(slot van pag. 1) niet bekeken. Zij zien nauwlettend toe op hetgeen onze leveranciers bij ons binnenrijden: de kisten en de flessen, de kroonkurken en de fliptoppers - vol doen deze niet aan de gestelde eisen dan worden ze niet geaccepteerd. Afwijkingen in de glasdikte van de flessen leveren een variabele inhoud: in flessen met een dikke wand gaat minder bier dan in een fles van gelijke grootte met een dunne wand. De tapmachine vult de flessen tot een bepaalde hoogte met het gevolg dat in dikwandige flessen minder bier komt, dan op het etiket staat aangegeven, hetgeen in strijd is met de voorschriften van de warenwet. Het is van groot belang dat de kroonkurken en fliptoppers de fles goed afsluiten en ook daarop wordt controle uitgeoefend. Om de lekdruk van een kroonkurk te bepalen komt deze op een fles die een doorboorde bodem heeft. De hals hier van steekt in een waterbad en door nu via de doorboorde bodem druk op de kroonkurk uit te oefenen kan men zien wanneer er luchtbellen opstijgen ten teken dat de kroonkurk lekt. Het probleem bij de fliptoppers is, dat deze de fles hermetisch*) moeten af sluiten en toch met de hand verwijderd moeten kunnen worden. Om de aflichtdruk van een fliptopper te bepalen heeft men (u raadt het al) een apparaat geconstrueerd. Dank zij de inventiviteit van onze gereedschapma kerij kan men nu precies nagaan hoeveel kracht wordt vereist om de fliptopper van de flesmond te lichten. Andere taken voor de controleurs zijn o.a. vaststellen van het looggehalte in de vloeistof waar mee onze flessen worden gereinigd en nagaan hoeveel lucht er bij het tappen in de fles blijft. Hoe minder lucht des te liever, want lucht geeft een afwijkende smaak aan het bier en beinvloedt de houdbaarheid nadelig. NO, NO, SENORES,;ASI NO!. En esta condición encontró la cantina, nuestro fotógrafo un dia cuando entró alll. Queremos decir solamente una cosa: Senores, ;Asi no!. ^Para que entonces sirven los depósitos de basura? ZO NIET - NIET ZO! Dit is de aanblik die een deel van onze kantine opleverde toen onze fotograaf er op een willekeurige dag binnenstapte, enkele ogenblikken nadat een ploeg werknemers er had gegeten. We willen alleen dit zeggen: zo niet, heren, niet zo. Controleren van andermans werk is vaak een ondankbaar karwei, maar de goede kwaliteit van ons produkt en zijn presentatie aan het pubhek zijn nu een maal de hoofdpijlers waarop onze con currentiepositie rust. Waken voor de goede kwaliteit is dus een voorname taak. Hermetisch komt van Hermes, die volgens de Griekse mythologie o.a. de smid der goden was; wat hij afsloot was niet meer te openen. De heren W. N. Peijpers en D. J. Krijgsman bij de tafel met de apparaten die de hoeveelheid lucht in een fles bepalen. Los senores Peypers y Krijgsman fijan la cantidad de aire en una botella de cerveza. Ambas fotos han sido tomadas en el departamento - Control de Calidad - de la Botelleria. 2

Amstel - Het Spongat | 1966 | | pagina 2