"Vertrouwensvrouw" van brouwerij met pensioen PERSONEELSORGAAN VAN DE AMSTEL BROUWERIJ N.V. 1 HET SPONGAT NUMMER 54-9 FEBRUARI 1967 GRANDIOOS AFSCHEID MEJ. H. A. BOSKER Tweemaal heeft mej. H. A. Bosker, bij haar afscheid als maatschappelijk werk ster van ons bedrijf, in het middelpunt van de belangstelling gestaan. Dat was op dinsdag 31 januari, toen 's-middags eerst de gepensioneerden in de Gijs- breghtkelder haar kwamen bedanken voor de onuitputtelijke genegenheid en toewijding, waarmee zij juist de gepen sioneerden vele jaren heeft begeleid; en later in de middag in de kantine, waar directie en personeel haar een grandi oos afscheid bereidden. Ir. R. van Marwijk Kooy noemde tijdens de bijeenkomst in de kantine, juffrouw Bosker niet slechts de eerste werkneem ster die met pensioen gaat, maar ook een werkneemster nummer één", daar mee het misverstand wegnemend, dat bij velen was ontstaan door een publicatie in het vorige Spongat. Want juffrouw Bosker - gekomen in 1946 - was niet de eerste werkneemster, maar wel de eerste vrouwelijke employé, die met pensioen gaat. De heer Van Marwijk Kooy wees er in die zin op, welke evolutie zich in die 21 jaren heeft voltrokken. Immers juf frouw Bosker is destijds begonnen als sociaal werkster, terwijl zij als maat schappelijk werkster het bedrijf verlaat. Vroeger ging het veelal om het lenigen van financiële noden, nu om het geven van geestelijke en morele steun. „Wij allen", zo sprak ir. Van Marwijk Kooy, „hebben juffrouw Bosker leren waarde ren om haar grote objectiviteit, haar helder oordeel en haar sociale bewogen- vervolg op pagina 2) In de kantine werd mej. Bosker o.m. toegesproken door ir. R. van Marwijk Kooy foto onder). Even tevoren was zij door de gepensioneerden verrast met een prachtige vouwfiets. DE ROL die de acteur Piet Römer moet spe len in de tv-serie „Stiefbeen Zoon" is voor hem een belemmering geworden in zijn verdere ontplooing als toneelspe ler. Dit lazen we o.m. in een intervieuw. dat een der dagbladen publiceerde. Het is wellicht goed om in dit verband eens stil te staan bij de rol die wij zelf spelen in het maatschappelijk verkeer. Reeds als kind worden wij vertrouwd gemaakt met het feit dat van ons een bepaald rolgedrag wordt verwacht. Met twee woorden spreken, overal afblijven, niet brutaal zijn, zich netjes gedragen, ziedaar al een aantal zaken die ons reeds jong geleerd worden. Eenmaal volwassen geworden krijgt ieder mens op grond van milieu, opleiding, sexe, leeftijd, beroep e.d. een sociale rol d.w.z. een bepaalde gedragsvorm toegewezen. Onze medemensen ofwel de „men" ver wacht van ons gedragingen die overeen stemmen met de functie en situatie waarin wij verkeren. Een gehuwde kan toorbeambte is thuis de echtgenoot en vader, in het bedrijf de toegewijde on dergeschikte, in de lunchpauze de Ajax supporter en 's avonds in zijn vrije tijd de secretaris van de aquariumvereni ging. In al die verschillende situaties zal l'Ü moeten optreden en reageren zoals zijn vrouw en kinderen, zijn chef, zijn collega s en de leden van de aquarium vereniging van hem verwachten. Nu zouden alle gehuwde kantoorbe- ambten op gelijke wijze deze verschil lende rollen spelen indien er geen per soonlijke noot aan dit rolgedrag werd toegevoegd. De rol waarin wij voor een ander ver schijnen is een combinatie van onze eigen-geaardheid en de verwachtingen die „men" van ons heeft. Het laat zich gemakkelijk verstaan, dat de rol die wij liet veelvuldigst moeten spelen van grote invloed is op de ontwikkeling van onze persoonlijkheid. Vandaar dat wij soms mensen kunnen tegenkomen die nooit uit hun rol vallen en de gehele dag door b.v. ambtenaar, onderwijzer of militair zijn. O.i. heeft Piet Römer volkomen gelijk wanneer hij niet langer meer Dirk Stief been wil spelen. De acteur mag niet ge heel opgaan en vereenzelvigd worden met één bepaalde rol omdat dit on-men- selijk is en hem bovendien brodeloos maakt omdat hij onaanvaardbaar wordt in andere toneelrollen. Attendens. KMSftO

Amstel - Het Spongat | 1967 | | pagina 1