Van gerst tot schroot - een lange weg Kijk, met zo 'n foto (Vervolg van pagina 1) der goede soort brouwgerst, die zeer in trek is, niet alleen bij de Nederlandse brouwers maar ook buiten onze gren zen. Brouwgerst moet snel kiemen en weinig eiwit bevatten, om enkele voor waarden te noemen." Intussen is er een schema op tafel ge komen; hierop is duidelijk te zien hoe de loop van de gerst is in de mouterij. Deze afdeling is onoverzichtelijk door zijn vele trappen en gangen; zij omvat een grote ruimte en gerst ziet men er nagenoeg niet. De gerst in het mouterij gebouw is steeds onderweg en in bewe ging. Die beweging ontstaat voor een goed deel door de lucht. Men staat ver baasd als men hoort dat er in onze mouterij een hoeveelheid lucht wordt verplaatst voldoende om de bevolking van Amsterdam ademend te houden. In een eest bijvoorbeeld 80.000 m3/u, in de kiemtrommels 100.000 m3/u. Maar zo ver zijn we nog niet, dus terug naar het schip. Onze gerst wordt aangevoerd uit Zeeland en van de Zuidhollandse eilan den en overgeladen in kleine schepen van circa honderd ton, omdat grotere niet onder de Amsterdamse bruggen door kunnen. Eenmaal voor de wal wordt een buis in de gerst gestoken en wordt het schip leeggezogen. Hierbij wordt het uiteinde van de buis in de gerst gehouden door een man die hierin tot de knieën wegzakt. Gelukkig is gerst niet zo glad dat men er reddeloos in wegzinkt, zoals bijvoorbeeld in losge- stort lijnzaad. Als de gerst de hiervoor genoemde trech ter is gepasseerd komt het in de silo; zo'n silo is wel vijfentwintig meter diep en het is te begrijpen dat er niet veel ruimte voor lucht tussen de korrels over blijft. Toch hebben ze lucht nodig, want ze ademen, nemen dus zuurstof op en geven koolzuur af. Zou men de gerst laten liggen dan zou er verstikking op treden; ook bestaat er gevaar voor broei en men onderschatte evenmin de vraat zucht van allerlei insecten die tussen de korrels zitten. Daarom wordt na verloop van tijd de gerst uit de silo gehaald en krijgt men de gelegenheid weer stof, kaf en dergelijke te verwijderen. Waarom verwerken wij de gerst niet on middellijk na binnenkomst? Alle zaden maken een periode van kiemrust door, d.w.z. dat ze een tijdlang niet tot kieming komen. Dit is goed om dat anders de mogelijkheid zou bestaan, dat de rijpe korrel bij gunstige weers omstandigheden reeds in de aar zou gaan ontkiemen. Nu kan men die kiem rust wel kunstmatig breken door de gerst te verwarmen en daarna af te koe len, maar het is beter de natuur zijn loop te laten en daarom wordt de gerst bewaard, ze blijft overzomeren zoals dat heet. De nareiniging geschiedt door aspira- teurs (schudzeven met luchtstroom) en hierin worden de grote van de kleine korrels gescheiden. Lel wet dat hier al leen grootte-onderscheid wordt gemaakt; pas in de trieurs worden de voorwerpen met een afwijkende vorm, b.v. vreemde zaden verwijderd. Nadat de gerst nu ook is gesorteerd in eerste en tweede soort en voergerst (wordt verkocht als vee voer) wordt de gerst gewogen. Dat on derverdelen in eerste en tweede soort ge schiedt om een beter rendement te krij gen. Zou men dit niet doen dan zou een deel van de korrels reeds uitgekiemd zijn terwijl het andere deel pas halver wege is. In de voorweekkuip wordt de gerst gewassen; er komt dan wat loze gerst bovendrijven en deze wordt eraf geschept. Wederom komt de luchtstroom in be weging en gaat de gerst naar de week- kuip, waar ze gelegenheid krijgt zich vol te zuigen met water, want gerst kan al leen maar goed vermout worden als de korrels veertig tot vijfenveertig procent water bevatten. Maar omdat bij de vocht opneming de ademhaling sneller gaat moet er weer luchtcirculatie plaats vinden. De Amstel Brouwerij is de bezitster van de enige trommelmouterij in Nederland. Een trommelmouterij bevat een aantal reusachtige cilinders die, gevuld met gerst, horizontaal ronddraaien geduren de zes tot zeven dagen. Dat ronddraaien geschiedt om te voorkomen dat de wor teltjes van de korrels in elkaar gaan zit ten en klonten vormen, terwijl boven dien de lucht die in de trommels wordt geblazen met iedere korrel in kontakt komt. In onze mouterij staan achttien kiem trommels, waarvan er acht reeds drie enzestig jaar draaien. Deze zijn opge steld na de grote brand van 25 juli 1902 waarbij de mouterij werd verwoest. De Amstel had toen een vloermouterij, het geen wil zeggen dat de gerst lag uitge spreid op de vloer en daar regelmatig werd gekeerd. Het is duidelijk dat een vloermouterij weinig investering vergt, maar wel een groot oppervlak en veel arbeidskracht. Een trommelmouterij daarentegen is duur in aanschaf, maar beslaat een betrekkelijk kleine ruimte en kan bediend worden door enkele men sen. Zodra de gerst voldoende gekiemd is moet het groeiproces worden stopgezet. Men laat de kiemtrommels leeglopen en gaat de gerst die nu groenmout heet voorzichtig drogen tot er niet meer dan tien procent vocht in zit. Dan worden de (slot op pag. 3) zou u een goede kans maken op een prijs. Als u wilt deelnemen aan onze Zomerfotowedstrijd behoeft u niet per se een plaatje te maken met veel zon want zo zijn onze zomers helaas niet altijd. Ook hoeft er geen Amstel op voor te komen. U hebt toch begrepen dat het ook geen vakantie foto hoeft te zijn het gaat om een foto die dit jaar in de zomer is gemaakt. Doet u mee? Hoe meer foto's hoe meer vreugd. N.B. Deze foto is enkele jaren geleden gemaakt onder het viaduct van de Zee- burgerdijk. 2

Amstel - Het Spongat | 1966 | | pagina 2