Tweemaal een eerste steen Serviced lenst Het zal aanstaande zaterdag zesennegen tig jaar geleden zijn dat de eerste steen voor ons bedrijf werd gelegd. Elf juni 1870 is de officiële geboortedag van de Amstel Brouwerij. Er bestaat geen foto van die eerste-steenlegging, daarom hebben wij een foto van de eer ste steen uit het archief gehaald die ge maakt is tijdens de viering van het vijf tigjarig bestaan, zaterdag 12 juni 1920. De eerste steen is versierd met een ro zenkrans. Zaterdag 11 juni 1870, om elf uur 's morgens Stonden aan de Buitensingel (die 10 juni 1880 herdoopt zou worden in Mauritskade) enige stemmig in het zwart geklede heren in de nabijheid van een klein jongetje, dat met een troffeltje De met rozen omkranste eerste steen (in de muur van de mouterij) zoals hij werd gefotografeerd vijftig jaar nadat hij was gelegd. La primera piedra de la Amstel Brouwe rij colocada el 11 de junio de 1870. (Slot van pag. 1) gestaan op servicegebied. Pas na de oorlog gingen we ook buiten Amster dam service verlenen. We werken van hieruit nu met zeven monteurs. Zelf ben ik als fabrieksloodgieter begonnen, maar ik heb dat niet lang gedaan. Ik ging er eerst op uit met een fiets, later met een ouwe jeep." Onze servicemonteurs werken onder lei ding van de heer Hovius, die de aanvra gen en klachten verzamelt en het werk verdeelt. De technische leiding en voor bereiding berusten bij de heer Papavoine. Zodra een kastelein een koelinrichting heeft gekocht, gaan onze monteurs de bierinstallatie verzorgen. Ook reviseren en vernieuwen ze, controleren koolzuur- druk en passen de installaties aan de wat metselspecie onder een grijze steen smeerde. Eerste steen, gelegd 11 Juni 1870 door E. de Pesters Geboren 18 Juli 1868 Dit staat gebeiteld in deze steen die het begin symboliseert van de brouwerij der heren De Pesters Kooy Co. Er wordt hoera geroepen en de aanwezi gen applaudisseren. Mevrouw P. de Pesters, de moeder van de kleine Ernest en echtgenote van een der oprichters en tevens de zuster van de heer Van Marwijk Kooy (de andere oprichter) neemt hem op de arm en wandelt naar het gereedstaande rijtuig dat hen naar huis zal brengen, Keizers gracht J.J. 344. Zijn vader, jhr. C. A. de Pesters (die twee dagen tevoren 28 jaar is geworden) en zijn zwager, de 23-jarige J. H. van Marwijk Kooy blijven op het werk. Zij onderhouden zich met de heer W. E. Uhlenbroek (de Co., die de brouwtech- nische leiding zal krijgen) met de archi tect, B. G. Salm en de aannemers De Zwaan jr. en Koper. Het is zaterdag maar het bouwen gaat de hele dag door. De eerste en enige grote gebeurtenis in de geschiedenis van de Amstel Brouwe rij, die is voorbijgegaan zonder dat er Amstel bier aan te pas is gekomen In Helmond ligt de tweede eerste steen van ons concern. Deze werd op de zon nige 31ste augustus 1964 gelegd door de zoon van ir. Van Marwijk Kooy, de toen achtjarige Marinus. Zijn officiële daad verliep wel even anders, want zijn met- selwerkzaamheden werden gadegeslagen door honderden belangstellenden en nieuwe eisen aan. Met ruw ijs koelen is een hoge uitzondering geworden. „Ons werk heeft weinig met het lood- gieterswerk te maken, we zijn meer ko perslager en als we kranen schuren bij voorbeeld doen we weer bankwerk. Het is een vak vol kleine kneepjes, als je er gevoel voor hebt kan je ze zo leren. Maar er komt ook de omgang met klan ten bij, die vaak van je eisen dat je een schaap met vijf poten bent. We doen ook wel wat timmerwerk als het zo te pas komt." De monteurs rijden dag in dag uit in hun busjes naar de klanten. Achterin staat een bankschroefje en gereedschap om uit- en inwendig schroefdraad te maken aan buizen (het z.g. snijden en tappen). Ze maken zo'n twintigduizend km per jaar, maar vroeger was dat wel tweemaal zo veel, doordat de rayons veel groter waren. Is het bereik dus kleiner geworden, de intensiteit van de Een toefje grootbloemige margrieten en irissen bij de eerste steen in Helmond, gefotografeerd bij de opening van ons bedrijf aldaar op 19 juni 1965. La primera piedra de nuestra fabrica en Helmond colocada el 31 de agosto de 1964. vastgelegd door fotografen en filmers. Zaterdag 19 juni 1965 is die eerste steen gefotografeerd toen het Helmondse be drijf officiëel werd geopend, er was een toefje bloemen boven gehangen, een zeer attente geste. Zondag 19 juni a.s. is Helmond dus precies een jaar offici eel open. Juni 1970 wordt een drukke maand - op de elfde viert de Amstel Brouwerij haar eeuwfeest en ruim een week later is Helmond aan zijn eerste lustrum toe. arbeid is vergroot. Kasteleins willen steeds beter bier tappen - dat is een ge volg van de biertapwedstrijden tegen verlies wordt gewaakt - is er dus maar iets met de tapinstallatie dan bellen ze de brouwerij voor een monteur. „Om de zeven weken, op toerbeurt, heb ben we piketdienst, dan moeten we ons om de zoveel uur 's zaterdags melden bij de portier om te informeren of er klachten zijn binnengekomen. Je bent dan natuurlijk wel je zaterdag kwijt, maar ach, het is maar eenmaal in de ze ven weken, 't Is leuk werk - soms, ook niet soms. Ik werd eens op een zondag morgen opgebeld door een klant die een lekke waterleiding had - of ik even wil de komen. Wat doe je dan? Een lood gieter komt nog voor geen goudgeld. Ik ben toen maar op de plof gestapt en gegaan, 't Is toch een interessante afde ling". 3

Amstel - Het Spongat | 1966 | | pagina 3