/vmsteN BIER 1PRADPILS Grepen uit de Am stel geschiedenis (II) Speciaal etiket Sleutelhanger aktie Proficiat! (Slot van pag. 1) De eerste Amsteladvertentie! BE1JERSCH BIERBROUWERIJ DE AMSTEL, AMSTERDAM De ondergeteekenden berigten dat zij, van af 9 dezer zullen beginnen met de aflevering van hun Winterbier. DE PESTERS, KOOY CO. Deze advertentie verscheen kort na Nieuwjaar 1872 in het Algemeen Han delsblad. Het eerste bier werd in tegen stelling tot de aankondiging pas maan dag 15 januari afgeleverd. Op 26 juni werd het laatste brouwsel van dit seizoen gekookt; een dag tevo ren was het mouten gestaakt - men had 500.000 kg gerst verwerkt. Het eerste brouwjaar was teneinde. Even een kijkje buiten de brouwerij: in 1872 wordt in Engeland op 16 maart de eerste cupfinal gespeeld; 14 mei zegt Bismarck in de Rijksdag de bekende woorden: „Nach Canossa gehen wir nicht!"; Krupp in Essen plaatst 's werelds eerste bedrijfsideeënbus; 22 mei legt Richard Wagner (op zijn 59ste verjaardag) de hoeksteen van zijn theater in Bay- reuth; in Frankrijk voltooit Jules Verne zijn boek De reis om de wereld in 80 dagen. De Amsterdamse kermis was telkenjare een grote gebeurtenis, die bij de brou wers zeer populair was, want er werden dan geweldige hoeveelheden bier ge dronken: in 1875 bijvoorbeeld wel 150.000 liter. Dat was de laatste keer dat de kermis werd gehouden. Uit 1873 hebben we nog een aardige herinnering aan de kermis. De Amsterdamse nachtwachten hadden de gewoonte om bij de jaarwisseling de burgerij een rijmprent aan te bieden. Dat deden ze ook ter gelegenheid van de kermis van 1873 die op 8 september begon Boven het gedicht stond een afbeelding van de Beijersch-bierbrouwerij de Am- stel en de tekst luidde: De nachtwacht Op Amstels kermis bieden wij U weer, in prent, een brouwerij Bier toch is de vriend van velen En uiten daarbij dezen wensch: Dat krachtig bier een ieder mensch Door heel het land mag strelen! En dat, als de geringsten man Zelfs krachtig bier bekomen kan, Om 't ligchaam te versterken Dat dan geen geestverdovend vocht, Tot veler leed, weleer gezocht, Zijn invloed meer doe merken! Waarschijnlijk is dit een van de vroegste vormen van reklame voor de Amstel ge weest. Het inzicht in het brouwproces was in deze tijd nog niet veel dieper dan in al die eeuwen ervoor. Zo dacht men dat de vergisting een chemisch proces was. Louis Pasteur was een andere gedachte toegedaan, die hij naar voren bracht in zijn Etudes sur la bière, een boek dat in 1876 verscheen. Gist, zei hij hierin, is een levend organisme en gisting is leven zonder zuurstof, waarbij de splitsing van suiker als energiebron dient. Dat men 1876 als geboortejaar van de biologische bedrijfscontrole beschouwen wil nog niet zeggen dat er na de belang wekkende woorden van Pasteur veel gecontroleerd werd. Pasteur hield de brouwers voor dat ze voor zuivere gist moesten zorgen als zij niet wilden dat hun brouwsels bedierven. Maar omdat men niet wist hoe zuivere gist gekweekt moest worden, bleef alles bij het oude. Gelukkig ging E. Chr. Hansen chef van het fysiologisch laboratorium van Carls- berg in Kopenhagen door op het werk van Pasteur en hij ontdekte dat de brouwgist uit slechts één enkele soort mag bestaan, een soort die geschikt is voor de bierbereiding en hij ontdekte tevens hoe men een gistreinkultuur kon kweken. Toen was het inmiddels 1883. De ontdekking van de gistreinkultuur is een zegen geweest voor de brouwers, want nu konden ze het hele jaar brou wen, hetgeen voorheen 's zomers niet mogelijk was daar de lucht in het koel- schip bedreigd werd door infectiekiemen van vruchtbomen en struiken en men dan beter van nieuwe bezinksels kan af zien. Het jaarrond-brouwen was mede moge lijk geworden door een andere zegen rijke uitvinding: de koelinstallatie van Carl von Linde, die in 1875 bruikbaar was. Deze kentering in de brouwerijwereld viel samen met een commandowisseling bij de Amstel Brouwerij in de technische dienst: de heer Uhlenbroek overleed in 1880 en hij werd opgevolgd door de heer J. H. Bienfait, die de leiding zou houden tot zijn dood in 1909. Hij werd sinds 1901 bijgestaan door de zoon van een der oprichters, dr. Joh. van Marwijk Kooy, die evenwel reeds in 1907 over leed. (wordt vervolgd) Onlangs is ons reklamebureau, voluit N.V. Reclameadvies- en Advertentiebu reau Prad verhuisd van hun kantoren en studio's in het gebouw van de Am sterdam-Rotterdam Bank aan de Sar- phatistraat naar het pand Wibaut- straat hoek Ringdijk. Ter gelegenheid van de opening heeft onze afdeling Reklame bier aangeboden in flessen die waren voorzien van een speciaal etiket, dat was afgestemd op deze gelegenheid: prachtpils voor Prad- jesmakers, speciaal brouwwerk voor Prads nieuwe bouwwerk. D SPECIAAL BROUWWERK O, X I WAT ER ZO LEKKER IN GAAT j Nu de grote glazen- aktie alweer geruime tijd voorbij is begint over enkele dagen de sleutelhangeraktie die behelst, dat de consu ment bij aankoop van vier pullen of zes flessen pils een sleutel hanger cadeau krijgt. Deze ziet er uit zoals de nevenstaande teke ning aanduidt. De bevoorrading van de groothandel is reeds begonnen en de detaillisten zullen over enkele dagen worden voorzien van deze sleutelhangers. De chef van ons bedrijfslaboratorium, de heer Chr. H. J. Dams, is vorige week geslaagd voor het algemeen deel van het examen statistisch analyst. Onze hartelijke gelukwensen voor deze prestatie. De heer L. A. (Bertus) Nooy, assistent op onze reklamestudio, heeft met goed gevolg de vijfjarige cursus van de Riet veld Academie beëindigd. Gefeliciteerd, kunstacademicus! AMSTEL

Amstel - Het Spongat | 1966 | | pagina 2