag worden geacht heeft de brouwerij van de bedrijfsvereniging (B.V.) toestemming om voor de Ziektewet eigen risico te dragen, echter onder verantwoordelijk heid van de bedrijfsvereniging. Door de B.V. wordt nu als eis gesteld, dat in principe een ieder die ziek is moet worden gecontroleerd. Duurt een ziekte geval 10 weken dan moet dit worden gemeld aan de B.V., die dan de controle overneemt. De bedoeling van deze maatregel is, dat tijdig, indien mogelijk, voorzieningen kunnen worden getroffen om een patiënt te revalideren. Indien reeds bij de aan vang van de ziekte kan worden aange nomen dat deze van lange duur zal zijn, dan moet de melding direct bij de B.V. plaatsvinden. Degenen, die thans niet verzekerd zijn omdat hun inkomen de loongrens over schrijdt, en die op 1 juli '67 arbeids ongeschikt zijn, hebben op grond van een overgangsbepaling m.i.v. I juli recht op ziekengeld indien de arbeidsonge schiktheid op deze datum nog geen 52 weken heeft geduurd. Na het bereiken van deze maximum termijn, wordt de W.A.O. uitkering verstrekt. Vanzelfsprekend zal voor de Ziektewet Bij gelegenheid van de geboorte van het Prinsenkind werden aan de bezoekers, die op vrijdagmorgen 28 april in de Gijs- breghtkelder te gast waren, beschuiten met muisjes uitgedeeld. Deze tractatie viel te beurt aan een groep van ongeveer 35 gasten van café ,,De Kei" uit Olden- zaal, die in opperbeste stemming, ge tooid met mutsen, toeters en sjerpen naar onze brouwerij gekomen waren. Uit naam van de directie ontvingen alle medewerkers van de Amstel Brouwerij vrijdag 28 april na afloop van de werk zaamheden, als blijk van vreugde om de geboorte van de jonge Prins, een attentie in de vorm van een sixpack Amstel Gold. Op de huishoudbeurs voor de vrouw, die onder de naam ,,Idee" in de eerste week van april in de Nieuwe RAI in Amsterdam is gehouden, werd de nieuwe stand van het Preservenbedrijf in Breda voor de eerste maal gebruikt. In deze stand, die werd ontworpen door de studio van de Amstel Brouwerij en ook in eigen beheer werd uitgevoerd, werden door het Preservenbedrijf de Nibb-it produkten gepresenteerd. Vele duizenden bezoekers zijn tijdens „Idee 67" de door zijn vormgeving opvallende stand gepasseerd. Ook op komende ten toonstellingen en beurzen zal deze nieuwe presentatie worden ingezet. Op 1 juli 1967 worden de bestaande Ongevallen- en Invaliditeitswetten inge trokken. Hiervoor in de plaats treden in werking de Wet op de Arbeidsonge schiktheidsverzekering (W.A.O.) en de aangepaste Ziektewet (Z.W.). Deze beide wetten kennen geen loongrens waaruit voortvloeit dat een ieder die in loon dienst werkzaam is, ongeacht zijn in komen, onder deze wetten valt. De premiegrens ligt op 20.000,- per jaar. Het maximum dagloon bij een 5 daagse werkweek bedraagt 77,-. Het maximum uitkeringspercentage bedraagt 80. De uitvoering van de wetten is op gedragen aan de bedrijfsverenigingen. Door het vervallen van de ongevallenwet worden m.i.v. 1 juli 1967 bedrijfsonge vallen ook beschouwd als ziekte. De kosten van geneeskundige behandeling, ziekenhuisverpleging etc., die voorheen voor rekening van de ongevallenwet (S.V.B.) waren, moeten dan worden ge dragen door de Ziekenfondsen. Degene, die als gevolg van zijn inkomen niet bij een ziekenfonds is aangesloten moet deze kosten zelf betalen, tenzij hij een particuliere verzekering heeft gesloten (V.Z.V.Z.). de brouwerij wat de doorbetaling van loon of salaris betreft, dezelfde gedrags lijn volgen als gebruikelijk was, mits de controle-voorschriften en aanwijzingen van de Bedrijfsgeneeskundige Dienst stipt worden opgevolgd. Wij volstaan voorlopig met dit korte bericht, maar begrijpen dat er nog vele vragen kunnen rijzen. Wij zouden het op prijs stellen indien deze vragen schrifte lijk worden ingediend bij de redactie van het Spongat, omdat juist aan de hand van vragen een nadere uiteenzetting meer effect kan sorteren. Over de W.A.O. zal in het volgend Spongat een korte uiteenzetting worden gegeven.

Amstel - Het Spongat | 1967 | | pagina 5