Hartonderzoek gaat een steeds belangrijker plaats innemen J. W. SONNEBORN Gastcollege mr. Egberts Ideeën1 Heer Slisser kreeg f 190-- 2 (vervolg van pagina 1) bedrijfsgebeuren kan overzien. Dan pas zal het voor de bedrijfsarts mogelijk worden om advies te geven om de pro blemen verantwoord op te lossen. Elke nieuwe werknemer wordt voor zijn in dienst treding gekeurd. Het is beslist niet de bedoeling van de bedrijfsarts om uitsluitend personen goed te keuren, die ook geschikt zouden zijn voor de ruim tevaart. Gelukkig niet, want dan zouden er veel afgekeurd moeten worden. Daar in een groot bedrijf zoveel gespeciali seerde functies zijn, is het niet nood zakelijk om alleen supermensen goed te keuren, ledereen is zowel lichamelijk als geestelijk verschillend. We moeten trachten zo veel mogelijk de verborgen eigenschappen die van belang zijn te ontdekken en tot verdere ontwikkeling te brengen. We trachten dus bij de keu ring (en ook bij herplaatsing) dergelijke eigenschappen te vinden. Vanzelfspre kend maakt dit de keuring gecompli ceerder. De plaats waar de keurling komt te werken moet de bedrijfsarts kennen, bovendien moet hij kunnen schatten of de keurling geschikt is voor dat werk. Enkele metingen in het bedrijf zijn ge daan. Koolzuurwaarden van de lucht zijn bepaald, lichtsterkten en geluid zijn in verschillende afdelingen gemeten. Bijzondere afwijkingen in het algemeen zijn gelukkig niet gevonden. Waar mo gelijk zullen verbeteringen aangebracht worden. In samenwerking met de vei ligheidscommissie wordt geprobeerd een zo veilig mogelijke arbeidssituatie te scheppen. Helaas zijn persoonlijke be schermingsmiddelen noodzakelijk. Hier bij wordt voornamelijk gedacht aan de veiligheidsschoenen- en laarzen en de veiligheidsbrillen. Oogspoelflessen zijn in verschillende afdelingen geplaatst. VEERTIG JAAR BIJ ONS IN DIENST Vrijdag 28 maart zal de heer J. W. Sonneborn de dag herdenken, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad van de Amstel Brouwerij. Die dag zal hij 's-middags om half vijf worden gehul digd in de Gijsbreghtkelder. De heer Sonneborn is thans werkzaam op de administratie van het expeditiekantoor. Ongetwijfeld zullen velen hem bij zijn jubileum geluk willen wensen. Controle op de verschafte beschermings middelen is een belangrijke taak voor iedereen. Graag nog iets over het periodiek ge neeskundig onderzoek. Zoals u mis schien zult weten is enkele maanden ge leden een cardiograaf aangeschaft. Het hartonderzoek neemt een steeds belang rijker plaatst in in het preventieve on derzoek. Getracht zal worden om in de komende tijd een zo groot mogelijk aan tal personeelsleden te onderzoeken, waarbij het cardiologisch onderzoek een belangrijke plaats zal innemen. Het is ons opgevallen, dat velen zich niet dur ven laten onderzoeken, aangezien zij liever een struisvogelpolitiek willen voe ren. Ik wil u er, in uw eigen belang, met klem op wijzen, dat deze zienswijze volkomen verkeerd is, daar bij het vroeg tijdig vinden van een afwijking, er nog tal van mogelijkheden voor herstel zijn. Met de toename van de curatieve mid delen wordt het preventieve onderzoek ook steeds belangrijker. A. N. Pappie, bedrijfsarts Op 13 maart heeft onze directeur mr. E. J. Egberts voor een gehoor van on geveer 450 studenten van de Economi sche Hogeschool in Rotterdam een college over financiering gegeven. Aan leiding daartoe was een verzoek van prof. A. I. Diepenhorst. Deze Rotter damse hoogleraar behandelt dit jaar het college financiering aan de hand van het jaarverslag van de Amstel Brouwerij. De studenten die dus al regelmatig, zij het op papier, met de Amstel kennis hebben gemaakt, hebben dit in decem ber ook op andere wijze gedaan, toen zij in groten getale bij ons bedrijf op bezoek zijn geweest. Bij die gelegenheid nodigde prof. Diepenhorst mr. Egberts voor een gastcollege uit. Voor de aan dachtig luisterende studenten vertelde mr. Egberts iets over de praktijk van de financiering van de Amstel Brouwerij gedurende de laatste jaren; een praktijk die op sommige punten wat anders ligt dan de theorie het allemaal aangeeft. De studenten waardeerden het betoog van de heer Egberts zeer, hetgeen werd onderstreept door een hartelijk applaus, toen de heer Egberts na ongeveer drie kwartier zijn betoog had beëindigd. AMSTEL De Ideeënvatcommissie heeft de navol gende ideeën behandeld. De heer Slisser (bottelarij export) zag dat bij het uitspuiten van de flessen in de spoelmachine de waterspritspijpjes niet goed genoeg geleid werden in de halsen van de flessen. Hierdoor ont stond nogal eens breuk van deze water spritspijpjes met alle gevolgen van dien. De inzender had een dusdanig idee, dat dit euvel voor het grootste gedeelte nu verholpen is. Beloning 100,—. De heer Slisser had nog een goed idee. Dit idee betrof eveneens de spoelma chine. Wanneer de flessen uit de spoel machine komen, worden zij via een transportbandje afgevoerd. Bij de over gang van spoelmachine naar transport band vallen vaak veel flessen om. In zender had, om dit omvallen van fles sen te voorkomen, hierover een bepaald idee ingezonden. De bedrijfsleiding heeft dit idee bekeken, heeft echter de voor gestelde uitvoering niet bruikbaar ge acht, maar is verder gaan zoeken naar een oplossing waartoe de heer Slisser een eerste vingerwijzing gegeven heeft. Men heeft ook inderdaad een betere op lossing gevonden. De heer Slisser werd beloond met 90,-. Een aanmoedigingspremie van 25,— ontving de heer Spel (bottelarij) voor zijn idee nummer 429. Afgewezen werden de ideeën nrs.: H/333, 374, 367, 410, 420, 422, H/418, 421, 426, 427, 428, 430, 433. (vervolg van pagina 1) tomen bestrijden nu eenmaal verspilde energie is. Dat is ook duidelijk. De eerlijkheid gebiedt ons de hand ook in eigen boezem te steken. Ook in onze onderneming zijn stellig mensen te vin den, die zich niet voor 100% voor hun werk geven. Daarom valt ook in ons bedrijf aan een goede taakverdeling nog wel wat te doen, al zullen er vanzelf sprekend altijd nog mensen blijven die er niet de pet naar gooien. Dat is mis schien maar gelukkig ook, want goede werknemers onderscheiden zich pas als er ook minder goede zijn. Attendens.

Amstel - Het Spongat | 1967 | | pagina 2