IERSONEELSORGAAN VAN DE AMSTEL BROUWERIJ N.V. AMSTEL Ondernemingsraad besprak multi-momentopnamen" DE STEM 1 HET SPONGAT NUMMER 53 - 26 JANUARI 1967 In de eerste vergadering van de Onder nemingsraad in het nieuwe jaar zijn tal van belangwekkende punten aan de orde geweest. Voordat de vergadering, die onder voorzitterschap stond van mr. E. J. Egberts, de agendapunten af werkte, werd stilgestaan bij het overlij den van de heer H. van Buuren, die tijdens de Nieuwjaarsreceptie zo plotse ling aan de brouwerij kwam te ont vallen. Op deze bijeenkomst werd door de chef van het bedrijfsbureau, de heer M. Willemstijn, een uiteenzetting ge geven over multi-momentopnamen in de brouwerij. Met de term „multi-momentopnamen" wordt bedoeld het op willekeurige tijden maken van notities omtrent de activi teiten van een man op een bepaalde af deling. De procedure wordt besproken met de chef en daarna met zijn mede werkers. Indien b.v. in een magazijn lange wachttijden ontstaan en uit de „opnamen blijkt, dat een en ander wordt veroorzaakt door een personeels tekort, dan kan hierin wellicht worden voorzien door een man extra aan te nemen. Het systeem heeft niets te maken met tarifiëring. Degene, die de opnamen ver richt, bemoeit zich niet met hard of minder hard werken. Hij noteert alleen wat doet de man op het moment dat hij hem ziet: werken, wachten, naar maga zijn, naar toilet etc. Er dienen per geval 800-1000 opnamen te worden verricht. Hierdoor wordt met een nauwkeurig heid van 95% vastgelegd, hoe het werk in een afdeling is georganiseerd. Het nieuwe systeem heeft echter niet de vooropgezette bedoeling een nieuw soort oververdienste te creëeren. Toch is deze mogelijkheid niet uitgesloten. De heer Willemstijn herinnerde aan de gistkelder, waar het systeem reeds enige jaren met succes wordt toegepast. Er was n.l. een verzoek ingediend om de bakkenwassers op tarief te zetten. Na dat dit mogelijk was gebleken konden de betrokken werknemers een overver dienste behalen van 33 1/3%. De overi ge werknemers vroegen of er voor hen geen systeem was waardoor hun belo ning kon worden aangepast. Door mid del van multi-momentopnamen kon de juiste personeelsbezetting worden vast gesteld, waardoor het personeel een aanmerkelijk hogere oververdienste kon ontvangen. Tijdens de vergadering kwam voorts ter sprake het verzoek van het Koningin Wilhelminafonds voor een bijdrage van een cent p.w. van het personeel voor de Vervolg pagina 2) van het water" is de titel van de laatste film van Bert Haanstra die te recht grote belangsteling krijgt van het publiek. Het water is wel één van de vier oer- elenienten die ons Nederlanders het sterkst aanspreekt omdat ons bestaan daar altijd zo nauw mee verbonden is geweest. Van de vele onderwerpen die de film maker heeft gekozen, zijn er twee die tot ons bijzonder hebben gesproken. In de eerste plaats was dat het gedeelte van de palingvisser, die in de prilste ochtend stond in de geladen stilte van de majes tueuze natuur zijn netten uitzet. Het andere fragment was de reportage uit de studio van de wereldomroep, waar Guus Weitzel het wekelijks groeten-pro- gramma voor zeevarenden verzorgt. Echtgenotes, kinderen, verloofden en ouders lezen - vaak gebrekkig en zenuw achtig - de door hen voorbereide tekst van een papiertje. Als dan de bood schap is overgebracht, gaan ze wat on gelukkig of verdrietig bij de microfoon vandaan. Dat is begrijpelijk. Immers het afsteken van een verhaal en daarop geen antwoord kunnen krijgen, is geen echte communicatie. Het is éénrichtings verkeer, terwijl communicatie een dia loog, een tweegesprek veronderstelt. De stilte die valt na het uitspreken van de brief wordt als beklemmend ervaren en men voelt zich eenzaam. Keren wij terug naar het beeld van de palingvisser in zijn vlet op de plassen, dan valt het op hoe intens de stilte was die daar heerste. Zij wordt zo tastbaar dat in de bioscoopzaal ieder rumoer ver dwijnt en men kan tijdens dit fragment een speld horen valen. De stilte waarin de visserman zijn werk verricht, is niet beklemmend of pijnlijk, omdat bij wel licht onbewust ervaart, dat in de geladen stilte communicatie met de gemeenschap tot stand kan komen. Hij voelt zich niet eenzaam doch nauw verbonden met zijn omgeving. Waarmee wij maar willen zeSScn da' voor wezenlijke communi catie niet altijd woorden nodig zijn. Attendens. Ir. J. Boonen feliciteert, in aanwezig heid van de heer K. J. G. Fleurbaay, de heer B. J. Hollander met zijn idee, dat goed was voor een beloning van j 150,—. Zie verder pagina 3.

Amstel - Het Spongat | 1967 | | pagina 1