J. VAN SPELLEN in het zilver W. BOTH ÏÏTTT77 Ideeën beloond De heer J. van Spellen werd vrijdag 15 juli in de Gijsbreghtkelder gehuldigd in verband met zijn zilveren jubileum. Als eerste sprak de heer Pelt de jubila ris, die de lift bedient in de bottelarij, toe en prees hem voor zijn activiteit. Liften is in wezen passief, maar de heer Van Spellen was altijd zeer actief. Hij zei blij te zijn ook mevrouw Van Spel len aanwezig te zien. Nadat hij de wens had uitgesproken dat de jubilaris te zij ner tijd het speldje met de briljant zou ontvangen, speldde hij het gouden in signe op de revers van de heer Van Spellen. Vervolgens sprak de chef van de jubila ris, de heer Kos, hem toe, ook namens de collega's. Het was de eerste maal dat de heer Kos sinds het aanvaarden van zijn functie als baas van de bottelarij een toespraak hield bij gelegenheid van een jubileum en hij deed dat men veel genoegen. Hij dook diep in de geschie denis en vertelde dat Van Spellen be gonnen was in de afdeling waar het retourbier werd ontvangen. Daarna werd hij oplegger bij een van de bottel series, later corveeër. Dit werk lag hem zo goed dat hij vaak alles ondersteboven veegde en zelfs geweigerd had de heer Van Marwijk Kooy Sr. te laten passe ren alvorens de vloer geheel schoon was. De heer Kooy was rustig blijven wach ten. De heer W. Both, baas gistkelder, hoopt maandag 25 juli 1966 de dag te herdenken waarop hij vijfentwintig jaar geleden in dienst kwam. Hij zal op die dag worden gehuldigd in de Gijsbreght kelder, aanvang half vijf. 25 ahos de servicio De techniek won steeds meer veld in de brouwerij en een mechanische veegma- chine werd aangeschaft en aan de hoede van de heer Van Spellen toevertrouwd. Collega's prutsten graag in het geheim aan dit apparaat met het gevolg dat wanneer de jubilaris aan zijn taak be gon, de machine in razend snelle vaart begon te lopen en de arme jubilaris niet veel anders kon doen dan er hard ach teraan rennen. De machine produceerde echter zo veel gassen op de bottelarij dat hij van de hand moest worden gedaan. Van Spel len werd toen liftboy. Dit werk ligt hem buitengewoon goed, maar brengt hem ook wel eens in moeilijkheden met de lorrierijders. Ondanks dit hebben ze een inzameling gehouden en kon de heer Kos een enveloppe met inhoud over handigen. De vroegere baas van de jubilaris, de heer Fokke, was ook aanwezig en ver telde dat Van Spellen als jongen bij hem (slot van pag. 2) korrels in de eest verwarmd. Hierdoor verkrijgt men aromastoffen en kleur stoffen en daalt het vochtgehalte tot vier procent. Het produkt heet nu (eest)- mout en wordt afgekoeld en gewogen zodat het rendement berekend kan wor den. Hiermede is het moutproces tot een ein de gekomen. De mout is nu gereed voor brouwer, die het gaat malen tot schroot en in het brouwhuis verder behandelt. De weg van de gerstschuit tot de schrootmolen heeft de gerst afgelegd in minimaal drieënhalve maand.... Men is stellig niet de eerste wanneer men zich afvraagt waarom de Amstel Brouwerij, gezien het grote ruimtege brek, het mouten niet aan een loonmou- terij overdraagt en de mouterij niet voor andere doeleinden aanwendt, dan wel het gebouw sloopt. Een antwoord daar op is, dat wij door zelf te mouten de winst die de loonmouter moet maken in eigen zak houden en bovendien de kos ten van het transport van mouterij naar brouwerij uitsparen. IDEEEN was komen werken. Hij was geen ge makkelijke jongen geweest en het had moeite gekost om een maat te vinden Toch mochten de mensen hem wel en daarom is hij ook liftboy geworden. De heer Brouwer overhandigde namens het jubileumfonds een enveloppe, waar na de jubilaris een dankwoord sprak, waarbij hij opmerkte dat hij wel een persoon was met haken en ogen maar dat hij nooit deze dag zou vergeten. Idee nr. 269: De heer M. 1. de Ruyter (Poviet) stuur de een idee in betreffende het „koude lab." In het koude lab maakt men uit runder- bloed dierlijk eiwit, albumine genaamd. Albumine vindt o.a. toepassing bij het aantonen van incomplete rhesus-anti- lichamen en dient tevens voor het kwe ken van tuberkelbacillen met behulp van de voedingsbodem van Dubos. Hierdoor wordt het bloed door centri fugeren gescheiden in plasma en rode en witte bloedlichaampjes. Het plasma wordt met behulp van al- kohol gescheiden in de diverse eiwit componenten. Hierbij werkt men in een koelcel die op -5°C gehouden moet worden. In de oude situatie is hier één koelele ment voor nodig, dat ongeveer om de vier weken ontdooid moet worden. Dit ontdooien duurt een hele dag. De heer De Ruyter stelde voor buiten de koelcel twee elementen naast elkaar aan te brengen die om beurten de koude lucht in de koelcel moeten blazen, zodat er geen tijd meer verloren gaat met ont dooien. Door ruimtegebrek is dit echter niet goed mogelijk. De bedrijfsleiding gaat echter wel gebruik maken van het idee om op een andere manier de ontdooi ingstij d terug te brengen. Hiertoe zal een buis aangelegd worden, waar doorheen warme gassen het oor spronkelijke koelelement in ongeveer twee uur kunnen ontdooien. Beloning 100,-. ldee nr. 252: De heer J. H. Westerhof (Machine Werkplaats) was op het idee gekomen een klembus te maken om het spannen en verwerken van pijpen in de bank schroef te vergemakkelijken en moge lijke beschadigingen te voorkomen. Het idee werd ook door hem zelf uitgevoerd. Beloning 15,—. Afgewezen werden de ideeën: 258, 288, 289, 301, 313, 317, 319, 327 en 328.

Amstel - Het Spongat | 1966 | | pagina 3