kerstmis elders anders 3 Deze langgerekte fotomontage is een herinnering aan vijf decembertoen Sint-Nicolaas enige hoogstzoete medewerkers als mede de raad van bestuur bij zich liet komen tijdens de audiëntie welke monseigneur hield in onze kantine. (Slot van pag. 2) Indonesië gewijd en feestelijk. De kin deren krijgen geschenken, ze drinken een glaasje limonade en eten een gebakje. Thuis staan de gedekte tafels klaar met koekjes en andere lekkernijen. Op eerste kerstdag gaat men op de gewone dag naar de kerk en er zijn geen tekenen die wijzen op een feest. Typisch is dat Mo hammedanen en Chinezen en Joden ge woon doorwerken voor zover zij winkels hebben, de bedrijven die door Christenen worden geleid zijn natuurlijk gesloten. Ook in de Molukken kent men geen tweede kerstdag. Oudejaar is een familiefeest dat bij ken nissen wordt gevierd en waarbij veel muziek wordt gemaakt. Bij de klok van twaalf gaat er vuurwerk aan, net als bij ons. Nieuwjaarsdag is ook daar een vrije dag die voor een deel wordt gewijd aan het afleggen van nieuwjaarsbezoeken. (Gaarne laten wij nu de heer Struiksma aan het woord, die ons vertelde dat in zijn Indische tijd er ook al geen sneeuw viel met kerst in Indonesië. Sneeuw nu wordt in de Indonesische taal oed- jang kapok genoemd, hetgeen betekent kapokregen. Teneinde een Europese kerstsfeer te creëren spande men in de kamer draden van wand tot wand. Hier aan werden draden opgehangen die reikten tot vlak boven de hoofden. Deze draden werden ingesmeerd met lijm en hiertegenaan werden vlokjes kapok ge plakt. En de autochtone bevolking kon toch maar niet geloven dat het in Europa in de huiskamer kapok re gende Op de Poviet is de heer V. Budik werk zaam op het bedrijfsbureau. Hij is ge naturaliseerd Nederlander en afkomstig uit Hongarije, een land waar hij drie jaar geleden voor het laatst is geweest. De heer Budik heeft twee zoons in mili taire dienst, want zo gaat dat als je Nederlander wordt. In Hongarije viert natuurlijk iedereen Kerstmis. Het begint met de maaltijd die men op kerstavond om elf uur nuttigt alvorens naar de nachtmis te gaan. Na afloop komt de familie in het huis van de ouders bijeen en wordt er onder het genot van een wijntje of brandewijntje (van pruimen) nagepraat; een uur of anderhalf later gaat ieder naar zijn eigen huis. De eerste kerstdag wordt zowel door de protestanten en katholieken besteed om naar de kerk te gaan; de ouderen onder de katholieken gaan ook 's avonds. Ver der is de dag gewijd aan schouwburg- en bioscoopbezoek. Maar wie meent op de dag zelf nog plaatsen te kunnen krijgen komt bedrogen uit, want reeds een maand van te voren is alles uitverkocht. Ook de restaurants zijn vol. nog een beetje Hongaars Kerstbomen worden ingevoerd uit Tsjechoslowakije; ze worden prachtig versierd o.a. met kleurig versierde snoep jes. Onder de boom liggen de cadeaus die pas worden uitgedeeld na het kerst diner. De tweede kerstdag is volledig gewijd aan ontspanning, men maakt uit stapjes, gaat in de nabijheid van Boeda pest skiën of schaatsenrijden op de kunstijsbaan. Kerstmis in Nederland brengt voor de heer Budik (spreek uit Boedik) mee dat hij toch intensief aan zijn geboorteland denkt, want er gaan kerstkaarten en kerstpakketten heen - naar echt Hongaars gebruik. LATERE VERSCHIJNINGSDATUM Het eerstvolgende nummer van Het Spongat zal verschijnen op donderdag 12 januari 1967. DE KANTINECOMMISSARIS VERTELT MUZIEK IN DE KANTINE Nee, geen Valse des Cantineurs zal er worden gespeeld, maar heel andere mu ziek. Bij wijze van proef zal een maand lang op de even data, dus op 28, 30 de cember enz. in de kantine muziek ten gehore worden gebracht. Het betreft hier een proef om na te gaan of de mu ziek in goede aarde valt. HOUD DE TAFELS SCHOON De tafels in de kantine worden nogal eens vuil doordat men bierglazen e.d. niet op het dienblad laat staan maar ze op tafel zet. U wordt daarom vriende lijk verzocht kopjes, schotels, borden en glazen op het dienblad te houden. Afscheid A. J. A. de Winter Dit is de laatste aflevering van Het Spon gat die onder leiding van onze redacteur, de heer De Winter, tot stand is gekomen. Op deze plaats willen wij graag onze dank en erkentelijkheid uitspreken voor het vele werk dat hij voor het personeels orgaan heeft verricht. Toen de heer De Winter op 1 november 1957 in dienst trad was het Spongat amper enkele maanden oud. Het orgaan groeide allengs uit tot een verzorgd maandblad, dat in de rij van personeelsbladen een goed figuur sloeg. Twee jaar geleden werd terwille van de actualiteit het maandblad omgezet in een 14-daags orgaan. Over het wel en wee van de brouwerij is er in die bijna tien jaar door de heer De Winter heel veel geschreven. Hij zal vermoedelijk de enige man in het bedrijf zijn die alle jubilea in die jaren heeft meegemaakt. Nu de heer De Winter ons bedrijf gaat verlaten, willen wij namens alle lezers hem alle succes toewensen in zijn ver dere loopbaan. Welkom Aansluitend op het bericht over het ver trek van de heer De Winter willen wij een woord van welkom toeroepen aan onze nieuwe medewerker van de af deling Public Relations, de heer R. G. H. Elfrink. Naast vele andere werkzaam heden van redactionele aard zal de heer Elfrink tevens worden belast met de ver zorging van ons personeelsorgaan. Wij hopen dat hij in deze functie een prettige en vruchtbare tijd tegemoet gaat. B

Amstel - Het Spongat | 1966 | | pagina 3