A PERSONEELSORGAAN VAN DE AMSTEL BROUWERIJ NV. Grepen uit de Amstel geschiedenis HET SPONGAT NUMMER 47 - 27 OKTOBER 1966 Zaterdag II juni 1870, elf uur 's mor gens.*) Op een terrein aan de Buitensingel (nu Mauritskade geheten) te Amsterdam, staan stemmig in het zwart geklede heren rond een heel klein jongetje geschaard. Met een klein troffeltje legt hij wat spe cie onder een grijze steen die hierop langzaam naar beneden wordt getakeld. Ernest de Pesters, die een maand erop twee jaar zal worden, heeft de eerste steen gelegd voor de brouwerij De Pes ters Kooy Co. In de steen staat gebeiteld Eerste steen gelegd 1 1 juni 1870 door E. de Pesters Geboren 18 juli 1868 Dit symbool van de stichting van de Amstel Brouwerij is nog steeds te zien in de pui van onze mouterij. Na het verrichten van deze officiële plechtigheid roepen de heren hoera en applaudisseren luid. Jhr. C. A. de Pesters Eens zal de kleine Ernest directeur zijn van de Brouwerij waarvoor hij nu de eerste steen heeft gelegd. Zijn moeder, P. de Pesters, echtgenote van een der oprichters en tevens de zus ter van de andere oprichter, neemt Er- nest op de arm en stapt met hem in het rijtuig dat beiden naar huis zal brengen - Keizersgracht J. J. 344. Zijn Vader, jhr.C. A. de Pesters, die twee dagen geleden 28 jaar is geworden en diens zwager J. H. van Marwijk Kooy (23) blijven op het bouwterrein, waar zij zich onderhouden met de heer W. E. Uhlenbroek (de „Co.", die de brouw- technische leiding zal nemen) met de aannemers en architect Salm. Gerlog Bartholomeus Salm, geboren in 1832 als telg uit een kunstzinnige Am sterdamse familie, gold als een der be kwaamste en meest bedreven bouwmee sters van zijn tijd. Van het Russische hof had hij opdracht gekregen het Tsaar Twee dagen tevoren was in Engeland de beroemde schrijver Charles Dickens ge storven. vervolg op pag. 2) J. H. van Marwijk Kooy Over de vrouw in het bedrijf hebben wij veertien dagen geleden enkele opmerkingen ge maakt; vandaag zouden wij iets willen zeggen over de vrouw buiten het bedrijf. Deze laatste groep vrouwen speelt achter de schermen een uiterst belangrijke rol in het totale bedrijfsgebeuren. Nadat zij die rol tenminste 12y2 jaar vervuld heeft - kort geleden nog pas na 25 jaar - mag zij in het bedrijf voor bet voetlicht komen om een bescheiden ap plaus in ontvangst te nemen. De positieve invloed die de vrouw kan uitoefenen op het werk van haar levens partner is uitermate groot. Indien zij in staat is met het werk van haar man mee te leven, naar hem te luisteren, hem te wijzen op zijn zwakke plekken doch an derzijds hem te stimuleren in zijn plan nen en ideeën, dan is zo'n vrouw voor het bedrijf uiterst waardevol. Een der gelijke echtgenote zal, als hij succes heeft in het bedrijf, met haar man mee groeien door verbreding van haar eigen gezichtskring. Zij zal er op toezien dat haar levens partner voldoende - vooral lichame lijke ontspanning neemt en hem goed doch niet te veel te eten geven, want zij weet dat er risico's zijn verbonden aan dik worden. Volledigheidshalve, er zijn ook vrouwen die een negatieve invloed op de werk omgeving uitoefenen, hoewel het aantal gelukkig maar klein is. Het zijn deze vrouwen die ongemotiveerd eerzucht aankweken, die haar echtgenoten steeds maar weer er op wijzen dat zij het helemaal niet ver gebracht hebben, die jaloers zijn op collega's van haar man die verder kwamen. Zulke vrouwen mis sen de wijsheid en het inzicht dat ieder mens zichzelf tenslotte moet nemen zo als hij is, maar dan daarvan ook het beste moet maken. De rol van de vrouw in het leven van de inan wordt geïllustreerd in de zegswijze d;st een man driemaal in zijn leven wordt opgevoed n.l. eenmaal door zijn ouders, eenmaal door zijn vrouw en eenmaal door zijn kinderen. Geen wonder dat wij mannen bij zo'n opvoeding terecht mogen zeggen, dat wij de heren der schepping zijn Attendens 1

Amstel - Het Spongat | 1966 | | pagina 1